Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

سارا جنگروی

بیکاری در شرایط رکود اقتصادی، پدیده غیرمنتظره ای نیست. اقتصاد هر کشوری در دوره هایی رکود و کسادی را تجربه می کند به دنبال خود، توقف یا کندی رشد سرمایه گذاری، تولید، کاهش عرضه و اختلال در برنامه های توسعه  ای چه در بخش دولتی و چه در بنگاه های بخش خصوص را در پی خواهد داشت. از این رو چرخ گردش صنعت و تولید داخلی و نیز بخش خدمات و بازرگانی نیز کندتر خواهد چرخید و خزان اشتغال، از اولین نشانه های چنین وضعیتی است. دولت یازدهم در آغاز فعالیت خود با معضلی کم نظیر به نام «رکود تورمی» مواجه بود که میراث شوم دولت گذشته است و مشاور اقتصادی رییس جمهور چند ماه پیش از انتخابات سال 92 در برنامه پایش، اعلام کرد سالیانه فقط 14 هزار شغل در دولت احمدی نژاد ایجاد شده که رشد اتسغال را نزدیک به صفر نشان می داد. با وجود درآمدهای هنگفت نفتی، رشد دستمزدها نیز هیچ قرابتی با تورم نداشت و از همین رو، وزارت کار دولت یازدهم تلاش کرده با وجود کاهش درآمدهای نفتی به یک پنجم سال 91، افزایش دستمزد قابل قبولی برای نیروی کار موجود تدارک ببیند. در این میان، طرح اعزام نیروی کار ایرانی به خارج به منظور کاستن از تراکم بیکاری به خصوص متقاضیان کار تحصیلکرده از طریق کاریابی های بین المللی ، در دستور کار است. رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کاریابی های بین المللی ایران این اواخر خبر از اعزام سه هزار نیروی کار به خارج در سال جاری میدهد اما محمد مروج حسینی دبیر کل کانون عالی کارفرمایان مسئله کلان تری را مد نظر قرار داده است:«ممکن است به کشورهای حاشیه خلیج فارس تعدادی پزشک و پرستار و ... اعزام کرده باشیم و من امیدوارم این آمار درست باشد. رفتن نیروی کار ما به خارج از کشور و انجام کارهای تخصصی باعث می شود با تکنولوژی های روز دنیا آشنا شود و این اتفاق بسیار خوشحال کننده است. البته ما آرزو می کردیم که این کارها را در داخل کشور انجام دهیم و این باعث می شد با رکود شدیدی فعلی مواجه نباشیم و می توانستیم رشدی که در قانون برنامه پنجم و ششم پیش بینی شده و در حال نگارش است را محقق کنیم.»حسینی  در این گفتگو، رسیدن به رشد اقتصادی 8 درصدی که به گفته اقتصادانان می تواند زمینه ایجاد سالانه هشتصد هزار نفر شغل را فراهم کند تصریح می کند: «ما هیچ گاه در بهترین حالت هم به این رقم نرسیدیم و رشد اقتصادی هم بیشتر بر عوامل خارجی اعم از صادرات نفت استوار بوده و ما رشد اقتصادی بدون فروش نفت را باید در نظر بگیریم و مبنا قرار دهیم. رشد اقتصادی حاصل بهره وری نبوده است. بنابراین باید تلاش کرد که به این رشدهایی که پیش بینی می کنیم دست پیدا کنیم. در ابتدا واقع بینانه فکر کنیم و محدودیتهای خودمان را ببینیم.».گفت وگو با دبیر کل کانون عالی کارفرمایان را بخوانید:

*نظر شما پیرامون اعزام نیروی کار و امتیازاتی که می تواند ایجاد کند چیست؟

رشد اقتصادی ما وابسته به نفت بوده، حتی رشد اقتصادی ما در زمان آقای خاتمی هم که 6 درصد بود، بیشتر مربوط به مقدار صادرات نفت ما بود و نه مقدار بهره وری در کارمان. در مورد اعزام کارگر به خارج، من معتقدم برای شغل های تخصصی مثل: پزشکی و پرستاری خیلی هم مثبت است. سالهای سال است که هندوستان این کار را انجام می دهد و موفق بوده است.

 *در زمینه ی اعزام نیروی کار، چه مشاغل دیگری مدنظر شماست؟

برای رشته های الکترونیک در کشورهای اروپایی، به خصوص آلمان تقاضا وجود دارد و در این زمینه با کمبود نیروی متخصص مواجه هستند. نیروهای متخصص تحصیلکرده ما در رشته الکترونیک با این پیش نیاز که روابط سیاسی منطقی و درست با این کشورها برقرار شود و آنها علاقمند شوند که با ایران ارتباط برقرار کنند و خواستار این تخصص ها باشند، می توانند از این فرصت استفاده کنند. در این صورت تعدادی از نیروهای اعزامی متخصص ما که به کشورهای دیگر می روند، برخواهند گشت و تکنولوژیهای روز و پیشرفته را به داخل کشور وارد خواهند کرد.

* رشد اقتصادی یک پیش نیاز برای ایجاد شغل است. از نظر شما شرایط آموزش های مهارتی در نیروی کار ایرانی به طور کل در حدی هست که شرایط اعزام به خارج از کشور را داشته باشیم؟

البته به آن شرایط مطلوب نرسیده ایم اما در سطح حداقل ها، آموزش های مفیدی ارائه می شود. هر یک قدمی که برای فارغ التحصیلان دانشگاهی برداریم، وارد یک سرمایه گذاری شده ایم. در حال حاضر سازمان آموزش فنی حرفه ای یکی از برنامه هایش هم این است که کارهای عملی را به فارغ التحصیلان دانشگاهی آموزش دهد که کار بسیار خوبی است. فارغ التحصیل آموزش دیده اگر در داخل مشغول به کار شوند موفق خواهند بود و در خارج از کشور هم می توانند مفید باشند.

*وزارت کار و رفاه و سازمان آموزش فنی حرفه ای چقدر می توانند در این چرخه موثر باشند؟

وزارت کار و سازمان آموزش فنی حرفه ای، برای تامین بیشتر بودجه، به کارگیری مربیان حرفه ای و با دانش و تجهیز کارگاه ها می توانند همکاری کنند. سازمان آموزش فنی حرفه ای  زیرمجموعه وزارت کار،نه تنها در مورد فارغ التحصیلان دانشگاهی، بلکه در مورد کارگران ساده هم می تواند تاثیر گذار باشد. ما کارگران جوشکار، تراشکار، و با تجربه در زمینه الکترونیک داریم اما با دانش جدید آشنا نشده اند. تولید پوشاک صنعتی در آموزش های فنی حرفه ای، سرفصلی ندارد. البته روش خیاطی ساده و روش برشکاری ساده ای برای خانم ها در خانه آموزش داده می شود که مورد بسیار خوبی است ولی انتظارات صنعت و بخش تولید ما در حوزه نساجی خیلی بیشتر از این هاست.

* وزارت کار و سازمان آموزش فنی-حرفه ای با وجود آنکه بودجه ای برای ایجاد اشتغال ندارند، اما ظاهرا می توانند با آموزش و صیانت از حقوق نیروی کار، به رشد اشتغال کمک کنند.

بله اما علاوه بر آن، وزیر می تواند با تشکل های کارفرمایی هم جلسه گذاشته و با حل کردن برخی مشکلات آنان، درخواست افزایش استخدام در این بنگاه ها را داشته باشد. در دوره اخیر، کمتر از دوره قبل توانسته ایم با وزیر جلسه داشته باشیم. در دوره های قبل ما با وزیر کار جلسه می گذاشتیم، مسائل و مشکلات را مطرح می کردیم و متقابلا وزیر هم مسائل مورد نظر را مطرح می کرد. البته آقای دکتر ربیعی بیشتر خودشان را نماینده کارگران می دانند و شاید همین مسئله باعث شده کمتر با کارفرمایان دیدار کنند.

تاریخ: شنبه 16 آبان 1394