Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
رئیس جمهور با بیان اینکه روابط ما با دنیا باید بر مبنای تعامل سازنده صورت گیرد، گفت:‌ در صادرات همه زنجیره‌ها باید در کنار هم قرار گیرند تا در صادرات کالا و خدمات موفق باشیم که لازمه آن نیز تولید مناسب است.

به گزارش خبرنگار تسنیم، همایش ملی روز صادرات امروز (29 مهر ماه) در سالن اجلاس سران در تهران با حضور رئیس جمهور، وزرا، نمایندگان و سایر مسئولان آغاز شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در ابتدای این مراسم اظهار کرد: شرایط صادرات کالاها و خدمات در دنیا در حال تحول است  و امکانپذیر نیست که با فرم قبلی بتوانیم به صادرات خود در دنیای امروز ادامه دهیم.

وی افزود: برخی صادرکنندگان برند خود را در دنیا جا انداخته‌اند و تداوم صادرات دارند که این امر شکل مناسب صادرات است اما عدم توان بازار صادراتی به معنای فروپاشی برنامه‌های صادراتی کشور است.

رئیس جمهور ادامه داد: در صادرات همه زنجیره‌ها باید در کنار هم قرار گیرند تا در صادرات کالا و خدمات موفق باشیم که لازمه آن نیز تولید مناسب است.

روحانی تصریح کرد: اگر تولیدکنندگان ما استاندارد و کیفیت لازم را نداشته باشند یا به هر دلیلی شرایط آنها گرانتر از سایر کشورها باشد طبیعی است که ما نمی‌توانیم صادرات داشته باشیم. همچنین در بخش خدمات و کالا باید محصول ما استاندارد باشد در غیر این صورت علاوه بر بازارهای خارجی بازار داخلی خود را نیز از دست می‌دهیم.

برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق باید تولید باکیفیت و با قیمت مناسب داشت

وی اضافه کرد: در حال حاضر که این همه درباره مبارزه با قاچاق کالا صحبت می‌کنیم و دولت یازدهم بیشترین توان خود را در این خصوص گذاشته و موفقیتهای خوبی نیز به دست آورده است به طوریکه قاچاق کالا از 25 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار رسیده اما باید بدانیم مبارزه اصلی با کالای قاچاق از طریق تولید کالای با کیفیت و قیمت مناسب انجام می‌شود.

رئیس جمهور گفت: در صورتیکه ما نتوانیم در تولید کالای باکیفیت و قیمت مناسب موفق عمل کنیم باید بدانیم که اگر در را نیز ببندیم این کالا راه خود را از پنجره‌ پیدا می‌کند یا سقف را سوراخ می‌کند و به داخل کشور می‌آید یا به صورت زیرزمینی راه خود را پیدا می‌کند و در نهایت باید اذعان داشت که جنس خوب و با کیفیت و استاندارد مناسب در کشور تولید کنیم تا کالای قاچاق به کشور نیاید.

روحانی یادآور شد: یکی از فضاهای پس از برجام امکان مشارکت با شرکتهای خارجی و بین‌المللی است که در سفرهای آسیایی اخیر خود به ویتنام، مالزی و تایلند در فرصتهایی غیر از مذاکرات رسمی صحبتهایی در خصوص چگونگی پیشرفت آنها انجام شد.

وی ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی ایران ظرفیت ویتنام برای صادرات کالا تنها 300 میلیون دلار بود که اکنون صادرات این کشور به 170 میلیارد دلار پیشرفت کرده است. همچنین کشور مالزی در سال 1980 میلادی همزمان با پیروزی انقلاب ما 12 میلیارد دلار صادرات داشت که این رقم در سال 2014 به 234 میلیارد دلار رسیده است.

رئیس جمهور اضافه کرد: تایلند در سال 1980 میلادی صادرات 6 میلیارد دلاری داشته که این رقم امروز به 228 میلیارد دلار بوده است.

 

از دعوا با دنیا صادرات در نمی‌آید

 

روحانی با طرح این سوال که دلیل موفقیت این کشورها در صادرات چه می‌تواند باشد گفت: روابط این کشورها با دنیا برمبنای تعامل صادرات صورت گرفته است و از دعوا با دنیا صادرات در نمی‌آید.

وی در ادامه صحبتهای خود ادامه داد: برخی از ما فکر می‌کنیم که تعامل سازنده با دنیا به معنای آن است که با غربیها و اروپایییها بنشینیم و لبخند بزنیم و نهار بخوریم بلکه تعامل سازنده یعنی مناسب‌سازی محیط بین‌المللی برای صادرات کالا و اشتغال جوانان است.  برای داشتن صادرات مناسب باید شرایط واردات کالاهای سرمایه‌ و مواد اولیه را فراهم کرد.

رئیس جمهور افزود: مگر می‌شود در دنیای امروز بگوییم بدون رابطه با کشورهای دنیا می‌توانیم پیشرفت کنیم.

روحانی ادامه داد: ما می‌گوییم در تعامل با دنیا افکار ما را می‌دزدند یا ما را گول می‌زنند. برخی عظمت ملت ایران را درک نکرده‌اند. ملت ایران در طول تاریخ با دنیا رابطه داشته است و باید به این ملت اعتماد داشت.

وی گفت: 4 نفر نیروی امنیتی تنها مورد اعتماد نیستند بلکه جوانها‌، تجار و دانشجویان نیز مورد اعتماد هستند.

رئیس جمهور تاکید کرد: در میان محصولات این باغ ممکن است سیب گندیده‌ای نیز وجود داشته باشد بنابراین نمی‌توانیم به خاطر این مشکلات در باغ را ببندیم و شرایط را برای روابط خارجی، اقتصادی، علمی و فناوری آماده نکنیم.

روحانی گفت: در صورتیکه این شرایط فراهم نشود ما نمی‌توانیم در مسیر صادرات حرکت کنیم.

روحانی ادامه داد: در تایلند 3 میلیون خودرو تولید می‌شود که تنها یک میلیون آن مصرف داخلی است و بقیه آن صادر می‌شود.

رئیس جمهور ادامه داد: برای داشتن تجارت مناسب با سایر کشورها باید مهمانپذیری خوبی داشته باشیم که البته مردم ایران اینچنین هستند. برای داشتن صنعت و تجارت مناسب باید سرمایه‌گذاران خارجی به داخل ایران بیایند و برگردند.

روحانی با بیان اینکه بعد از برجام به دنبال برداشته شدن موانع تجارت بوده‌ایم گفت: تمام تلاش خود را کرده‌ایم که ایران هراسی در دنیا برداشته شود و اقتصاد ایران برون‌نگر باشد که این ایران هراسی ظالمانه زدوده شود که باید اذعان داشت که دولت در این خصوص کار بزرگی انجام داده است.

وی یادآور شد: انسجام داخلی در این زمینه باید بیشتر شود و بقیه دوستان به یاری ملت ایران بشتابند.

رئیس جمهور افزود: ایران با صدای بلند فریاد می‌زند که قامت من بلندتر از آن چیزی است که دنیا تصور می‌کند و همزیستی مسالمت‌آمیز با منطقه و جهان می‌خواهیم و از همه جناحها، گروهها و دوستان می‌خواهیم صدای ایران را بشنوند و به فریاد ایران جواب مثبت بدهیم.

روحانی گفت: ایران با سابقه دیرینه خود ملتی بزرگ و استعداد درخشان، نخبگان و دانشجویان و افرادی که از سوابق بالا در صنعت و تجارت دارند برخوردار است و ما می‌توانیم مسیر بازتری پیش روی کارآفرینان و صنعتگران داشته باشیم.

وی گفت: هر سفر خارجی که در دولت یازدهم انجام شده است بزرگترین هدف ما از سفر تجارت و توسعه اقتصادی و صادرات کالای ایرانی و جذب سرمایه و فناوری بوده است و سعی شده تا حد ممکن کارآفرینان را با خود همراه کنیم.

رئیس جمهور در ادامه صحبتهای خود با اشاره به اینکه تنها 9 ماه از اجرای برجام بیشتر نگذشته است گفت: با این وجود حرکت خوبی شروع شده است اما ما در بخش صادرات انتظار رشد بیشتری داشتیم که این رقم اکنون 6 درصد است اما امیدواریم در 6 ماهه دوم سال بتوانیم حرکت بیشتری داشته باشیم.

روحانی در ادامه صحبتهای خود به موضوع خرید هواپیما نیز اشاره کرد و گفت: در کنار صادرات باید حمل و نقل مناسبی داشته باشیم و در صورتیکه خرید هواپیما نداشته باشیم چگونه می‌توانیم کالاهای ناپایدار صادر کنیم.

وی گفت: برخی می‌گویند هواپیما نخرید و به جای آن اتوبوس بخرید. خرید هواپیما برای عظمت ایران و بهبود شرایط صنعت توریسم است و هواپیما می‌خریم تا وقت مردم تلف نشود و مردم ساعتها در فرودگاههای خارجی نخوابند.

رئیس جمهور گفت: ما با هواپیما می‌توانیم کالاهای خود را به کشورهای دیگر صادر کنیم و اگر خرید نداشته باشیم برخی می‌گویند پس پسابرجام چه شد؟ و اگر بخریم می‌گویند این هواپیماها ساخت جدید و لوکس هستند.

روحانی اضافه کرد: برخیها نمی‌دانم در چه وادی هستند و کجا سیر می‌کنند شاید عمرشان طولانی شده و ما خبر نداریم.

وی گفت: باید حمل و نقل ما بهبود یابد و وزارت صمت، اقتصاد، جهاد کشاورزی و سایر وزارتخانه‌ها به ما کمک کنند تا صادرکنندگان شرایط بهتری داشته باشند.

با تجربه‌ها را در دولت جذب کرده‌ایم

رئیس جمهور همچنین گفت که از پیشنهاد امروز صادرکنندگان در جلسه با بنده استقبال می‌کنم و آماده این هستم که به زودی جلسه‌ای با آنها برگزار کنیم.

روحانی در پایان صحبتهای خود با اشاره به اهمیت تبلیغات برای توسعه صادرات گفت: ما تلاش کرده‌ایم که با تجربه‌ها را در دولت یازدهم جذب کنیم تا روز ملی صادرات هر ساله متفاوت باشد و تلاش مضاعف انجام دهیم تا تحولات خوبی در مسیر صادرات داشته باشیم.

تاریخ: شنبه 1 آبان 1395