Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس گفت: بیش از ۹۵ درصد محصولات غیرایرانی به صورت قاچاق وارد کشور ما می‌شوند و ما باید اهتمام ویژه در این بخش داشته باشیم.

حمید قبادی در گفتگو با خبرنگار مهر، یکی از مهمترین وظایف و رسالت‌های کارگروه مد و لباس را توجه به «لباس اجتماع» دانست و افزود: همه ایرانیان، زن و مرد و پیر و جوان، با این لباس سر و کار دارند و یکی از مهمترین وظایف ما معرفی الگوهای مورد نیاز مردم در حوزه لباس اجتماع است؛ لباسی که هم زیبا و به روز باشد و هم با سلیقه عموم جامعه هماهنگی داشته باشد.

دبیر کارگروه مد و لباس، به این که یکی از اصلی‌ترین معضلات ما، عدم توجه به سلایق جامعه است اشاره و بیان کرد: طراحان ما، آن گونه که باید و شاید به سلیقه عموم مردم جامعه توجه نمی‌کنند. نتیجه این که آن چیزی که طراحی و تولید می‌شود، مورد استقبال چندانی قرار نمی‌گیرد. بنابراین لازم است در طراحی لباس، به ویژه لباس اجتماع به آنچه پسند و خواست طیف گسترده‌ای از مردم است توجه شود.

قبادی، توجه به ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی را یکی دیگر از ضرورت‌ها برشمرد و گفت: عرف ما تنیده با رفتار فرهنگی ماست و جامعه ما یک جامعه دینی است. بنابراین هر محصولی در هر قالبی نمی‌تواند وارد جامعه ما شود. از این رو طراحان ما باید به ارائه مدل‌ها و طرح‌هایی بپرازند که با ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی ما همسو و هماهنگ است.

او همچنین به اهمیت برندسازی و حمایت از برندهای ایرانی اشاره و بیان کرد: برندسازی، یک فرآیند است و ما نمی‌توانیم صبح اراده کنیم برندی ساخته شود و این اتفاق بیفتد. باید نهادهای مختلفی چون صداوسیما؛ اداره کل تبلیغات و اطلاع‌رسانی ارشاد؛ سازمان ثبت علایم تجاری؛ وزارت صنعت، معدن، تجارت؛ سازمان مالیاتی کشور و ادارات کل ارشاد در استان‌ها کنار یکدیگر قرار بگیرند چراکه کارگروه مد و لباس، به تنهایی توان اجرای این کار را ندارد.

قبادی، قاچاق را همچنان مهمترین معضل در حوزه مد و لباس کشور دانست و افزود: بیش از ۹۵ درصد محصولات غیرایرانی به صورت قاچاق وارد کشور ما می‌شوند و ما باید اهتمام ویژه در این بخش داشته باشیم و مبادی ورودی کشور را بیش از پیش کنترل کنیم، از سوی دیگر فروشگاه‌های بسیاری در گوشه و کنار ایران با این عنوان که نمایندگی برندهای مختلف خارجی در ایران را برعهده دارند، مشغول فعالیت هستند که باید کار و فعالیتشان ساماندهی شود.

دبیر کارگروه مد و لباس کشور گفت: لباس تنها جنبه پوشانندگی ندارد و  یک رسانه فرهنگی است. هر قدر محصول فرهنگی ما با اصول ارزشی ما مطابقت بیشتری داشته باشد، اقتدار فرهنگی ما افزایش پیدا می‌کند. از این رو باید از طراحی و تولید لباس‌های ایرانی حمایت و در این زمینه فرهنگسازی شود.

تاریخ: سه شنبه 23 آذر 1395