Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران ضمن گلایه از رکود در بازار پوشاک و نبود تقاضای مناسب برای پوشاک ایرانی، اعلام کرد که بازار عید امسال بیشتر در اختیار پوشاک چینی و ترک بود و مصرف‌کنندگان نیز بیشتر به این نوع پوشاک روی آوردند.

سعید حسین‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره‌ وضعیت تولید‌کنندگان صنعت نساجی در سال گذشته و همچنین امسال گفت: در سال گذشته به دلیل رکود حاکم بر بازار تولید‌کنندگان ما انگیزه‌ای برای تولید نداشتند و از آنجاکه تولید بازار پوشاک بیشتر مربوط به سه ماه آخر سال است و تا پایان سال رکود بر بازار حاکم بود، تولید داخلی شرایط مساعدی نداشت.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در اسفندماه تا حدودی نسبت به کل سال رکود کمتر شد، تولید‌کنندگان ایرانی می‌توانستند تولیداتی داشته باشند اما از آنجاکه در کل سال رکود بود و تولید‌کنندگان از شرایط آینده چندان آگاه نبودند نتوانستند تولید مناسبی داشته باشند و بازار شب عید بیشتر در اختیار محصولات چینی و ترک بود و مصرف‌کنندگان نیز بیشتر به این نوع پوشاک روی آوردند.
عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، با اشاره به حجم زیاد کالای قاچاق در کشور گفت: بازار ما را محصولات قاچاق احاطه کرده است و انگیزه‌ای برای تولید‌کنندگان برای شروع سال جدید وجود ندارد. اگر همین‌طور پیش رود شرایط بدتر هم می‌شود و در بخش نساجی نمی‌توان منتظر شرایط خوبی بود.

حسین‌زاده درباره‌ وعده‌های مسئولان در مورد صنعت نساجی نیز اظهار کرد: سال گذشته مسئولان از جمله وزیر صنعت، معدن و تجارت قول‌های زیادی دادند، اما متاسفانه هیچ کدام یک از این وعده‌ها عملی نشد؛ به عنوان مثال قرار بود سهم بیمه کارفرما شامل معافیت قرار گیرد، اما این اتفاق نیفتاد و در حال حاضر نیز معافیت‌هایی را اعلام کرده‌اند که قبلا هم آن معافیت را قائل شده بودند و هیچ صحبت جدیدی در راستای تقویت صنعت نشده است.

وی افزود: از نظر تولید‌کنندگان بهتر است که بتوانیم جلوی قاچاق کالا را بگیریم، چرا که تولید‌کنندگان با توجه به وضعیت فعلی هیچ توقعی ندارند غیر از این‌که جلوی قاچاق کالا گرفته شود، چون در آن صورت است که صنعت داخلی می‌تواند رشد کند.

حسین زاده ادامه داد: با توجه به صحبت‌های مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی اگر بتوانیم جلوی قاچاق بی‌رویه کالا را بگیریم، می‌توانیم به این مهم دست پیدا کنیم.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران تاکید کرد: یکی از راهکارها برای جلوگیری از قاچاق این است که دولت اجازه ندهد از مناطق آزاد پوشاک وارد شود، البته آنقدر راه برای قاچاق به کشور وجود دارد که اگر دولت بتواند فقط 20 درصد از قاچاق کالا را کم کند، تولید دو برابر خواهد شد و به سمت تولید بهتر خواهیم رفت.

حسین‌زاده اظهار کرد: برای سبد خانوار چیزی به عنوان بودجه پوشاک نداریم و مردم مجبورند از مخارج دیگر کسر و پوشاک تهیه کنند

تاریخ: سه شنبه 17 فروردین 1395