Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
بیست و هشتم مهرماه، سالن اجلاس سران میزبان جمع کثیری از کارآفرینان و صنعتگران و مدیران ارشد شرکت‌ها و انجمن‌های تخصصی بود که به بهانه روز ملی صادرات و تقدیر از صادرکنندگان ممتاز و نمونه دور هم جمع شده بودند.
این مراسم که مهندس نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونین ایشان نیز حضور داشتند با سخنان ولی الله افخمی - معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت- آغاز شد. افخمی به سابقه برگزاری این جشن از سال 1377 در مرکز توسعه صادرات اشاره نمود و فاکتورهایی چون ثبت بند، ریاست استانداردها، عضویت در تشکل ها و مجامع، صادرات محصولات، تولید صادرات محور، تولید تحت لیسانس و تجهیز آزمایشگاه ها را جزو فاکتورهای اثرگذار در انتخاب شرکت‌ها عنوان نمود و تعداد پرونده‌های حائز شرایط جهت بررسی را در حوزه کالا 223 پرونده و تعداد پرونده‌های حوزه خدمات را 11 پرونده عنوان نمود که از این میان 45 شرکت به عنوان صادرکننده نمونه و پنج شرکت به‌عنوان صادرکننده ممتاز موفق به اخذ تندیس شده‌اند.
افخمی در ادامه سخنان خود به اهمیت عضویت در سازمان تجارت جهانی اشاره نمود و گفت: مشکلات ساختاری اقتصاد و تولید، بدون تعامل سازنده با اقتصاد جهانی قابل حل نیست و باید هرچه سریع‌تر برای استفاده بهینه از پساتحریم و عضویت در سازمان تجارت جهانی برنامه‌ریزی کنیم.
افخمی با بیان این مطلب که عضویت در WTO باید در رأس برنامه‌ریزی‌های کشور باشد گفت: متأسفانه در طول چند سال گذشته در بخش‌های مختلف از جمله بخش صنعت کشور به شدت عقب‌گرد داشته ایم، در حالی که در سال‌های 84 رشد قابل توجهی داشتیم، این شرایط تا سال 91 بسیار اسفناک شد.
افخمی در پایان سخنان خود توجه حضار را به عضویت کشورهای منطقه در سازمان تجارت جهانی جلب نمود و با اشاره به اینکه تمام کشورهای منطقه به دنبال استفاده از این فرصت هستند، گفت: متأسفانه ما هنوز پس از 10 سال عضویت ناظر این سازمان گامی در جهت الحاق برنداشتیم.
سخنران دوم این برنامه دکتر رضوی - رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی- بود که درخصوص حمایت از شرکت‌های بزرگ مقیاس سخن گفت.
وی با اشاره به آمارهای موجود گفت: از میان دویست کشور که برای توسعه برنامه و رهبرانی با اراده‌های قوی داشتند در طی سال‌های پس از جنگ جهانی دوم تنها دو کشور توانستند خود را از درآمد سرانه پایین به درآمد سرانه بالا برسانند و تنها دوازده کشور توانستند کشور خود را از درآمد سرانه متوسط به درآمد سرانه بالا برسانند که برخی از این کشورها در اروپای شرقی و برخی کشورهای نفت خیز عرب می‌باشند.
رضوی در بخش دیگری از سخنان خود به نظامات بازاریابی و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مدیریت سازمانی اشاره نمود و گفت: در این مقطع از دوران اقتصاد پس از انقلاب ضروری است راجع به بنگاه‌های بزرگ خصوصی، دولتی و شبه دولتی صحبت کنیم و از فرآیند توسعه پراکنده به توسعه یکپارچه و ادغام برسیم و برای این ادغام نیازمند قانون هستیم و باید قوانین تصویب برسانیم که ادغام شرکت‌ها را تسهیل کند بدون اینکه مشکلات آنها را به یکدیگر منتقل کند.
مرتضی سلطانی -رئیس هیئت مدیره گروه صنعتی زر- سخنران بعدی بود که پشت تریبون رفت و با اشاره به اهمیت صنعت غذا، به لزوم ورود طرح‌ها به بورس و افزایش سرمایه بانک‌های توسعه‌ای و نیز لزوم سرمایه‌گذاری بر روی غلات و مشتقات آن اشاره نمود و به جمعیت سه میلیارد نفری در کشورهای منطقه و بازار سیصد میلیون نفری برای نیازهای غذایی کشورهای همسایه اشاره نمود و خواستار حمایت بیشتر دولت از بخش خصوصی در این زمینه شد.
یونس ژائله - رئیس هیات مدیره شیرین عسل- سخنران بعدی این برنامه بود که با ابراز رضایت و امیدواری از تصویب قانون حمایت از تولید و فضای امیدواری پس از برجام به فشارهای سنگین سازمان امور مالیاتی بر شرکت‌ها و تولیدکنندگان اشاره نمود و گفت: تقریباً 22 درصد از قیمت تمام شده ما به دلیل مالیات ارزش افزوده است که این اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم هم از ابتدای سال 95 به نابودی و تعطیلی واحدهای تولید دامن خواهد زد.
ژائله در بخش دیگری از سخنان خود گفت: متأسفانه بانک‌های ما منابع کافی برای حمایت از صادرات ندارند و باید برای راه‌اندازی واحدهای تولیدی برمبنای صادرات برنامه‌ریزی کنیم.
دکتر علی عراقچی سخنران بعدی این برنامه بود که محور صحبت‌های خود را روی به روز شدن سیستم‌های بازاریابی نوین در امر صادرات قرار داد و با اشاره به آمار و ارقام موجود در خصوص حجم تجارت بین المللی در حوزه فضای مجازی و به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی گفت: وقت آن رسیده است که مدیران ما برای حضور در شبکه‌های مجازی و بازاریابی نوین اینترنتی سرمایه‌گذاری کنند.
عراقچی پیشنهاد داد تا حضور در بازاریابی شبکه‌های مجازی جزو فاکتورهای انتخاب صادرکننده نمونه قرار گیرد.
جلال‌پور -رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن- سخنران بعدی این همایش بود که سخنان خود را با پیشنهاد واگذاری برگزاری این جشن به اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی آغاز کرد و با تحلیل شرایط پساتحریم و پیش بینی روزهای خوب برای توسعه صنعت و صادرات در دوران پساتحریم به بحث ایجاد بسترهای اقتصادی مناسب برای تولید رقابتی پرداخت.
جلال‌پور خطاب به دولتمردان گفت: دولت باید برنامه‌ای برای نرخ ارز داشته باشد و هم باید بحث نقدینگی صادرات را برای صادرکنندگان تأمین کنیم هم بحث نرخ سود این تسهیلات را اصلاح کنیم.
محمدرضا نعمت زاده -وزیر صنعت، معدن و تجارت- سخنران بعدی این برنامه بود. نعمت زاده که سخنان خود را پس از حضور دکتر اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس جمهوری- و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در سالن و تشویق شورانگیز حاضرین آغاز کرد، خطاب به حاضرین به لغو تحریم‌ها توسط امریکا و کشورهای اروپایی اشاره کرد و از حمایت تیم مذاکره کننده و همکارانشان تشکر کرد.
نعمت‌زاده با اشاره به اینکه صادرات الزام است تا بتوانیم اشتغال و رشد اقتصادی به دست آوریم، گفت: در سال 93 شاهد رشد 20درصدی صادرات غیرنفتی بودیم که واقعاً با ایثار و جهاد به دست آمد ولی متأسفانه در 6 ماه اول سال جاری کاهش داشتیم که بخشی از آن ناشی از بلاتکلیفی های برجام و رکود جهانی و افت قیمت های جهانی و ناامنی کشورهای همسایه بود.
نعمت زاده با اشاره به سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری و قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و قانون الحاق، به مشوق‌ها و تشویق‌هایی در ارتباط با صادرات اشاره کرد و از مشوق‌های مالیاتی برای سرمایه‌گذاران مشترک با خارجی‌ها و تخفیف‌های مالیاتی برای تولید مشترک با خارجی‌ها و استرداد مالیات های ارزش افزوده ظرف یک ماه و از سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی در بانک‌های عامل برای تسهیلات به صادرکنندگان خبر داد.
نعمت زاده در بخش پایانی سخنان خود گفت: قبول کنید که برای حرکت جهشی در کالا و خدمات، امکانات موجود کفایت نمی کند و نیازمند سرمایه گذاری برای تولید بر مبنای صادرات هستیم.
*لزوم تدوین سیاست‌های منسجم در بخش اقتصادی صنعتی و اجرایی
*تامین منابع مالی برای سرمایه‌گذاری و سرمایه در گردش
*تلاش در جهت جذب سرمایه‌گذاری های خارجی
*ایجاد و حمایت از شرکت‌های بزرگ مقیاس در حوزه تولید صادراتی
*تقویت گسترده مدیران و کاشناسان بازاریاب صادراتی
*ضرورت روزآمد شدن سیستم بانکی کشور بخصوص در امر واردات بین الملل
*استفاده از روش های نوین تجاری
*ایجاد دفاتر و نمایندگی در خارج از کشور
*تشویق صادرکنندگان در نمایشگاه ها و تبلیغات خارجی
*تخفیف در نرخ حمل و نقل و تسهیلات بانکی و جوایز صادراتی
پس از اتمام سخنان نعمت‌زاده از سردیس دکتر ظریف رونمایی شد و دکتر ظریف در سخنانی کوتاه از ابراز لطف بخش خصوصی تشکر کرد و گفت: شرایط جدید نقطه پایانی است بر دوران تلخ سیاه نمایی و تهدید امنیتی و امیدوارم امروز که فضای خارجی اصلاح شده موافقان و مخالفان برجام در داخل و هم فضای داخل را متناسب با شرایط جدید اصلاح کنند.
ظریف از برگزاری همایش با حضور سفیران و کارگزاران اقتصادی با همکاری بخش خصوصی در ماه‌های آتی خبر داد و گفت: امیدوارم دیپلماسی سیاسی و امنیتی حاکم بر این وزارتخانه در سه دهه گذشته به دیپلماسی ارتقای اقتصادی کشور تبدیل شود.
آخرین سخنران این برنامه دکتر جهانگیری -معاون اول رئیس جمهور- بود.
جهانگیری سخنان خود را با گله از مخالفان برجام آغاز نمود و گفت: این طرح می‌توانست دو یا سه روز پس از تصویب در کنگره امریکا در داخل کشور هم تصویب شود، لیکن به دلایلی تصویب آن به تأخیر افتاد البته تدبیر مقام معظم رهبری مبنی بر اخذ رأی مجلس و نیز بررسی‌ها و توضیحات کارشناسی تیم مذاکره کننده نشان داد که می‌توان از فرصت‌ها استفاده کرد و چهره‌ای منطقی و زیبا و قابل قبول از دیپلماسی سیاسی کشور ارائه داد.
جهانگیری با اشاره به پخش جلسات بررسی برجام از رسانه ملی گفت: خوشبختانه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بیش از 85 درصد مردم با این برجام موافق‌اند و تنها سه درصد مخالف اند و این هم از همسویی دیدگاه ملت و دولت یازدهم خبر می دهد.
جهانگیری در بخش سوم سخنان خود خطاب به صنعتگران و صادرکنندگان گفت: اینک نوبت شماست که ساختارهای اقتصادی کشور را بسازید و با اشاره به آمارها و برنامه‌های دولت در زمینه اقتصادی ابراز امیدواری کرد که اقتصاد کشور روزهای خوبی را در پیش داشته باشد.
جهانگیری از برنامه‌ریزی برای اجرای برجام از آذرماه خبر داد و گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های وزارت نفت ظرف مدت کوتاهی ظرفیت تولید و صادرات نفت و گاز را تا دو میلیون بشکه در روز افزایش خواهیم داد و با آزادسازی ذخائر بلوکه شده برای رشد اقتصادی و صنعتی کشور گام های اساسی برخواهیم داشت.
در این برنامه از صادرکنندگان نمونه و ممتاز تقدیر به عمل آمد که از شرکت‌های نساجی و پوشاک می‌توان به شرکت‌های ذیل اشاره نمود:
1- نوین بافان پرنگ (احمد طاهری) انواع پوشاک با برند روح
2- آرتا نقش تاک (جلال فتحی بی طرف) انواع کفپوش، کاغذ دیواری و پارکت چوبی
3- بازرگانی خسروی (علی خسروی) جوراب و پوشاک
4- مجتمع نساجی آسایش کاشان (محمدتقی رحمانی) انواع فرش ماشینی
که برای همه این عزیزان آرزوی موفقیت داریم.

تاریخ: یکشنبه 3 آبان 1394