Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
در حالی وزیر صنعت، معدن و تجارت به‌تازگی از خبری رونمایی کرده که مدت‌هاست این موضوع دل فعالان صنعت نساجی را خون کرده و بارها و بارها نسبت به آن انتقاد داشتند.

گروه اقتصادی،محمدرضا نعمت‌زاده عنوان کرده است که «در حال حاضر حدود ۹۹ درصد از پوشاک وارداتی قاچاق است.» بر این اساس، به گفته وی، «بخشنامه‌ای صادر شده است که هرکس پوشاک خارجی وارد می‌کند باید حتما ثبت شود و از دیگر سو، به اصناف اعلام شده که حق ندارند کالای قاچاق بفروشند.»

به گزارش «افکارخبر»، در همین رابطه، مهدی یکتا، دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در گفت‌وگو با «افکارخبر» می‌گوید: «این موضوع تازه‌ای نیست و متاسفانه ۷۰ درصد موجودی مغازه‌های پوشاک، قاچاقی وارد کشور می‌شود و به‌راحتی هم فروخته می‌شود.»

وی می‌افزاید: «برای نخستین بار است که یک مقام دولتی در این مورد اعتراف کرده؛ وگرنه حداقل یک دهه است که پوشاک و پارچه قاچاق پدر صنعت نساجی رو در آورده است. اعتراف به وجود این همه کالای قاچاق در واقع قدم اول محسوب می‌شود.»

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران تصریح می‌کند: «گام بعدی، برخورد سخت با عوامل واردکننده است.»

یکتا با بیان این‌که برخورد باید ریشه‌ای و موثر باشد، عنوان می‌کند: «صنعتگران عموما دل خوشی از ستاد مبارزه با قاچاق کالا ندارند و امیدوارند این بار متولی صنعت کشور وارد عمل شود.»

وی با ذکر این نکته که چنین حجم عظیمی از کالای قاچاق در تاریخ بی‌نظیر است، متذکر می‌شود: «عجیب‌تر از آن، فروش بی‌دردسر این کالاهاست. جالب است که نهادهای تعزیراتی و نظارتی فقط روی پوشاک داخلی حساس هستند.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران خاطرنشان می‌کند: «در واقع برند ایرانی حتی حق ندارد اسمش را به لاتین سر در مغازه‌اش بنویسد، اما فروشنده پوشاک قاچاق، کالای خود را به ۱۰ برابر قیمت می‌فروشد.»

تقلب بی‌داد می‌کند
محمد مروج‌حسینی، رییس هیات مدیره انجمن صنایع نساجی ایران نیز در گفت‌وگو با «افکارخبر» عنوان می‌کند: «هیچ یک از برندهای خارجی که در ایران عرضه می‌شوند، دارای مجوز نیستند و اغلب آنان نیز تقلبی هستند.»

وی توضیح می‌دهد: «زمانی که برای مثال محصولی به نام آدیداس تولید می‌شود، هیچ کسی شکایت نمی‌کند که این محصول، تقلبی است. شاید در صورت اعطای مجوز، نماینده آن برند خارجی در ایران از حق قانونی خود دفاع می‌کرد.»

رییس هیات مدیره انجمن صنایع نساجی ایران تصریح می‌کند: «انجمن صنایع نساجی پیشنهاد کرده که به نمایندگان برندهای خارجی فرصتی داده شود به ثبت رسمی و قانونی محصولات خود بپردازند تا در صورت کپی‌برداری‌های مختلف، از حقوق خود دفاع کنند. این اقدام در قالب ساماندهی بازار فروش کالاهای خارجی توسط وزارت صنعت دنبال می‌شود.»

مروج‌حسینی می‌گوید: «در سال‌های دور محصولات مخمل و ابریشم کاشان هنگام حج به عربستان صادر می‌شد تا حجاج ایرانی آن را در قالب سوغاتی بخرند و به بستگان خود هدیه دهند! متاسفانه عادت ما (ایرانیان) این است که قدردان کالاهای خارجی هستیم.»

وی خاطرنشان می‌کند: «البته شاید بخشی عمده‌ای از این نگرش به تولید محصولات بی‌کیفیت توسط تولیدکنندگان داخلی در سال‌های گذشته باز می‌گردد، اما اطمینان داشته باشید که صنعت پوشاک ایران ( به خصوص پوشاک بچه‌گانه) حرف های زیادی برای گفتن دارد و صادرکنندگان بسیار موفقی در این بخش به فعالیت ادامه می‌دهند و حتی شعباتی در خارج کشور راه اندازی کرده‌اند.»

تاریخ: سه شنبه 31 شهریور 1394