Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از تدوین آیین‌نامه‌های طرح جدید شناسه کالا و کد رهگیری خبر داد و گفت: این آیین‌نامه‌ها در کمیسیون اقتصادی دولت برای نهایی شدن در دست بررسی است و با این طرح دیگر خبری از توزیع برچسب‌های فله‌ای مانند طرح ایران کد و شبنم نیست.

 

مجتبی خسروتاج در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره آخرین وضعیت طرح کد رهگیری کالا که وزارت صنعت در یک سال و نیم اخیر در حال تدوین آیین‌نامه‌های آن است، خاطرنشان کرد: به‌دلیل اشکالاتی که در سیستم کد شبنم و ایران کد وجود داشت، آن سیستم کنار گذشته شد و طرح جدید با عنوان GS1 در دستور کار قرار گرفت.

معاون وزیر صنعت ادامه داد: با جلسات مختلفی که با تمام سازمان‌های دخیل در این طرح داشته‌ایم، آیین‌نامه طرح جدید تدوین و برای دولت ارسال شده است که اکنون در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح و در حال بررسی است.

وی در پاسخ به این‌ که این طرح چه مواردی را با چه روندی شامل می‌شود، گفت: ‌2 آیین‌نامه کد شناسه و کد رهگیری را تدوین کرده‌ایم که کد رهگیری تا حدی کامل‌تر است، بسته به نوع کالا این کدها ایجاد می‌شود و لزوما همه کالاها نیاز به برچسب ندارد.

به گفته خسروتاج سیگار یکی از آن کالاهایی است که در سیستم جدید یک کد دیجیتالی کامپیوتری روی آن نصب می‌شود و مشخص خواهد شد از چه کشور مبدأیی و از چه ورودی به وارد یا تولید شده و روند توزیع قابل پیگیری است.

وی بر این نکته تأکید کرد که برخی کالاها از جمله منسوجات و لوازم خانگی حتماً باید برچسب داشته باشند که متناسب با بسته‌بندی آن، کد شناسه روی آن تعریف می‌شود و دیگر خبری از برچسب‌های فله‌ای و کیلویی نیست.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت در توضیح بیش‌تر طرح گفت: برخی کالاهایی که ورود آن به کشور ممنوع بوده یا در داخل هم تولید نمی‌شود در داخل این سیستم به گونه‌ای تعریف می‌شود که مأموران به‌راحتی می‌توانند کالا را شناسایی و به‌ عنوان کالای قاچاق با آن برخورد کنند.

وی با بیان اینکه اجرای طرح GS1 فازبندی شده است،افزود: در مرحله اول برنامه جامع سیگار، پوشاک و موبایل طراحی شده است، چرا که بیشترین حجم قاچاق مربوط به این کالاهاست و در این سیستم به‌راحتی کالای قاچاق در شبکه حمل‌ونقل، انبار و توزیع قابل شناسایی خواهد بود، علاوه بر آنکه وظیفه هر دستگاه مشخص شده و دیگر خبری از ناهماهنگی یا موازی‌کاری در طرح جدید نیست.

به گزارش فارس، طی 2 سال اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت ایراداتی را به طرح ایران کد و شبنم وارد کرده است، آن را راهکار مناسبی برای رهگیری کالا و برخورد با پدیده قاچاق ندانسته و اجرای آن را متوقف کرد. طی یک سال و نیم اخیر فشارهای زیادی به نعمت‌زاده برای آنکه چرا آیین‌نامه جدید کد رهگیری تدوین نمی‌شود، وارد شده است.

به گفته برخی کارشناسان طرح ایران کد و شبنم ایراداتی را در خود داشت که کد یک کالا به‌دلیل آنکه برچسب‌ها به‌صورت فیزیکی روی کالا چسبانده می‌شد، ممکن بود کالاهای قاچاق هم به‌راحتی بتوانند خود را در این طرح وارد کنند.

 

تاریخ: یکشنبه 26 مهر 1394