Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
رییس کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران ضمن گلایه از برخی فرآیند های داخلی که باعث گران شدن صادرات و کاهش آن شده است، گفت: یکی از این فرآیندها، اخذ 9 درصد مالیات برارزش افزوده از کالاهای صادراتی است، در حالیکه این میزان در سایر کشور ها کمتر از سه - چهار درصد است.
محمود تولایی درباره برخی مشکلاتی که در هفت ماهه ابتدایی امسال باعث کاهش صادرات شده است، اظهار کرد: یکی از مهمترین مسائل صادراتی کشور، موضوع تسهیل در فرآیند استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان است.

وی افزود: در حال حاضر هر صادراتی که انجام می شود مشمول مالیات بر ارزش افزوده و استرداد می شود؛ اقدامی که در سیستم مالیاتی فرآیند طولانی دارد و این در حالی است که واحدهای صنعتی تولیدی صادرات محور به لحاظ نقدینگی با مشکل روبرو هستند.

تولایی تصریح کرد: در زمینه رفع موانع تولید دولت اقداماتی را انجام داده است اما و آن بندی که به استرداد بر مالیات بر ارزش افزوده مربوط می شود به راحتی اجرا نمی شود. از سوی دیگر نظام مالیاتی معمولا مسئولیت تامین منابع را برعهده داشته است اما امسال به دلیل محدودیت هایی که داشت نتوانست تامین منابع را مانند سال های گذشته انجام دهد که در این جریان صادرکننده هم مقصر نیست چون نمی تواند پولی که پرداخت می کند را دریافت کند.

رییس کمیسیون مالیات،کار و تامین اجتماعی اتاق بازرگانی ایران در بخش دیگری از صحبت هایش به برخی دلایل کاهش صادرات نیز اشاره کرد و گفت: کاهش قیمت کالاهای صادراتی یکی از دلایل افت صادرات بوده است. همچنین مشکلات در کشور های منطقه دلیل دیگر افت صادرات است، چرا که بیشتر هدف های صادراتی ایران کشور های منطقه هستند؛ کشور هایی که در حال حاضر خودشان با مشلات متعدد اقتصادی مواجه شده اند.

وی اضافه کرد: برخی فرآیند های داخلی نیز صادرات را گران و پر زحمت می کند و هنوز اقدام جدی در جهت تسهیل صادرات انجام نشده است. یکی از این فرآیندهای داخلی که باعث پرهزینه شدن صادرات شده است اخذ 9 درصد مالیات برارزش افزوده از کالاهای صادراتی است که رقم خیلی زیادی است. این درحالی است که در سایر کشور ها این رقم کمتر از سه - چهار درصد است.

تولایی گفت: همچنین صادرکنندگان برای تامین منابع مالی خود با مشکل روبرو هستند. بانک هایی که وام پرداخت می کنند معمولا در هر سال نیمی از تامین مالی آنچه برای بخش های مختلف از جمله صادرات تعیین شده است را انجام می دهند که این مسئله خود مشکلاتی را برای صادرکنندگان به وجود می آورد.
تاریخ: یکشنبه 22 آذر 1394