Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار ایسنا در اصفهان، گلنار نصرالهی امروز (چهارشنبه) در همایش ملی بررسی جایگاه صنایع نساجی و پوشاک در پساتحریم و نقش استان اصفهان به عنوان قطب نساجی کشور، با بیان اینکه صنعت نساجی یکی از صنایعی است که توجیه اقتصادی دارد، اظهار کرد: یکی از مشکلات صنعت نساجی این است که بحث پوشاک آن توسعه نیافته و این موضوع به دلیل عدم کار بر روی بخش مد و طراحی است.
وی با بیان اینکه اشکال عمده در صنعت نساجی این است که مدل توسعه نساجی مناسب نبوده است، افزود: صنعت نساجی کشور از ریسندگی و بافندگی شروع به کار کرد، اما در بسیاری از کشورها، مدل توسعه نساجی ابتدا در بخش پوشاک انجام می‌شود. با توجه به حجم سرمایه گذاری که در کارخانجات وجود داشت، صلاح نبود که دوباره مدل توسعه جدید طراحی شود و بهترین روش این بود که حمایت‌های لازم در ریسندگی و بافندگی انجام شود و در حال حاضر طبق برنامه به توسعه صنعت پوشاک پرداخته خواهد شد.
مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: توسعه صنعت پوشاک باید به صورتی انجام شود که واحدهای موجود با حجم سرمایه گذاری‌ها و پرسنل دچار لطمه نشود.
نصرالهی اضافه کرد: در 20 سال گذشته تنها برنامه مدونی که برای بازسازی و نوسازی صنعت نساجی انجام شد، مربوط به سال‌های 79 و 81 بوده و این برنامه دقیقاً در همان زمان متوقف شد و توقف آن باعث بروز مشکلات و مسائل زیادی برای صنایع نساجی شد.
وی به بخشنامه‌های صادر شده از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: بخشنامه‌های ثبت نمایندگی و برندهای خارجی و همچنین نحوه ردیابی کالاهای وارداتی در بخش پوشاک و پتو صادر شده است. در راستای فرهنگ سازی پیرامون این قضیه در 18 اسفند سال جاری نمایشگاه اختصاصی پتو برگزار خواهد شد.
مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه همین موارد و برنامه‌ها برای بخش پوشاک نیز وجود دارد، اظهار کرد: اشکال موجود در بحث پوشاک اختلاط کالاهای تولید داخل با تولید خارجی است. متأسفانه جامعه به اجناس خارجی اعتماد بیشتری دارد، در حالی که آنچه در داخل تولید می‌شود، بدون قید و شرط کیفیت بالاتری را از مشابه خارجی خود دارد و متأسفانه بسیاری از تولیدات داخلی با مارک‌های خارجی عرضه می‌شود.

تاریخ: شنبه 8 اسفند 1394