Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

 یکی از ویژگی‌ها و حتی می‌توان گفت دستاورد دولت یازدهم تا این لحظه، تعامل سازنده و بها دادن به بخش خصوصی در اقتصاد کشور است که به خوبی قابل لمس است. فعالان بخش خصوصی نیز مهر تاییدی براین ادعا می‌زنند و می‌گویند دولت بخش خصوصی و اقتصاد را خوب می‌فهمد.
نساجی و پوشاک کشور هم حلقه‌ای از اقتصاد به شمار می‌رود که می‌تواند به راحتی جایگزین اقتصاد نفتی باشد چراکه ظرفیت‌های بسیار بالایی در این حوزه هم در تولید و هم در صادرات وجود دارد و با حمایت و تدوین استراتژی ویژه می‌تواند به جایگاه اصلی این بخش در دنیا نیز برسد.
تعامل سازنده دولت و بخش خصوصی 
 فرشته جراحی - معاون مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت- با تاکید براینکه بیش از ۹۰درصد صنعت نساجی در دست بخش‌خصوصی است، گفت: بخش خصوصی به‌طور قطع نقش ویژه‌ای در توسعه صنعت نساجی و پوشاک کشور دارد، البته به شرطی که فضای کسب‌وکار رونق بگیرد و امنیت سرمایه‌گذاری نیز ایجاد شود.
وی در گفت‌وگو با صمت با اشاره به تعامل سازنده دولت و بخش خصوصی، اظهار کرد: دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت در تصمیم‌سازی یا سیاست‌گذاری‌ها، نظر انجمن‌ها و تشکل‌ها را به‌عنوان نمایندگان بخش خصوصی مدنظر قرار می‌دهد. 
وی ادامه داد: همچنین با برگزاری جلسات مستمر و تعامل با فعالان بخش خصوصی در تدوین برنامه‌های توسعه‌ای و اصلاح قوانین مخل تولید یا لوایح پیشنهادی رایزنی‌هایی انجام می‌شود. جراحی گفت: باتوجه به اینکه بخش خصوصی به‌عنوان خالق ثروت و کارآفرینی در کشور از بزرگترین سرمایه‌های نظام است، موثرترین نقش را در اتخاذ تصمیمات سازنده ایفا می‌کند.
 به گفته معاون مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت، صادرات سال ۹۳ نساجی و پوشاک ۱/۳میلیارد دلار بود که به طور تقریبی ۷۰میلیون دلار آن به صادرات پوشاک اختصاص داشت. در ۱۰ ماه ابتدایی سال ۹۴ نیز صادرات نساجی و پوشاک ۸۵۶میلیون دلار ثبت شد که ۴۱میلیون دلار آن سهم پوشاک بود. 
جراحی درباره سفر اخیر هیات تجاری نساجی و پوشاک به روسیه نیز گفت: درحال‌حاضر با همکاری تشکل‌ها و انجمن‌های مربوط در زمینه صادرات فرش و کفش واحدهایی برای حضور در بازار روسیه اعلام آمادگی کرده‌اند و در حال رایزنی برای کسب بازار هستند. همچنین با توجه به برجام و شرایط پس از آن فعالان بخش خصوصی با برگزاری نشست‌های تخصصی و رایزنی در این‌باره به دنبال کسب بازار در روسیه و سایر کشورهای اروپایی هستند. دولت نیز با ارائه برنامه جامع اقتصادی (برجام۲) سعی دارد مسیر مراودات اقتصادی را هموار کند.
توانایی بخش پوشاک ایران برای تصاحب بازار روسیه
فرامرز احمدی‌نژاد، بنیان‌گذار صنعت نساجی و پوشاک در استان خوزستان نیز با تاکید براینکه بیش از ۹۰درصد صنعت نساجی در اختیار بخش خصوصی است، اظهار کرد: اگر روزی بتوانیم سیاست‌گذاران را متقاعد کنیم که صنایع نساجی و پوشاک می‌توانند بیش از صنعت نفت در راستای اشتغال پایدار و توسعه کشور موثر باشند، کار ارزشمندی کرده‌ایم.
 نایب‌رییس اتاق بازرگانی اهواز در گفت‌وگو با صمت تصریح کرد: دفتر صنایع نساجی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز بحق مشارکت خوبی با انجمن‌ها و تشکل‌های مرتبط با این حوزه دارد اما حوزه اختیارات آنها هم گسترده نیست. برهمین اساس باید یک استراتژی برای صنعت کلان تعریف و در دل آن نیز برنامه مدونی برای صنعت نساجی و پوشاک کشور ترسیم کنیم. 
این تولیدکننده پوشاک افزود: باید مانند بسیاری از کشورهای موفق در این بخش مثل ترکیه که در برنامه‌های چندساله خود جایگاه صنعت نساجی را تعریف و مشخص کرده قرار است برای ارتقای این صنعت چه کند؟، برنامه جامعی داشته باشیم و چشم‌انداز ویژه‌ای ترسیم کنیم.
 وی گفت: متاسفانه هنوز به این مهم نرسیده‌ایم و حمایت‌ها و برنامه‌ها در حد حرف باقی مانده‌است. باید تفاوتی قائل شویم میان شعار و عمل. به گفته احمدی‌نژاد، باید موانع را از سر راه برداریم و تسهیلات لازم، تجهیزات و فناوری روز در اختیار واحدهای تولیدی قرار دهیم و به‌طور کلی امتیاز و مشوق‌های ویژه‌ای برای فعالان درنظر بگیریم تا با رغبت در این بخش سرمایه‌گذاری کنند و نتیجه بگیرند. لازمه این امر تدوین استراتژی صنعت نساجی و پوشاک است، نه چیز دیگر.
 نایب‌رییس اتاق بازرگانی اهواز خطاب به فعالان اقتصادی و مسئولان گفت: اینکه برخی می‌گویند صنعت نساجی ورشکسته است، از اساس اشتباه است و دامن زدن به این موضوع آسیب جدی به منافع ملی خواهد زد و سرمایه‌گذاران این بخش را دلسرد و از همه مهم‌تر مردم را نسبت به محصول ایرانی ناامید می‌کند. وی ادامه داد: فعالان این بخش اگر مطالبه و درخواستی دارند مطرح کنند و به جد پیگیر باشند اما مظلوم نمایی و گفتن اینکه صنعت نساجی ورشکسته است، فقط ضرر به همراه خواهد داشت،‌ این در حالی است که سرمایه‌گذاری در این بخش بسیار سودآور است به نحوی که یک کیلوگرم پنبه ۶ هزار تومانی به پیراهن چند صد هزار تومانی تبدیل خواهد شد. 
نایب‌رییس اتاق بازرگانی اهواز با بیان اینکه چاپ و رنگرزی مهم‌ترین مشکل صنعت نساجی است، اظهار کرد: باید در این زمینه برنامه‌ریزی شود و از ماشین‌آلات روز اروپایی استفاده کنیم. 
احمدی‌نژاد درباره کسب بازار روسیه نیز گفت: به‌طور قطع در صنعت پوشاک توانایی تولید هر کالایی که متناسب با استانداردهای کشورهای مختلف باشد را داریم اما در صنعت نساجی به‌ویژه در بخش چاپ و تکمیل مشکل داریم؛ اگر دولت اجازه دهد پارچه‌های مورد نظر کشورهایی مانند روسیه را از اروپا وارد کنیم نه تنها بازار روسیه بلکه بازارهای اروپایی را نیز می‌توانیم تصاحب کنیم. ضمن اینکه با توجه به سفری که به روسیه و آستراخان داشتم به نظر می‌رسد بازار این منطقه می‌تواند از محصولات نساجی و پوشاک ایرانی پر شود.
صنعت نساجی پس از چند سال متحول شد
سیده فاطمه مقیمی-عضو هیات‌مدیره اتاق مشترک ایران و روسیه- با تاکید براینکه صنعت نساجی بعد از چند سال که در رکود به سر می‌برد، دچار تحولی شده که توانایی بالایی هم در تامین نیاز داخل و هم صادرات دارد، اظهار کرد: دولت با بخش خصوصی در این زمینه تعامل خوبی داشته که برای رسیدن به اقتصاد خصوصی نیز باید این امر پررنگ‌تر شود.
وی در گفت‌وگو با صمت افزود: با توجه به توسعه دروازه‌های اقتصادی میان ایران و روسیه و اعزام هیات تجاری متشکل از فعالان صنعت نساجی و پوشاک به این کشور، روابط جدیدی در این حوزه ایجاد شده که باید بیشترین بهره را از آن برد.
 وی گفت: نشست‌های مشترکی در این سفر برگزار شد و با توجه به اینکه در بحث تعرفه‌ای تعاملی در حال شکل‌گیری است، به نظر می‌رسد شرایط حضور محصولات ایرانی هم در این بازار تسهیل شود. مقیمی ادامه داد: مشکلات بانکی نیز در حال برطرف شدن و پرواز مستقیم به آستراخان نیز ایجاد شده است که فعالیت را برای فعالان اقتصادی آسان‌تر خواهد کرد. اگر قرار است به سمت خصوصی‌سازی پیش برویم به طور قطع نیازمند تعاملات بیشتری میان دولت و بخش خصوصی هستیم که خوشبختانه این اقدامات را در دولت یازدهم شاهد بوده‌ایم و تغییراتی که در بخش‌های اجرایی صنایع نساجی نیز رخ داد، حال این بخش را خوب کرده است.

تاریخ: چهارشنبه 5 اسفند 1394