Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

کارشناس فروش گفت : فرش ایرانی توسط سه کشور چین ، نپال و افغانستان کپی برداری و تولید می شود و ما به هیچ عنوان توانایی مقاومت در برابر آنان را نداریم.
سعید محمد زاد اکبری کارشناس فرش در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: چین، نپال و افغانستان تمام فرش های ایرانی را کپی برداری کرده و تولید می کنند.
وی افزود: نیروی انسانی ارزان در این کشور ها  قدرت رقابت را از کشورمان گرفته است .
وی در ادامه افزود: گمرک اعلام کرده که عمده مشتری فرش کشورمان آلمان است این در حالی است که این کشور فرش ایرانی را زیاد نمی پسندد و این آمار به آن علت است که ترانزیت این کالا  بیشتر به بندر هامبورگ صورت می گیرد و چرا که بیشتر تجار در آنجا انبار دارند و به همین علت آلمان را عمده مشتری فرش ایران می نامند.
این کارشناس فرش بیان کرد: آمریکا، کانادا و بخشی از اروپا و حوزه خلیج  وعرستان مشتری های فرش کشور هستند.
وی در خصوص ثبت جهانی فرش نیز گفت: فرش استان های تبریز، قم و اصفهان ثبت جهانی شده و فرش نایین که در طبس بافته می شود درحوزه خلیج فارس شناخته شده است.
این کارشناس در خصوص تاثیر مثبت جهانی فرش بر روی قیمت این کالا اظهار داشت: برند سازی و ثبت جهانی فرش بر روی قیمت آن تاثیر گذار خواهد بود و در واقع فروش بهتر کالا به سبب برند و نام آن اتفاق می افتد.
وی در خصوص تاثیر این ثبت جهانی در افزایش رقابت فرش ایرانی هم گفت:این امر تاثیری بر افزایش رقابت نخواهد داشت و تنها یک برند است. 
وی با بیان اینکه ثبت جهانی فرش در بحث کیفی تاثیر گذار است یاد آور شد: این امر صرفا برای حفظ برندو اسم و آوازه و سابقه فرش کشورمان است و در تجارت جهانی نقش اندکی دارد.

تاریخ: دوشنبه 2 آذر 1394