Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رئیس اتاق تهران با اشاره به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در خصوص رشد صنعتی گفت: رشد صنعتی کشور برای سومین فصل متوالی منفی شد و انتظار داریم رشد صنعت در زمستان هم منفی باشد.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، مسعود خوانساری در نشست امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با اشاره به گزارش جدید پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی که به سفارش اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران تهیه شده است، گفت: رشد منفی تولیدات صنعتی در سومین فصل سال ۹۴ در مقایسه با فصل پاییز سال ۹۳ به میزان ۲۴.۸ درصد منفی بوده است که حکایت از بروز رشد منفی تولیدات صنعتی در سومین فصل متوالی دارد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: شاخص تولیدات صنعتی برای نه ماهه سال ۹۴ معادل ۱۱ درصد رشد منفی را نشان می‌دهد، ضمن اینکه رشد فروش واحدهای صنعتی در ۹ ماهه سال ۹۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل، با رشد منفی ۱۹ درصدی مواجه بوده است.

وی با بیان اینکه گزارش پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی یک ماه و نیم زودتر از گزارش بانک مرکزی به دست اتاق بازرگانی تهران می‌رسد، تصریح کرد: در یکسال اخیر در تمامی بخش‌های صنعتی کشور به جز صنایع دارویی و غذایی و آشامیدنی، آمارها منفی بوده است، ضمن اینکه ادامه روند واردات در کشور نیز بسیار نگران‌کننده است، چراکه بخش عمده‌ای از واردات را مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای بخش تولید تشکیل می‌دهد که بر این اساس تداوم آن در سه فصل گذشته و البته در پاییز سال جاری نسبت به سال قبل، این روند منفی نشانگر این است که نباید انتظار برای فصل زمستان، رشد مثبت صنعتی را تجربه کنیم.

خوانساری با تاکید بر اینکه استمرار رشد منفی تولیدات صنعتی منجر به تعمیق رکود می‌شود خاطر نشان کرد: لازم است ضمن توجه ویژه به این بخش راهکارهایی را برای خروج از رکود اتخاذ کنیم.

تاریخ: سه شنبه 20 بهمن 1394