Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

تعطیلی سه واحد تولیدی نساجی با ۴٠ سال سابقه فعالیت در مشهد و بیکاری هزار و ٢٠٠ نفر از کارگران آن باعث شد تا چندتن از کارگران بیکار شده با مراجعه از وضعیت رکود در فروش محصولات و تعطیلی این سه واحد تولیدی انتقاد کنند.
تعطیلی سه واحد تولیدی نساجی با ۴٠ سال سابقه فعالیت در مشهد و بیکاری هزار و ٢٠٠ نفر از کارگران آن باعث شد تا چندتن از کارگران بیکار شده با مراجعه از وضعیت رکود در فروش محصولات و تعطیلی این سه واحد تولیدی انتقاد کنند.
به گزارش نخست نیوز و به نقل از خراسان، تیزدانی یکی از کارگرانی که سال ها در این کارخانه کار کرده است گفت: این واحد ها از ٢٨ اسفندماه تعطیل شده و ١٢٠٠ نفر از کارگران زحمت کش این واحدها بیکار شده اند و فقط تعدادی از کارگران در بخش های نگهبانی، حسابداری و مالی مشغو ل به کار هستند.
وی ادامه داد: در این وضعیت اقتصادی و بیکاری در جامعه یک کارگر چگونه زندگی خود را بگذراند.وی افزود: برای دریافت بیمه بیکاری به اداره کار مراجعه کردیم که گفته اند ۵٠ روز دیگر بیایید تا بررسی کنیم بیمه بیکاری به شما تعلق می گیرد یا خیر.وی ادامه داد: تا کنون کسی به ما پاسخ گو نبوده که در این فاصله دو ماهه هزینه زندگی مان را چگونه تامین کنیم.
حسین پور نیز در گفت و گو با ما گفت: بیمه بیکاری نیز شرایط خاصی دارد و به همه افراد تعلق نمی گیرد.
بازار زیر بار قانون مالیاتی نمی رود
نماینده هیئت مدیره و مدیر اجرایی این مجموعه های نساجی نیز در پاسخ به این که چرا این واحدهای تولیدی تعطیل شده است، اظهار کرد: گروه ... از سال ١٣۵۶ آغاز به کار کرده است و تا سال گذشته ١۵٠٠ نفر کارگر مشغول به کار بودند و سالانه ٣٠٠ میلیارد تومان فروش محصولات داشت تا این که از سال ٩۴ با مشکلات متعددی مواجه شدیم طوری که با رکود در فروش محصول و طبیعتا رکود در تولید کارخانه تعطیل و کارگران بیکار شدند.
شروین بادامچی ادامه داد: از ابتدای امسال قانون جدید مالیاتی مبنی بر خوداظهاری آمده است که کارخانجات و بازرگانان شفاف عمل کنند و سازمان امور مالیاتی دسترسی به حساب های بانکی دارد و می تواند بسیار دقیق نظارت کند و طبق این قانون برای مدیرعامل یا پرسنلی که از زیر پرداخت مالیات شانه خالی کنند جزای زندان در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: بازاریان و عرضه کنندگان هم با رعایت این قانون مجبور می شوند کالای دارای صورت حساب خریداری کنند و همین کار موجب می شود تا کالای قاچاق از بازار جمع آوری شود.وی با بیان این که تا سال گذشته بازاریان از ما خرید بدون صورت حساب انجام می دادند و ما را مجبور می کردند تا از شرکت های صوری صورت حساب تهیه کنیم و ما بابت این کار جریمه پرداخت می کردیم، اظهار کرد: امسال با اجرای این قانون که خیلی دقیق تر انجام می شود ما این روند را تغییر دادیم و بر اجرای دقیق قانون اصرار داریم چون تبعات سنگین تری دارد اما بازار معتقد است می تواند فرار مالیاتی داشته باشد ضمن این که اطلاع دقیقی از قانون و مجازات های در نظر گرفته شده برای فرار مالیاتی ندارد بنابراین زیر بار اجرای این قانون هم نمی رود.
نظارتی بر واردات کالای قاچاق نیست
بادامچی با بیان این که واردات کالای قاچاق هم یکی دیگر از مهم ترین مشکلات ماست افزود: اگر جنس وارداتی به صورت قانونی و با پرداخت تعرفه وارد کشور شود باعث می شود رقابت در بازار افزایش یابد. ما معتقد به حذف کالای وارداتی نیستیم چون باعث افزایش کیفیت و برنده شدن اجناس با کیفیت و قیمت مناسب در بازار می شود اما متاسفانه بر این بخش هم نظارت چندانی نمی شود.
وی ادامه داد: هم اکنون رقابت درست و عادلانه ای نیست چون جنس قاچاق وارد کشور می شود و مغازه داران و بازاری ها هم راغب اند که از آن ها خریداری کنند چون هیچ ردپایی برای آن ها باقی نمی گذارد و به راحتی می توانند فرار مالیاتی انجام دهند و امروزه بیشترین انگیزه خرید بازاریان از جنس قاچاق برای این است که به راحتی می توانند از قانون مالیاتی فرار کنند و همین موضوع موجب شده است تا ما تحت فشار قرار بگیریم و بازار فروش خود را از دست بدهیم.
وی افزود: ما اصرار داریم که فروش به صورت قانونی باید انجام شود اما بازار هیچ واکنشی به این موضوع ندارد و همین باعث انباشت محصولات تولیدی ما شده است.وی با بیان این که پتویی که ما تولید می کنیم دارای استاندارد است و کیفیت مناسبی دارد اما واردات پتو از چین و دبی و ترکیه به صنعت ما ضربه زده است، ادامه داد: تنها دلیلی که اجناس خارجی جایگزین پتوی ما شده است این بوده که رقابت ناسالم دارد. اگر تعرفه های گمرکی و هزینه های مالیاتی آن پرداخت شود از لحاظ قیمت اصلا صرفه اقتصادی ندارد و کیفیت بسیار نازل تری هم دارد اما متاسفانه تا کنون هیچ برخورد محکمی با آن نشده است و صدای تولید کنندگان هم که به جایی نمی رسد.
بادامچی با اشاره به تعطیلی واحد تولید مواد اولیه نساجی گفت: وقتی پتو و منسوجات فروشی نداشته باشد طبیعتا مواد اولیه ای هم مصرف نمی شود و در نتیجه واحد تولیدی مواد اولیه نساجی هم تعطیل شده است.وی با اشاره به این که مخالف واردات قانونی کالای خارجی نیستیم تصریح کرد: تولید کننده علاوه بر مالیات باید هزینه ارزش افزوده آن را هم بپردازد که در همین مسئله بامالیات ارزش افزوده کالای قاچاق ٩ درصد از کالای ما ارزان تر تمام می شود.
اجرای ناقص قانون فشار بر بخش تولید
وی گفت: وقتی قانون به طور کامل و در همه بخش ها اجرا نمی شود این مشکلات ایجاد می شود و فشار بر بخش تولیدی وارد می شود در حالی که با اطلاع رسانی و نظارت دقیق می توان بر اجرای قانون مالیاتی در بازار هم نظارت کرد و با حذف کالای قاچاق باعث رونق بخش تولید شد.وی در پاسخ به این سوال که چند کارگر بیکار شده اند و چه مقدار محصول در واحدهای زیرمجموعه انباشته شده است؟ گفت: از ابتدای امسال فقط بخش فعال در این واحدها بخش فنی است که در زمینه نگهداری از تجهیزات فعال اند و ٨٠٠ نفر از کارگران بیکار شده اند و اگر اقدامی نشود بقیه کارگران هم بیکار می شوند.وی افزود: در دو واحد به اندازه چهار ماه تولید و در واحد دیگر به اندازه ٢ ماه تولید محصول انباشت شده است.
دبیرکل شورای اسلامی کار نیز گفت: در روزهای گذشته حدود ۱۵۰۰ کارگر در چند مجموعه نساجی در شهرستان‌های استان بیکار شدند که دلیل اصلی آن ورود بی‌رویه کالاهای خارجی به کشور است.رحمت ا... پورموسی با اشاره به این که با توجه به شعار سال باید مسئولان به طور جدی به مسئله اشتغال و حمایت از واحدهای صنعتی بپردازند تا شاهد بیکاری گسترده کارگران نباشیم، اظهار کرد: متاسفانه با وضعیت رکود حدود ۵٠ درصد از واحدهای صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل هستند.وی مسئله واردات قاچاق و بدون حساب و کتاب نخ و دیگر محصولات را موجب تعطیلی واحد های صنعتی بیان کرد و ادامه داد: وقتی نتوانیم با ورود کالای قاچاق مبارزه کنیم کارگر بیکار می شود و خودش هم به علت پایین بودن درآمد و بیکاری مجبور است از کالای قاچاق که قیمت کمتری نسبت به کالای تولیدی دارد استفاده کند.وی ادامه داد: حدود ١۵٠٠ نفر از کارگران کارخانه های نساجی‌ به دلیل همین مشکلات بیکار شده اند و ما پیگیر حقوق این کارگران در اداره کار هستیم.
تعطیلی واحد صنعتی موضوع جدیدی نیست، آن را بررسی می کنیم
مهندس ناصری معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در گفت و گو با ما گفت: تعدادی از کارخانجات و واحدهای تولیدی استان به دلیل انباشت محصول به حالت نیمه تعطیل در آمده اند و این مسئله جدیدی نیست.وی افزود: چاره ای نیست این ایراد وجود دارد و باید بررسی کنیم ببینیم چه راهکاری می شود ارائه داد.
اداره کار پاسخی نداد!
ابدی مدیر کل امور مالیاتی استان در گفت و گو با ما گفت: بر اساس برنامه ای که در دستور کار است و در سال جاری اجرایی می شود مشکل فرار مالیاتی در بازار نیز به طور جدی رفع می شود.وی افزود: با نصب صندوق های فروش در واحدهای فروش مسئله فرار مالیاتی در بازار رفع می شود و خرید و فروش بر اساس اطلاعات همین صندوق های فروش انجام می شود و درآمد به صورت شفاف رصد و مالیات از بازار به درستی دریافت می شود.وی خاطرنشان کرد: نصب این صندوق ها در واحدهای فروش الزامی است و در غیر این صورت جلوی فعالیت آن واحد فروش گرفته می شود.

تاریخ: شنبه 21 فروردین 1395