Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

محمد مروج حسینی، با اشاره به تاثیر بسته خروج از رکود و ورود سرمایه‌گذار به صنعت نساجی اظهار کرد: طی جلسات برگزار شده دراتاق بازرگانی مشاهده می‌شود که اوضاع سایر صنایع در دوران رکود از صنعت نساجی بدتر است. چرا که در حال حاضر حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد از این بخش در حال کار هستند و یکی از مشکلات پیش روی صنعت نساجی قاچاق پوشاک به کشور است. وی افزود: البته درست است که در مدت زمان رکود برخی واحدها تعطیل شده‌اند و این صنعت همچون سایر صنایع از ابتدای امسال با خروج نیروی انسانی مواجه شده‌است، اما برخی نیز در حال کار هستند، این روزها صنعت نساجی همچنان منتظر معجزه است تا اوضاع نیز بهبود یابد.
رییس انجمن صنایع نساجی ایران درباره آخرین وضعیت نساجی در شرایط رکودی گفت: گرچه هنوز رکود در بخش‌های اقتصادی وجود دارد،‌ اما در این شرایط هم تولیدات داخلی آمادگی افزایش دارند اما در مورد تاثیر بسته خروج از رکود باید گفت که این بسته هم کمکی به صنعت نساجی نمی‌کند. او گفت: این بسته تنها به صنعت خودروسازی و لوزام خانگی کمک می‌کند، چرا که در این بسته تنها به این دو بخش توجه شده است و برای خرید لباس، پوشاک، پارچه و غیره هیچ برنامه‌ریزی نشده است، مگر اینکه خودرو خریداری شود و کارگران این شرکت‌ها اوضاع بهتری به دست آورند و به تدریج بازارهای وابسته بهبود یابند که اجرای این روند نیز  نیازمند زمان است.
مروج حسینی تاکید کرد: به نظر می‌رسد این بسته کمکی به بخش نساجی و سایر بخش‌های صنعت نخواهد کرد.  وی افزود: در حال حاضر تعدادی پروژه در بخش صنعت نساجی در حال مطالعه است که مجوزهای آن صادر شده و منتظر آمادگی این پروژه‌ها هستیم. رییس انجمن صنایع نساجی ایران در پاسخ به پرسشی مبنی بر چرایی کاهش رغبت سرمایه‌گذاری در صنایع گفت: در صورت تغییر در کاهش نرخ بهره بانکی شاید اوضاع کمی‌بهتر شود اما تا زمانی که نرخ بهره بانکی با این نرخ‌ها ادامه دار باشد، هیچ رغبتی به سرمایه‌گذاری جدی در کشور وجود نخواهد داشت.
وی گفت: از ابتدای امسال تاکنون هیچ سرمایه گذاری جدیدی در صنعت نساجی صورت نگرفته است. همچنین تعداد سرمایه‌گذارانی که از این صنعت خارج می‌شوند عنوان نمی‌شود زیرا در بازار به مجرد اینکه گفته شود واحد صنفی تعطیل شده است، دیگر اخذ طلب‌ها قابل وصول نیست که یکی از مشکلات روابط تجاری در کشور است. به گفته مروج حسینی تعداد سرمایه‌گذارانی که در مدت زمان رکود صنعت، از صنعت نساجی خارج شده‌اند حدود ۱۰ تا ۱۲درصد است اما سایر تولید کنندگانی باقی‌مانده هم ظرفیت تولید خود را کاهش داده‌اند.
وی با اشاره به فعال بودن صنعت نساجی در مدت زمان رکود و مشکلات پیش روی صنعت نساجی اظهار کرد: در صنعت نساجی صادرات قابل توجهی صورت گرفته است، گرچه نیمه اول امسال نسبت به سال گذشته با کاهش ۱۲درصدی صادرات همراه شده‌است، اما در مجموع صادرات نسبت به گذشته افزایش یافته است به گونه‌ای که صادرات صنعت نساجی از صادرات خودرو بیشتر شده است.
رییس انجمن صنایع نساجی ایران گفت: سال گذشته یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در بخش نساجی صاردات صورت گرفته است. البته در نیمه اول امسال صادرات نساجی به دلیل وجود رکود و افزایش قیمت مواد اولیه، افزایش قیمت محصولات پتروشیمی و مشکلات تحریم صادرات کاهش یافته است که باید توجه شود صنعت نساجی نسبت به سایر صنایع با قاچاق بیشتری همراه است.
مروج حسینی تصریح کرد: ۷۰ درصد پوشاک کشور با قاچاق مواجه است، به گونه‌ای که سال گذشته ترکیه به تنهایی حدود ۵۶۰ میلیون دلار کالا به کشور قاچاق کرده است و حدود ۲۲۰ هزار تن پارچه از هندوستان وارد کشور شده است، اما در مجموع صنعت نساجی در دوره رکود فعالیت مناسبی داشته است.

تاریخ: دوشنبه 11 آبان 1394