Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

تاریخ خبر : 94/06/08

رئیس مرکز تجاری ایران در اتحادیه اروپا از حضور هیات تجاری مجارستان در مهرماه در ایران خبرداد و گفت: جذب سرمایه گذاری خارجی، مذاکره رو در روd تجار ایرانی و مجارستانی و امضای تفاهم نامه دنبال می شود.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، "شاهرخ میرزا حسینی" در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران از راه‌اندازی مرکز تجاری ایران در اتحادیه اروپا با مجوز سازمان توسعه تجارت ایران خبرداد و گفت: کمک به توسعه صادرات ایران در زمینه‌های مختلف، انتقال تکنولوژی و واردات دانش و جذب سرمایه‌گذاری از جمله اهداف راه اندازی مرکز تجاری ایران در اتحادیه اروپا است. ضمن اینکه این مرکز به عنوان بازوی دولت در مراودات تجاری بخش خصوصی با اروپایی‌ها وارد عمل شده تا بهترین شرایط را برای همکاری مشترک ایران و اروپا فراهم آورد.
رئیس مرکز تجاری ایران در اتحادیه اروپا افزود: جذب سرمایه و سرمایه گذار خارجی به داخل کشور به خصوص در بخش معدن و صنایع معدنی از جمله فعالیت هایی است که این مرکز انجام می‌دهد و بر این اساس یک شرکت مطرح آلمانی نیز که در زمینه معدن فعالیت دارد، همراه با چندین زیرمجموعه خود، به زودی عازم ایران خواهند شد تا بتوانند در بخش معدن و صنایع معدنی سرمایه گذاری مشترک داشته باشند.
وی تصریح کرد: همچنین در یک اقدام نو و زیر نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت همایش معدن و صنایع معدنی ایران در زوریخ به زودی برگزار خواهد شد و تلاش داریم که بتوانیم فرصت‌های سرمایه گذاری ایران در عرصه معدن را به سرمایه گذاران خارجی و اروپایی‌ها معرفی کنیم.
میرزاحسینی، از برنامه ریزی برای پذیرش ده هیات تجاری از سوی بخش خصوصی در ایران خبرداد و گفت: برای هماهنگی بیشتر بخش خصوصی و انعقاد قراردادهایی که به نفع دو طرف است، مشاوران خارجی را به ایران آورده ایم تا بتوانیم به یک زبان مشترک برای مذاکره با اروپایی ها برسیم. ضمن اینکه وب سایتی طراحی شده تا اطلاعات تمام پروژه‌ها و فرصت های سرمایه گذاری ایران در اختیار اروپایی ها قرار گیرد و تمام پروژه های آماده پذیرش سرمایه گذاری خارجی را در هر استان کشور معرفی و اطلاعات آن را در اختیار سرمایه گذاران خارجی قرار دهیم.
وی افزود: بر این اساس طرف های ایرانی و اروپایی را که زمینه مناسب برای همکاری های مشترک با یکدیگر را دارند شناسایی شده اند و پیش از ورود این هیات های تجاری به ایران، اطلاعات هر دو طرف در اختیار یکدیگر قرار می گیرد تا زمانی که پای میز مذاکره با هم نشستند، بر سر مسائل جزئی تر چانه زنی کنند و فرصت را برای شناسایی و معرفی یکدیگر از دست ندهند.
رئیس مرکز تجاری ایران در اتحادیه اروپا از نامه نگاری مستقیم با اتاقهای بازرگانی کشورهای اروپایی و اتاق های منطقه ای برای تبادل هیات های تجاری خبرداد و اظهار داشت: ما به عنوان بازوی سفارتخانه ها در بخش خصوصی کار می کنیم و تلاش داریم تا ارتباط بخش‌های خصوصی دو کشور را با هم برقرار کنیم.
وی اظهار داشت: مشاوره های اولیه برای هر دو طرف مذاکره کننده رایگان است و اگر قرار باشد در مراحل بعدی، از مشاوره‌ها استفاده کنند، باید هزینه آن را متقبل شوند، اما در عین حال یکی از مشکلات سازمانها و وزارتخانه های ایرانی این است که ادبیات و سبک تجارت با اروپایی ها را بلد نیستند، اما بخش خصوصی به خوبی زبان مشترک با طرف های خارجی خود دارد و بنابراین می تواند در جذب سرمایه موفق تر عمل کند.
به گفته میرزاحسینی، قوانین خوب و مدرن سرمایه گذاری در کشور وجود دارد که متاسفانه به خوبی برای طرف های خارجی اطلاع رسانی نمی‌شود و بنابراین علاوه بر اینکه تلاش داریم مزایای قانون سرمایه گذاری و تجارت خود را به اروپایی ها معرفی کنیم، پیش نویس های قراردادی را هم میان ایران و اروپا تهیه کرده ایم که بتوانیم در اختیار هر دو طرف قرار دهیم.

1
تاریخ: یکشنبه 8 شهریور 1394