Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ


در حالی که در کشور سالانه حدود 2میلیارد و 100میلیون متر پارچه برای مصرف داخلی نیاز داریم، در وضعیت فعلی کارخانجات ما توانایی تولید کمتر از نصف این نیاز را دارند.
به گزارش بازار خبر،   بر اساس برخی اسناد و متون قدیمی، ایرانیان نخستین ملتی بودند که به صنعت نساجی (پارچه بافی) پی بردند و برخی مورخان نیز معتقدند که در هیچ جا بهتر از صنعت نساجی نمی ‌توان روح کنجکاوی تازه ‌‌جو و پیشرفت خواه ایرانیان را دید. 
طی سالهای گذشته به‌ دلیل تنوع رنگ و ارزان بودن قیمت پارچه‌ های چینی، مصرف ‌کنندگان استقبال خوبی از آنها به عمل آوردند  و نه ‌تنها در صنعت نساجی بلکه در دیگر صنایع نیز چینی‌ها بازار ما را قبضه کرده ‌اند. اگرچه هم ‌اکنون صنعت نساجی در مقام یکی از معیارها و شاخص‌های توسعه کشورهای مختلف است و در میان 10 کشور عمده صادرکننده محصولات نساجی در جهان، 7 کشور از ممالک پیشرفته هستند اما این موضوع در ایران همچنان با بی توجهی همراه است.
در سال‌ های اخیر شاهد تعطیلی کارخانجات عظیم نساجی بوده‌ ایم که البته تحریم‌ ها و نرسیدن مواد اولیه را نمی ‌توان در این بین نادیده گرفت و در حالی که در کشور سالانه حدود 2میلیارد و 100میلیون متر پارچه برای مصرف داخلی نیاز داریم، در وضعیت فعلی کارخانجات ما توانایی تولید کمتر از نصف این نیاز را دارند. 
یکی از دغدغه ها و تلاش های بخش خصوصی، توجیه کردن مسئولان و دستگاههای ذی ربط برای تحدید واردات منسوجات از کشورهایی مثل چین است که در عین درست بودن این استدلال برای حمایت از تولید داخل، نباید اجازه کم شدن یا گرانی محصولات نساجی را نیز داد.
اما به نظر می رسد این تلاش ها و برخی دلایل نامشخص دیگر، باعث شده تا سازمان توسعه تجارت به عنوان یکی از مهمترین متولیان این موضوع، اقدام به صدور بخشنامه ای مهم کند. در این بخشنامه که از سوی این سازمان خطاب به سازمانهای صنعت، معدن و تجارت استانهای مختلف کشورمان صادر شده و نسخه ای از آن به دست صبحانه رسیده، دستوری مهم درباره واردات از چین صادر شده است.
طبق این دستور مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت، تا اطلاع ثانونی، ثبت سفارشاتی که تولیدکننده یا ذینفع آن شرکت CTMTC کشور چین باشد، ممنوع خواهد بود. 
بر اساس اطلاعات درج شده در وب سایت این شرکت، CTMTC در سال 1984 تاسیس شده و بزرگترین شرکت چینی در زمینه صادرات ماشین آلات نساجی و فن آوری های آن محسوب می شود. این شرکت قبلا به وزارت صنایع چین وابسته بوده و از سال 2004، CTMTC با تغییراتی در ساختار مدیریتی و سهامداری خود، به یک قطب بزرگ نساجی جهان تبدیل شده است.
اگرچه دلیل این دستور فوری وزارت صنعت درباره این شرکت مشخص نیست، اما امید است این موضوع در نهایت به حمایت از تولید داخل و کمک به رشد این صنعت در کشورمان منجر شود.

تاریخ: شنبه 7 آذر 1394