Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت گفت: طرح تحول نظام سلامت به دلیل استفاده از منابع موهومی قابل تداوم نیست.

به گزارش  خبرگزاری دانشجو، غضنفری در سومین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی که توسط شبکه تحلیل گران اقتصاد مقاومتی کشور و به میزبانی دانشگاه علم و صنعت در حال برگزاری است ضمن طرح نظریه از تباهندگی تا بالندگی گفت: طرح تحول نظام سلامت به دلیل آنکه منابع آن از منابع ملی تامین می شود قابل تداوم نیست در هر حال برای اجرای این طرح بهتر بود که از روش های بهره ورانه منابع این طرح تامین می شد.

 
وی افزود: در واقع طرح تحول نظام سلامت در یک چرخه تباهنده اجرا می شود و این نمی تواند موجب بالندگی شود.
 
وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه روند تباهندگی در کشورمان با بهره برداری از اولین چاه نفت آغاز شد و امروز به عرضه اوراق قرضه رسیده است، تصریح کرد: در واقع عرضه اوراق قرضه یک چاه نفت موهومی است که دولت اوراق را به دست طلبکاران خود می دهد به این امید که دولت های بعدی بتوانند این اوراق را به پول تامین کنند و این از همه چیز بدتر است.
 
غضنفری با اشاره به اینکه چرخه های تباهنده هر چه منابع در کشور بوده آنها راسوخته و با خود برده و الان به منابع موهومی رسیده ایم اضافه کرد: اوراق قرضه یک بیچارگی دیگر است که علت عرضه آن هم این است که می خواهیم بدون زحمت پول دربیاوریم.
 
وی تباهندگی را تبزیر در به کارگیری و اهمال در هدایت و نظارت بر دارایی های همگانی تعریف کرد و افزود: منظور این است که وقتی یک دارایی همگانی به دست ما می رسد به مانند دارایی های خود با آن برخورد نکرده و آنها را تباه می کنیم و پس از آن به دنبال یک منبع جدید دیگر می رویم.
 
وزیر سابق صنعت گفت: از نظر من ضد اقتصاد مقاومتی است البته ممکن است کسی که چرخ های تباهنده را مدیریت می کند معتقد باشد که دارد در چارچوب اقتصاد مقاومتی عمل می کند اما واقعا این گونه نیست.
 
غضنفری تصریح کرد: در کشور تلاش های بالندگی زیادی در تمام دولت ها صورت گرفته اما هم زمان چرخ های غیر بالنده و تباهنده هم کار می کردند.
 
وی بیان کرد: با وجود منابع نفتی گازی معدنی و دیگر منابع سوال این است که چرا امروز باید بشنویم بدهی دولت و شرکت های دولتی در حدود ششصد تا هفتصد هزار میلیارد تومان است و یا اینکه چرا باید سال گذشته هر دقیقه پنج نفر و امسال هر دقیقه چهارده نفر به میزان متقاضیان کار افزوده شود و یا اینکه چرا باید شاهد تعطیلی پنج هزار واحد نساجی از سال 91 باشیم. واقعیت این است که مشکلات امروز ما این است که در فرآیندهای تباهنده و خروجی های تباهی ده گرفتار شده ایم.
 
وی بیان کرد: امروز شاهدیم که شرکت کنتور سازی ایران به مانند ارج و آزمایش و به سرنوشت آنها دچار شده است و یا اینکه 3650 میلیارد تومان ضرر سهامداران بانک ملت بوده که این سه برابر خسارت پلاسکو است در واقع این مسائلی است که همگی به دلیل این است که ما در فرآیندهای تباهنده و خروجی های تباهی ده گرفتار شده ایم.
 
وزیر سابق صنعت معدن و تجارت با اشاره به اینکه امروز 896 هزار میلیاردتومان تسهیلات بانکی امکان وصول ندارند گفت: واقعیت این است که هر جا داریم برای افزایش رفاه مردم منابعی رانابود می کنیم این چرخه تباهنده است بنابراین در تعریف پدیده تباهندگی می توان گفت که این پدیده با استفاده از ناکارآمد و نا به جا از مواهب خدادادی رقم می خورد.
 
غضنفری اضافه کرد: وجود پدیده تباهندگی موجب می شود که این ذهنیت در نسل های بعدی نیز ایجاد شود که می توانند با اندک تلاشی به جایگاه بالا برسند چون در عمل دیدند که کشور دارد این گونه اداره می شود واقعیت این است که تباهندگی به یک ذهنیت تبدیل می شود در نهایت به عنوان یک فرهنگ همگانی گسترش می یابد.
 
وی اظهار کرد: نتیجه پدیده تباهندگی منابع تباهی ده، فقر، فاصله طبقاتی، اقتصاد وابسته و متزلزل، مردم ناامید است و علت اینکه دیر متوجه این پدیده  شدیم این است که ما در کشور منابع عظیمی در اختیار داریم و چون هنوز به مرحله نابودی نرسیده اند متوجه این پدیده نشده ایم.
 
وی با تاکید بر اینکه نباید نگاه چاه نفتی داشته باشیم چون نگاه چاه نفتی با اقتصاد مقاومتی سازگار نیست، بیان کرد: دولت برای اجرای اقتصاد مقاومتی از منابع دولتی و عمومی استفاده می کند واقعیت این است که تحقق اقتصاد مقاومتی با استفاده از این منابع امکان پذیر نیست

تاریخ: شنبه 16 بهمن 1395