Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

نقش ورزش در زندگی انسان را نمی‌توان نادیده گرفت، چراکه سلامت هر فرد تا حد زیادی در ارتباط با فعالیت‌های ورزشی است که انجام می‌دهد؛ از این رو با توجه به اهمیتی که به سلامت و بهداشت فردی در جوامع داده می‌شود، گرایش زیادی برای فعالیت‌های ورزشی شکل گرفته است و با توجه به نگرانی‌هایی که دنیای ماشینی امروز در مورد کم‌تحرکی انسان‌ها دارد، تبلیغات زیادی در جهت انجام فعالیت‌های ورزشی در منزل، پارک‌ها یا باشگاه‌ها می‌شود.
از این رو، ورزش دیگر تنها مربوط به ورزشکاران بزرگ جهانی، ورزشگاه‌ها و استادیوم‌های برزگ نبوده و مردم عادی نیز به ابزار آن نیاز دارند. با توجه به موارد فوق، بازار جهانی پوشاک ورزشی صنعتی قابل‌توجه است که در زندگی اکثر مردم جهان نقش پررنگی یافته است.
چشم‌انداز جهانی این بازار تا 2020
طبق تحقیقات تحلیلگران اقتصادی، بازار جهانی پوشاک ورزشی تا سال 2020 به ارزش 184.6میلیارد دلار می‌رسد که با نرخ رشد 4.3درصد حرکت خواهد کرد.
از جمله عوامل رشد این صنعت در سال‌های آتی، بالاتر رفتن آگاهی‌های بهداشتی در جوامع است که به صورت جدی در بین مردم توسط رسانه‌های اجتماعی تبلیغ می‌شود و درصد زیادی از مردم جهان به اهمیت آن پی برده‌اند، همچنین بالا رفتن سطح درآمد و در نتیجه سبک زندگی نیز باعث اهمیت دادن به فعالیت‌های ورزشی به صورت حرفه‌ای شده و تهیه پوشاک و لوازم مربوط به ورزش از ضروریات شناخته شده است، از طرفی رشد سهم زنان در فعالیت‌های ورزشی نیز به پویایی روند این صنعت کمک کرده است، چراکه علاوه بر جامعه ورزشکاران مرد، گروه‌های جدیدی از زنان ورزشکار نیز وارد صحنه شده و تقاضای بیشتری را برای این صنعت رقم زده‌اند.
بیشترین سهم را پوشاک مردانه دارد
طبق طبقه‌بندی که برای بازار این صنعت صورت گرفته است، می‌توان آن را برای سه گروه مردان، زنان و کودکان در نظر گرفت که در این میان بخش پوشاک مردانه، بیشترین سهم را داشته و 52درصد از درآمد کلی این بازار را از آن خود کرده است، بخش پوشاک زنان نیز همان‌گونه که ذکر شد، رشد قابل توجهی یافته و با توجه به علاقه و مشارکت بیشتر زنان در فعالیت‌های ورزشی، انتظار می‌رود در دوره مورد پیش‌بینی  (سال2020) با نرخ رشد 5.7درصد حرکت کند.
رشد فروش آنلاین در سال‌های آتی
در بخش فروش پوشاک ورزشی، خرده‌فروشی‌ها بیشترین سهم را داشته و خصوصاً با ایجاد فروشگاه‌های بزرگ توسط برندهای مشهور در بازارهای در حال ظهور، این بخش رشد قابل‌توجهی داشته است. اما در کنار این فروش سنتی، بخش فروش آنلاین در پوشاک ورزشی رشد زیادی داشته، به‌طوری‌که در سال‌های آینده چهره فروش این صنعت را دستخوش تغییراتی جدی خواهد کرد.
سایت‌های الکترونیکی تجاری یکی از پرمخاطب‌ترین رسانه‌های جهانی هستند که در بخش فروش پوشاک ورزشی نیز وارد شده‌اند و با توجه به سهولت خرید و در دسترس بودن طیف گسترده‌ای از محصولات برای مخاطبان، انتظار می‌رود که فروش آنلاین در این صنعت در دوره مورد نظر به نرخ رشد 9.5درصد برسد.
اقتصادهای نوظهور آسیایی، بزرگ‌ترین بازار این صنعت
از نظر جغرافیایی آمریکای شمالی در سال 2014 بزرگ‌ترین بازار صنعت پوشاک ورزشی شناخته شده‌ بود، با این حال انتظار می‌رود در سال‌های پیش‌رو مناطق آسیایی جزو بزرگ‌ترین بازارهای این بخش شمرده شده و از دیگر مناطق پیشی بگیرند.
رشد سطح درآمد قابل تصرف در خانواده‌ها، افزایش آگاهی‌های بهداشتی و سلامت فردی و همچنین تحولاتی که در بخش ورزش ایجاد شده است، از جمله عوامل این تغییر بازار است که باعث شده تا سال 2018 طبق نظر تحلیلگران، این مناطق نوظهور به‌عنوان بزرگ‌ترین بازارهای پوشاک ورزشی پدیدار شوند.
المپیک‌های جهانی، بازارهایی پررونق
بازی‌های جهانی از جمله بازارهای مهم پوشاک ورزشی محسوب می‌شوند که نقش مهمی نیز در استراتژی‌های تبلیغی برندهای این صنعت دارند، در این میان خصوصاً بازی‌های المپیک که هر چهار سال یک بار بیش از 200کشور جهان را به خود مشغول می‌کنند و میلیاردها نفر بیننده دارند، بهترین موقعیت برای برندهای مهم این صنعت به شمار می‌روند. آدیداس و نایک از جمله مهم‌ترین کمپانی‌های تولیدکننده پوشاک ورزشی در جهان هستند که نامی شناخته‌شده در این بازار محسوب می‌شوند.
جالب است بدانید در المپیک 2012لندن، برند آدیداس بیش از 156میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده بود؛ برنامه‌ریزی بلند‌مدت آدیداس برای این رویداد نیز قابل توجه است، تقریباً از دو سال و نیم قبل از شروع المپیک، تیم بازاریابی این کمپانی روی استراتژی‌های خود مطالعه داشته و بیش از 550ورزشکار را برای این منظور انتخاب کرده بودند تا نام تجاری آدیداس را به نحوی به نمایش بگذارند. البته با وجود اینکه برند آدیداس شریک رسمی المپیک 2012 بود، نایک نیز در این المپیک بی‌تأثیر نبوده و به‌ویژه روی بازارهای آمریکای شمالی سرمایه‌گذاری کرده بود.

تاریخ: سه شنبه 14 اردیبهشت 1395