Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

عضو هیات موسس انجمن صنایع پوشاک با بیان این‌که نظام بازار پوشاک کشور سنتی و با محوریت بنکداری است، گفت: بخش اعظم سود پوشاک نصیب دلالان می‌شود.
به گزارش خبرنگار ایسنا، رضاییان در مراسم کلنگ‌زنی نخستین شهرک صنعتی تخصصی پوشاک در جنوب استان تهران با اشاره به بازار 460 میلیارد دلاری مصرف بین‌المللی پوشاک در سال 2013 اظهار کرد: از این بازار حدود 177 میلیارد دلار در اختیار کشور چین و 70 میلیارد دلار آن نیز مربوط به چهار کشور در حال توسعه بنگلادش، ویتنام، هند و ترکیه است.
وی با بیان این‌که کشور ترکیه توانسته درآمد ارزی 15.5 میلیارد دلاری از صادرات پوشاک برای خود ایجاد کند، ادامه داد: این کشور علاوه بر آن با تولید پوشاک مورد نیاز داخلی خود و به تبع آن حذف واردات توانسته به اندازه صادرات خود نیز سودآوری ارزی داشته باشد.
عضو هیات موسس انجمن صنایع پوشاک با اشاره به سهم یک درصدی ایران از مصرف پوشاک دنیا گفت: این در حالی است ما نه تنها سهمی از صادرات نداریم، بلکه 60 درصد از نیاز داخلی ما توسط پوشاک قاچاق تامین می‌شود.
رضاییان با انتقاد از صنعتی نبودن تولید پوشاک در کشور اظهار کرد: 95 درصد از تولید پوشاک در داخل کشور به شکل کارگاهی و تولید خانگی است و بدون تغذیه واحد‌ها از طریق ایجاد صنایع، طراحی و مد و توسعه صنایع کوچک و متوسط راه به جایی نمی‌بریم.
وی با بیان این‌که بازار پوشاک ایران مبتنی بر تجارب سنتی با محوریت بنکداری است، ادامه داد: همین امر سبب می‌شود تا بخش اعظم ارزش افزوده تولید پوشاک در این کشور نصیب دلالان شود.
عضو هیات موسس انجمن صنایع پوشاک همچنین با ابراز خوشحالی از ایجاد شهرک صنعتی پوشاک در تهران تصریح کرد: این شهرک باید منطقه ویژه اقتصادی باشد تا تولید‌کنندگان بتوانند به راحتی مواد اولیه خود را تامین کنند.
رضاییان تصریح کرد: پیشنهاد ما این است به جای واگذاری زمین در شهرک صنعتی، سالن‌های ساخته شده با رعایت استاندارد‌های جهانی در اختیار تولید‌کنندگان قرار گیرد و امیدواریم با تجمیع واحد‌های صنعتی در یک شهرک توان صنعت تولید کشور را مضاعف کنیم و این پتانسیل وجود دارد که بتوانیم در هر شهر 80 هزار شغل در صنعت پوشاک ایجاد کنیم.

تاریخ: شنبه 5 دی 1394