Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

تاریخ خبر : 94/06/04

مدیر عامل منطقه آزاد ماکو با انتقاد از اینکه 7 منطقه آزاد کشور حداقل زیرساخت‌ها مانند فرودگاه و راه‌های ارتباطی ندارند، از احداث بزرگترین پایانه صادراتی در ماکو خبر داد.
 
گزارش خبرنگار اعزامی گروه اقتصادی خبرگزاری فارس به منطقه آزاد ماکو، منطقه آزاد ماکو یکی از 7 منطقه آزاد کشور محسوب می‌شود که از سال 90 ایجاد آن ابلاغ شد و از سال 91 آغاز به کار کرده است.
این منطقه از مساحت 5 هزار کیلومتر مربع در شمالی‌ترین نقطه استان آذربایجان غربی و در نزدیکی مرز بازرگان ایجاد شده است و با کشورهایی همچون ترکیه، نخجوان همجوار است.
حسین فروزان مدیرعامل منطقه آزاد ماکو صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران به ظرفیت‌ها و مشکلات پیش‌روی این منطقه اشاره کرد و گفت: در همه جای دنیا حتی کشورهای همسایه از جمله ترکیه زیرساخت‌های مناسبی از جمله فرودگاه، ریل، پایانه صادراتی ابتدا فراهم می‌شود تا منطقه آزاد بتواند پویایی خود را داشته باشد و حتی برای منطقه جبل‌علی دبی در سال 1985 حدود 7 میلیارد دلار هزینه شد، تا امکان استفاده از این منطقه فراهم شود اما برای مناطق آزاد ایران این زیرساخت‌ها هنوز آن طور که باید فراهم نیست.
وی تصریح کرد: به عنوان مثال منطقه آزاد ماکو هنوز فرودگاه ندارد و امیدواریم تا اولین پرواز مهر ماه به طور آزمایشی تا تهران برقرار شود و تا سال آینده تعداد خطوط پروازی به شهرهای کشور و کشورهای همجوار افزایش یابد تا به رونق صادراتی و تردد گردشگران خارجی به این منطقه کمک بیشتری شود.
فروزان همچنین از احداث بزرگترین پایانه صادراتی در منطقه آزاد ماکو خبر داد و گفت: این پایانه در زمینی به وسعت 12 هکتار احداث خواهد شد که می‌تواند در جهش صادراتی به کشورهای شمال ایران از جمله روسیه و ترکیه نقش مؤثری داشته باشد.
وی همچنین در پاسخ به اینکه برخی مناطق آزاد را دروازه واردات کالا می‌دانند که کمک چندانی به تولید و رونق منطقه نمی‌کند، با رد این موضوع تصریح کرد: سالانه حدود 15 میلیارد دلار مبادلات ارزی با کشور ترکیه داریم که 6 میلیارد دلار آن به صورت عبوری از اتحادیه اروپا به ترکمنستان و عراق می‌رود و مابقی مربوط به صادرات و واردات است.
مدیرعامل منطقه آزاد ماکو افزود: بر عکس برخی مناطق آزاد مانند کیش بازارچه وارداتی نداریم و قبل از ایجاد بازارچه مرزی و منطقه آزاد ماکو عده‌ای از مرزنشینان را عجین می‌کردند و با بدترین شرایط به ترکیه برده که تا 5 تا 6 بار وارد کشور شده اما با ایجاد تسهیلات جدید این وضعیت بهبود یافته است و شاید بتوان گفت در مجموع با احتساب 500 هزار گردشگری که به این منطقه طی یک سال آمده‌اند 17 میلیون دلار واردات به بازارهای مرزی داشته‌ایم.
فروزان در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر تعداد شرکت‌های تولیدی و صنعتی در این منطقه و امکان صادرات بخشی از آنها گفت: 55 واحد صنعتی در منطقه آزاد ماکو فعالیت می‌کنند، 5 کارخانه مشترک با ترکیه در این منطقه احداث شده است.
به گفته وی با توجه به حجم قاچاق گسترده پوشاک از ترکیه به ایران بنا داریم تا سرمایه‌گذاری مشترک بر ایجاد کارخانه‌های تولید البسه که قیمت تمام شده آن مقرون به صرفه باشد در منطقه آزاد ماکو ایجاد شود.
وی به این نکته هم اشاره کرد که در برخی موارد به دلیل تعرفه بسیار بالای واردات به راحتی بازار را در اختیار کالای قاچاق قرار می دهیم غافل از آنکه تمام آن را مدیریت کرد و در مبادی اصلی گمرک با هماهنگی‌ بیشتر و بروکراسی‌های اداری درآمدهای زیادی را که دولت به خاطر قاچاق از دست می‌دهد، را روانه خزانه کرد.
وی از ورود سرمایه‌گذار هندی در بخش فروآلیاژها خبر داد و گفت: سرمایه‌گذار 60 میلیارد دلار در این بخش سرمایه‌گذاری کرده که 4 ماه زمان صرف کرد تا بتواند مجوزهای لازم را برای احداث کارخانه خود در منطقه آزاد ماکو اخذ کند که فقط 2 ماه آن مربوط به اخذ مجوز برای تأمین برق در شهر تبریز بود.
مدیرعامل منطقه آزاد ماکو همچنین در حال مذاکره با 5 سرمایه‌گذار خارجی برای ساخت هتل در این منطقه هستیم و ایجاد نیروگاه 500 مگاواتی با سرمایه‌گذار چینی در دستور کار قرار دارد.
فروزان همچنین از احداث بزرگراه بین تبریز تا مرز بازرگان توسط فاینانسور ترک خبر داد و گفت: این بزرگراه طی 5 سال به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی در پاسخ به مصاحبه یکی از مسئولان در مورد تعطیلی مرز بازرگان طی یک ماه اخیر با رد این موضوع تصریح کرد: متأسفانه این خبر اشتباه ضربه جبران‌ناپذیری به ما زد، چرا که دیگر خبری از صف‌های چند کیلومتری کامیون‌ها پشت مرز بازرگان مانند قبل نیست و شاید به دلیل قطع اینترنت یا اختلال در سیستم اداری در مرز دو طرف 2 ساعت مشکلی به وجود آید، اما هیچ گاه مرز بازرگان تعطیل نشده است.
مدیرعامل منطقه آزاد ماکو ناامنی در مرز ترکیه را یکی از مشکلات پیش‌رو عنوان کرد و افزود: دولت ترکیه موظف است، تا تأمین امنیت کامیون‌ها را بر عهده بگیرد.

تاریخ: چهارشنبه 4 شهریور 1394