Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت نساجی حجاب گفت: طرح توسعه در حال حاضر با ۳۰ درصد ظرفیت آغاز به کار کرده است و ظرفیت تولید سالانه ۱۰ میلیون متر پارچه چادر مشکی می باشد اما تا اواخر سال ۹۶ ظرفیت به ۱۰۰ درصد و حجم تولید به سالانه 1۰ میلیون متر خواهد رسید که 2۰ درصد از واردات را کاهش خواهد داد.


به گزارش ایران اکونومیست؛ میر محمد تقی دانایی هوشیار در این خصوص افزود: سالانه ۵۰ میلیون متر پارچه چادری از سایر کشورها به ایران وارد می شود که سبب خروج حجم عظیمی از ارز کشوری بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به کشورهای بیگانه می‌شود. 
 
وی گفت: با توجه به سابقه کشورمان در تولیدات نساجی هیچ بهانه و عذری برای واردات چادر مشکی وجود ندارد چرا که بررسی های به عمل آمده نشان می دهد که نه تنها سد راهی برای تولید کنندگان در این مسیر وجود ندارد بلکه تکنولوژی های به روز شده و سرمایه داری در این بخش از تشنگی تولید کنندگان برای این محصول حکایت دارد. 
 
وی اظهار داشت: واردات این میزان چادر مشکی در سال تنها از عدم عزم و اراده ملی حکایت دارد که باید بیش از پیش برای افزایش تولید این حلقه از صنعت تلاش کرد. در هفته گذشته معاون اول رئیس جمهورو وزیر صنعت، معدن و تجارت جهت افتتاح طرح توسعه نساجی حجاب به شهرکرد سفر کرده و از این کارخانه دیدن کردند. 


 
** تا سقف 20 درصد واردات را کاهش خواهیم داد 


 مدیر عامل شرکت نساجی حجاب درباره افزایش حجم تولیدات این کالا با افتتاح طرح توسه می گوید: این خط تولید در حال حاضر با ۳۰ درصد ظرفیت آغاز به کار کرده است و ظرفیت تولید سالانه ۱۰ میلیون متر پارچه چادر مشکی را بر عهده دارد اما تا اواخر سال ۹۶ ظرفیت به ۱۰۰ درصد و حجم تولید به سالانه 1۰ میلیون متر خواهد رسید که 2۰ درصد از واردات را کاهش خواهد داد. 
 
وی می افزاید: کارخانه در سال ۱۳۶۹ افتتاح گشته است که با پیشروی فعالیت در سال ۸۲ دو کارخانه اطراف این شرکت خریداری و تولیدات افزایش یافت؛ همچنین در سال ۹۴ یک کارخانه دیگر در نجف آباد اصفهان به خط تولید این شرکت جهت رشد تولید ملی افزوده شد. 
 
این کارخانه در زمینه تولید فاستونی، پیراهنی، مانتو، روسری، شال، مقنعه، پارچه پرده ، ساتن لباس عروس و چادر به فعالیت مشغول است. در سال ۸۶ طرح توسعه در ارکان بنیاد مستضعفان تصویب و این شرکت عهده دار تولید ۱۰ میلیون متر پارچه چادری علاوه بر تولیدات قبلی شد که این طرح در ابتدا به بانک ملت سپرده و بعد از دوسال به بانک صنعت و معدن منتقل شد. 
 
در سال ۸۸ که صندوق ذخیره ارزی به صندوق توسعه ملی تبدیل شد جهت تعریف ساز و کارهای جدید و سپس تحریم ها، افتتاح این طرح را با مشکلاتی روبرو کرد اما درنهایت در سال ۹۳ بانک صنعت و معدن به دلیل تحریم های حاکم انتقال ارز جهت خرید تجهیزات را به بانک کشاورزی و پارسیان منتقل کرد و در بهمن ماه ۹۴ تولید آزمایشی این کالا آغاز شد. 
 
هم اکنون نساجی حجاب با افزایش ۷۰ نیرو با تحصیلات کارشناسی به بالا و ۲۰ نیرو با تحصیلات دیپلم با ۳۰ درصد ظرفیت به تولید سالانه ۱۰ میلیون متر پارچه چادری جهت کاهش واردات پرداخته که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته تا انتهای سال ۹۶ این ظرفیت به ۱۰۰ درصد و تولید به حجم سالانه 1۰ میلیون متر خواهد رسید که سبب کاهش 2۰ درصدی واردات می‌شود. 
 
این شرکت دو طرح توسعه ای دیگر برای تولید 5000 تن نخ ITY و همچنین تولید 10 میلیون متر دوم چادر مشکی را در دستورکارخود دارد.

تاریخ: سه شنبه 25 آبان 1395