Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان قرار نیست با لغو تحریم ها بازار خود را به روی کالاهای خارجی باز کنیم گفت: براساس قانون جدید مالیات های مستقیم که از سال ۹۵ اجرایی می شود معافیت های جدیدی که عموماً معطوف به دولت است، اجرا خواهد شد.
علی طیب نیا در حاشیه نشست شورای گفتگو که دوشنبه شب برگزار شد اظهار داشت: در جلسه امروز به مسائل پساتحریم و فعالیت های تولیدی و دست یابی به رشد اقتصادی پرداختیم و فعالان بخش خصوصی مشکلات خود از جمله بانکی، دانش بنیان و ... را بیان کردند.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ وی با ابراز "باید از فضای به وجود آمده نهایت بهره را ببریم" گفت: در جلسه شورای گفتگو چگونگی بهره گیری از اقتصاد بین الملل مطرح شد و آقای سیف و نعمت زاده مطالبی را بیان کردند.

وزیر اقتصاد ادامه داد: با وجود وفاق و فهم مشترک نسبت به مشکلات اقتصادی کشور می توانیم راه حل هایی پیدا کنیم و رسیدن به عزم و اقدام مشترک برای حل آن و رشد پایدار فراهم شود.

طیب نیا از امضای سند جامع همکاری ایران و چک خبر داد و گفت: این سند امروز در وزارت اقتصاد امضا شد و در خصوص نحوه همکاری مذاکرات انجام دادیم زیرا ایران بازاری بزرگ هم در داخل و هم خارج است و وزیر کشور چک اعلام آمادگی خود را برای حضور در ایران و تولید مطرح کرد که بخشی از آن در کشور و بخشی صادر شود.

عضو کابینه دولت یازدهم با تأکید بر "جذب سرمایه گذاری با هدف تولید در کشور و صادرات به کشورهای جهان را مد نظر قرار دادیم" گفت: قرار نیست بازار خود را به روی کالاهای خارجی باز کنیم و از این گشایش (لغو تحریم ها) بهترین بهره را خواهیم برد تا تحکیم بنیان های تولید در کشور را شاهد باشیم.

وی در خصوص نوسانات بازار سرمایه، اظهار داشت: این نوسانات یک پدیده عادی و رایج است و دولت در فرایند تغییر قیمت دخالت نمی کند و قیمت ها باید به صورت شفاف و رقابتی تعیین شود.

طیب نبرای یا تصریح کرد: توسعه بازار سرمایه و نقش آن در تأمین مالی برای تولید و سبد دارایی های مردم مد نظر است که نقش آن به شکل معناداری افزایش یافته است.

وزیر اقتصاد با اشاره به تأمین منابع مالی در برنامه ششم، گفت: با شرایط جدید و گشایش هایی که ایجاد شده آثار خود را بر بخش واقعی اقتصاد خواهد گذاشت و وقتی تولید رونق بگیرد باعث رشد بازار سرمایه خواهد شد و این بازار آئینه ای از واقعیت ها است.

وی درباره معافیت های مالیاتی، بیان کرد: در برنامه ششم از اعطای معافیت های مالیاتی بی مورد و غیرهدفمند جلوگیری شده است و معافیت های مالیاتی به شمول به نرخ صفر تبدیل می شود که به این معنی است که موعدی باید اطلاعات خود را به سازمان مالیاتی ارائه کند.

طیب نیا با اعلام اینکه قانون مالیات های مستقیم امسال در مجلس اصلاح شد، گفت: اجرای اصلاح قانون مالیات های مستقیم از سال 95 آغاز می شود و معافیت های جدید برای تولید خواهد بود و در مجموع معافیت های جدیدی در قانون ایجاد شده که عموماً معطوف به تولید است.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: معافیت مالیاتی برخی نهادها که قبلاً وجود داشت براساس قانون لغو شده و همه نهادها مشمول مالیات هستند.

وی با بیان اینکه شرایطی در 2 سال گذشته حاکم شد اظهار داشت: یکی از علل مشکلات اقتصادی کشور ساختارهای نامتعادلی است که از دهه 50 شکل گرفته که اقتصاد دولتی و نفتی را ایجاد کرده است و این عامل باعث رشد پایین اقتصادی و نقش اندک بهره وری و رشد بوده است.

طیب نیا تصریح کرد: سیاست های نادرست در گذشته انجام شده عدم تعادل را تشدید و هم عمق مشکلات تولید را ایجاد کرد.

وزیر اقتصاد اضافه کرد: با درآمدهای گسترده نفتی واردات به کشور زیاد شد و تولید به حاشیه رفت که بعد از آن دشمنان نقاط ضعف ما را در بخش نفت و بانک شناسایی و تحریم ها را به کشور تحمیل کردند.

وی با تذکر نسبت به "باید از تحریم ها در گذشته درس بگیریم" اظهار کرد: نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنیم و باید برای اینکه اقتصاد مقاومتی را جامه عمل بپوشانیم به سمت حمایت از تولید برویم و سیاست های ابلاغی و اقتصاد مقاومتی رویکرد و جهت گیری ما را روشن کرده و دولت خود را متعهد می داند آن را اجرایی کند تا به اهداف برسیم و برای اینکه اقتصاد مقاومتی پیاده شود باید از فرصت ها و پتانسیل در عرصه بین الملل استفاده کنیم.
تاریخ: چهارشنبه 30 دی 1394