Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

تاریخ خبر : 94/06/24

دبیرکل انجمن نساجی گفت:اقتصاد اغلب کشورها ا ز جمله ایران بانک محور است و آمریکا، تنها کشوری است که بازار سرمایه بر بازار پول حاکم می باشد.
وی ادامه داد: در اتاق بازرگانی از شرکت های تأمین سرمایه جهت حضور در جلسات مختلف دعوت به عمل آوردیم و مذاکراتی صورت گرفت تا صنعتگران از سایر ابزارهای تأمین مالی بهره مند شوند اما طبق قوانین کشور، انتهای همان بازار سرمایه هم به بانک ختم می شود؛ به عبارت دیگر وقتی قرار است یک طرح توجیهی تمام مراحل را طی کند در نهایت باید از درگاه بانک، مراحل پذیره نویسی انجام گیرد.

به گفته رئیس زاده، طبق بررسی های انجام شده در بهترین حالت ممکن، نرخ سود کمتر از 27 درصد نیست و ابزار تأمین مالی به گونه ای بود که وقتی طرح بازار بورس اجرایی شد مانند بانک، دیگر بحثی تحت عنوان معوقات وجود ندارد؛ بنابراین قانون، ساز و کاری پیش بینی کرده که به بانک مرتبط خواهید شد تا بانک وثایق و تعهدات کافی در اختیار داشته باشد.

وی تصریح کرد: نساجی جزو صنایع کوچک و متوسط محسوب می شود و ابزاری که در بازار سرمایه پیش بینی شده عمدتاً برای صنایع بزرگ مدنظر قرار گرفته است، نکته ای که باید مورد اصلاح ساختاری قرار بگیرد این است که بازار سرمایه (مانند تمام کشورهای پیشرفته) در اختیار صنایع بزرگ و منابع بانکی در اختیار صنایع کوچک و متوسط قرار گیرد متأسفانه این شرایط هنوز در ایران حکمفرما نشده است.

رئیس زاده به رقابتی شدن صنایع نیز اشاره کرد و گفت: باید روی قیمت تمام شده متمرکز شویم؛ هم چنین نحوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده در کشورهای همجوار و مشابه مورد بررسی قرار گیرد. آیا برخوردهای مالیاتی در این کشورها نیز مانند ایران است؟ آیا بحث تأمین اجتماعی و سهم کارفرما، در کشورهای دیگر نیز مشابه ایران می باشد؟ بررسی دقیق چنین مسائلی عوامل قیمت تمام شده محصولات نساجی را مشخص خواهد کرد و بخش عمده ای از مشکلات قاچاق را کاهش خواهد داد. ضمن این که بخشی از قاچاق به دلیل بداظهاری کانتینرهای متعددی است که از طریق گمرکات به طور رسمی کالاهای خود را وارد کشور می کنند.

وی در بخش دیگر سخنان خود یادآوری کرد: طبق آمار 95 درصد برندهای خارجی موجود در بازار نساجی و پوشاک ایران، تقلبی هستند، موادی از قانون رفع موانع تولید به برندینگ اختصاص دارد و در جلسات متعدد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز (که اعضای هیئت مدیره انجمن نساجی نیز حضور دارند) راهکارهای مبارزه با واردات برندهای تقلبی مورد بررسی قرار می گیرد که یکی از این راهکارها، «تسهیل فرایند ثبت نمایندگی های خارجی در ایران» است به این ترتیب واردات برندهای خارجی در کانال های رسمی و قانونی انجام خواهد شد وگرنه برخورد نظامی با قاچاق و برخورد با چند فروشگاه عرضه کننده برندهای تقلبی، علاج قطعی قاچاق نیست.
تاریخ: سه شنبه 24 شهریور 1394