Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رئیس سازمان امور مالیاتی: با توجه به شرایط فعلی اقتصاد تلاش می کنیم، مالیات اصناف و مشاغل در سال 95 را بدون افزایش مانند سال گذشته دریافت کنیم

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما ، تقوی نژاد در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما گفت: مالیات از حقوق برخی اقشار جامعه بدون هماهنگی است و  خیلی افراد با حقوق های میلیاردی ممکن است مالیات نپردازند.

او گفت : در 9 ماه گذشته درآمد مالیاتی کشور 58 هزار میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال گذشته 28 درصد رشد نشان می دهد. وی افزود: 28 درصد رشد مطلوبی است که 92 درصد درآمدهای مالیاتی براساس آنچه پیش بینی شده بود، تحقق یافته است.

رییس سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد : علاوه بر 9 هزار میلیارد تومان عوارضی که دریافت کردیم از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، تاکنون 600 هزار میلیارد تومان مالیات دریافت شده است. او افزود: در سه ماه پایانی سال رشد درآمدها بالاتر است بالاترین درآمد مالیاتی مربوط به اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی است که 40 درصد درآمدها بر این بخش متمرکز است.
تقوی نژاد گفت : سال 88 این قانون اجرایی شده است که در حال حاضر بعد از بحث مربوط به اشخاص حقوقی، مالیات بر ارزش افزوده حدود 40 درصد درآمدها را تشکیل می دهد.

او ادامه داد : طبق قانون صنفی که در مجلس تصویب شد در تکمیل آن ماده 121 تصویب گردید و در آیین نامه دولت پیش بینی های لازم انجام شده است که در راستای آن لایحه ای تصویب و به مجلس فرستاده شد و کلیات آن به تصویب رسید.

فاضلی رئیس اتاق اصناف در ارتباط تلفنی با برنامه درباره صندوق اصناف و همکاری اصناف گفت: در دوسالی که این صندوق را تحویل گرفتم از همکاری  نکردن اصناف سخن گفته اند که این امر صحت ندارد. اصناف سراسر کشور برای تجهیز صندوق اعلام آمادگی کرده اند اما بخش سخت افزاری و نرم افزاری و آموزش افراد مطرح است که باید اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

فاضلی گفت: مالیات در سالهای گذشته بدون نگاه علمی افزایش می یافت، بحث تشریفات ممیزین مالیات نیز مشکل ساز بود. این نقیصه در 8 ماه گذشته به طور کلی رفع شده اما به طور کامل از بین نرفته است. 
وی افزود: توافق و تفاهم امروز بین سازمان امور مالیاتی و اصناف با سالهای دیگر فرق کرده اما هنوز اشکالات متعدد در این حوزه وجود ندارد. اختلاف با مودیان امور مالیاتی هنوز به درستی رفع نشده است بخش اعظم مشکلات رفع شده اما مشکلاتی هنوز وجود دارد. 
او افزود: تقریبا در یک سال و نیم گذشته افزایش 15 درصدی مالیاتی اعمال نشده است. سازمان امور مالیاتی بدنبال عدالت و شفاف سازی است. ما در 25 درصد سود فعال اقتصادی شریک هستیم پس باید حمایت کنیم.
وی افزود: اصناف به نسبت درآمد مالیات می دهند اما اولویت بندی است.  او گفت: اعمال نشدن افزایش مالیاتی بازهم تحقق خواهد یافت.
 
فاضلی درباره دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: یقینا ما از این قانون استقبال می کنیم. مالیات بر ارزش افزوده در تمام دنیا هست ولی یک فرایند طولانی را طی کرده است. قاچاق به تولید ملی لطمه می زند، اصناف در بحث قانونمند شدن و شفاف سازی انگیزه لازم را دارند و زیرساخت ها آماده شده است.
در ادامه تقوی نژاد گفت: مالیات بر ارزش افزوده 5 سال است که به طور موقت اجرا شده که مفهوم ارزش مالیات بر ارزش افزوده شناسایی شود. 

خوشبختانه مشکلات شناسایی شده، جلسات زیادی در این زمینه برگزار شد که از دانشجویان، تولید کنندگان و صاحبنظران دعوت و از نظرات آنان استفاده گردید.
او درباره فرار مالیاتی نیز گفت: فرار مالیاتی که به سه روش محاسبه شده، بین 13 تا 30 هزار میلیارد تومان است. وی افزود در اقتصاد زیر زمینی این رقم بین 8 تا 38 درصد محاسبه شده است. 

او درباره شناسایی افرادی که مالیات نداده اند گفت: فردی در سال گذشته 250 میلیارد تومان مالیات نداده بود که شناسایی شد و مالیات پرداخت نشده وصول شد.
محمود شکری نماینده مجلس دیگر مهمان برنامه گفت: در صنوف مختلف مشتریان خوش حساب و بد حساب مالیاتی وجود دارد و خوش حساب ترین مودیان  مالیاتی، سازمان ها و اشخاص حقوقی اند که دارای دفاتر در سازمان مالیاتند و مالیاتشان را به موقع پرداخت می کنند. 

او با اشاره به بررسی لایحه نصب صندوق مکانیزه فروش در مجلس گفت: این لایحه در کار گروه اقتصادی است و اگر بررسی برنامه ششم توسعه شروع نشده بود در اولویت کاری مجلس می بود که بعد از تصویب نهایی برنامه ششم در مجلس به این موضوع خواهیم پرداخت.

شکری با اشاره به اهداف نصب صندوق های مکانیزه فروش در اصناف افزود: هدف اصلی این کار شفافیت مالی است که با نصب این صندوق ها، عدالت در پرداخت مالیات رعایت می شود و فاصله درآمدها با مبلغ واقعی آن از بین خواهد رفت. 

او گفت: با بکار گیری این سیستم مکانیزه در اصناف فقط امکان فروش کالاهای کد دار وجود دارد و فروش کالاهای قاچاق از این طریق امکان پذیر نخواهد بود.
شکری گفت: تا زمانیکه سیستمی منسجم برای تشخیص درآمدها و هزینه های کشور وجود نداشته باشد این اختلاف ها ادامه خواهند داشت.

به گفته این نماینده مجلس برخی از خرده فروشان در اصناف مختلف حساب درآمدهای روزانه خودشان را ندارند و در ارائه درآمدها در اظهارنامه مالیاتی دچار مشکل می شدند که کارشناسان مالیاتی طبق سنوات گذشته برای آن صنف رقمی در نظر می گرفتند که نارضایتی مودیان را به دنبال دارد. شکری تنها راه حل از بین بردن اختلاف نظر اصناف و سازمان امور مالیاتی را نصب صندوق های مکانیزه فروش دانست.

وی با اشاره به اقدامات مجلس شورای اسلامی در مورد دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: این قانون تا پایان امسال اعتبار دارد و برای دائمی شدن این قانون تلاش هایی صورت گرفته است و این قانون برای دائمی شدن به برخی اصلاحات نیاز دارد. 


او با اشاره به درخواست طلا فروشان در زمینه مالیات بر ارزش افزوده، افزود: طلا فروشان می خواهند که طلا بجای یک کالای مصرفی به عنوان سرمایه در نظر گرفته شود که در دولت این بازنگری انجام شده است و قرار بر این شد که از فروش طلا، مالیات ارزش افزوده دریافت نشود و این مالیات به اجرت ساخت طلا اختصاص پیدا کند

تاریخ: دوشنبه 6 دی 1395