Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

 مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در حالیکه واردات رسمی پوشاک در کشور پنج میلیون دلار است این رقم بر اساس آمارهای غیر رسمی به 2.5میلیار دلار می رسد.
محمدرضا مودودی روزشنبه در آیین تجلیل از شش صادر کننده برتر خراسان جنوبی و دستگاه های اجرایی حامی حوزه تجارت خارجی استان در بیرجند افزود: شاهد واردات پوشاک در تمامی بخش ها که مساله ای آزار دهنده است، هستیم. 
وی تصریح کرد: ایران در بخش صادرات کشوری جوان است هنوز صادر کنده ما فنون مذاکره را به درستی فرا نگرفته، این مساله نقش ما را دچار مشکل کرده است. 
وی تاکید کرد: برای رسیدن به سهم ایران در تجارت جهانی شیوه مدیریت بازاریابی، تبلیغات، بسته بندی و غیره نیاز به بازنگری دارد. 
وی بیان کرد: نباید دیوار بلند میان خود و جهان ایجاد کرد باید فنون مذاکره را فراگرفت، با نحوه توزیع قابل رقابت آشنا شد، فن و علم جذب مشتری را آموخت. 
وی با تاکید بر اینکه مرز جغرافیایی صادرات فراتر از مرز رسمی در کشورهاست، گفت: صادارت فراتر از بازار است و موتور محرکه اقتصادی محسوب می شود، رونق و بهره وری در هر کشوری به مقوله صادرات بستگی دارد. 
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در سال های اول پیروزی انقلاب نگاه تولید ا متوجه داخل بود و نگاه کلان برای صادرات دیده نمی شد، سپس نگاه به بازارهای جهانی اهمیت پیدا کرد و با توجه به نقش مهندسی مجدد نفت در تولید داخلی صادرات غیرنفتی کار ساده ای نیست. 
وی با اشاره به فعالیت بنگاه های خرد در عرصه اقتصاد ایران یادآور شد: صادر کننده تنها کالا صادر نمی کند، بلکه با اندیشه، مدیریت و تجربه جدید در بازار هدف آشنا می شود. 
معاون کمک های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران به جایگاه نخست ایران در تولید زعفران در جهان اشاره کرد و گفت: سهم ارزش افزوده ایران به دلیل عوامل ذکر شده کم است. 
این مسئول با اشاره به شرایط کنونی در اقتصاد جهانی اظهار کرد: رشد و توسعه جهان مرهون رقابت است نه حمایت . 
مودودی در این ارتباط گفت: یک تولید کننده در بوشهر از هر هکتار سه تن میگو و دیگری 11 تن میگو برداشت می کند، باید از کدام، آیا از بنگاه کوچک حمایت کرد. 
وی بیان کرد: بر اساس تحقیقی 85 درصد صادرات کشور در اختیار کمتر از 800 شرکت است 70 درصد این رقم از صادرات در اختیار50 شرکت ملی است از کدام شرکت آیا از شرکت قدرتمند حمایت کنیم. 
وی در ادامه با اشاره به گلایه تعدادی از شرکت های صادر کننده از شرکت های کوچک ایرانی گفت: این شرکت ها بازار شکنی می کنند و به رقبای ایرانی خود بدتر از رقیبان خارجی صدمه می زنند. 
مشاور وزیر صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه برای حضور نیرومند در بخش صادرات نیاز به تهیه و تدوین راهبرد است، افزود: در این ارتباط برای 60 کشور بازار هدف نقشه راه تهیه شده است. 
به گفته وی در این ارتباط توفیق صادرات مرهون کدام کشور، کدام گروه و کدام شرکت است، تعریف شد. 
وی ادامه داد: متاسفانه سقف انتظار شرکت ها، موسسه ها، واحدهای تولیدی و صنعتی به حمایت های دولتی زیاد است و با اقتصاد بسته نمی توان عضو تجارت جهانی شد. 
وی بیان کرد: امسال برای نخستین بار سهم صادرات ایران 55 میلیون دلار بیشتر از میزان واردات است. میزان واردات 24 میلیارد و 131میلیون دلار است. 
مودودی در ادامه گفت: امسال دولت پذیرفت مبلغ دو هزار میلیارد ریال یارانه صادرات با نرخ شش درصد منظور کند و کاهش نرخ بهره به رقابت کمک می کند. 
در این مراسم علاوه بر از شش صادرکننده برتر استان به نام های خانم خاتمی، محسن احتشام، فلاحی، علیرضا خامه زر، عبدالله ناصر اکبری و محمد محسن موهبتی تجلیل 
شد. 
همچنین از مدیران گمرک، سازمان بازارچه های مرزی، منطقه ویژه اقتصادی بیرجند و فرماندهی مرزبانی استان برای همکاری در حوزه تجارت خارجی قدردانی شد.

تاریخ: یکشنبه 1 آذر 1394