Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت از کاهش رتبه سرمایه‌گذاری در ایران خبر داد و گفت: پس از برجام ۷۲ طرح به ارزش ۵.۵ میلیارد دلار در بخش صنعت، معدن و تجارت به تصویب رسیده است.

به گزارش بازار خبر،  مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت از کاهش رتبه سرمایه‌گذاری در ایران خبر داد و گفت: پس از برجام ۷۲ طرح به ارزش ۵.۵ میلیارد دلار در بخش صنعت، معدن و تجارت به تصویب رسیده است.

بهرامی در نشست تخصصی برجام، اقتصاد مقاومتی، اشتغال و سرمایه‌گذاری اظهار کرد: از مجموع ۷۲ طرح به تصویب رسیده پس از برجام ۲۴ پروژه به بهره‌برداری رسیده و ۴۸ پروژه دیگر در مرحله اجرایی است که استان خراسان رضوی در مقام نخست، البرز در مقام دوم و آذربایجان غربی در مقام سوم بهره‌برداری این طرح‌ها قرار دارند.

وی افزود: در صورتی که تمام این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسد برای ۱۱ هزار و ۳۶۲ نفر شغل ایجاد می‌کند و اگر همه بخش‌های اقتصادی کشور را در نظر بگیریم، حدود ۱۳ هزار میلیارد دلار سرمایه‌گذاری به تصویب رسیده که تنها در بخش صنعت، معدن و تجارت این رقم ۵.۵ میلیارد دلار بوده و ۴۳ درصد کل سرمایه‌گذاری‌های مصوب همه بخش‌های اقتصادی را شامل می‌شود.

بهرامی گفت: در بحث حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران ۳۶ درصد سرمایه‌گذاران اروپایی، ۴۳ درصد سرمایه‌گذاران آسیایی و مابقی از سایر قاره‌ها بودند که از لحاظ اینکه اقتصاد خارجی ما از تسخیر چینی‌ها درآمده و به سمت اروپایی‌ها چرخش پیدا کرده، قابل توجه است.

مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت از آلمان، ایتالیا و اسپانیا به عنوان کشورهای پیشتاز در سرمایه‌گذاری ایران نام برد و ادامه داد: قبل از برجام تنها چند کشور خاص بودند که در ایران سرمایه‌گذاری می‌کردند ولی بعد از برجام این تنوع زیاد شده و به سمت کشورهای اروپایی سوق پیدا کرده است.

وی ادامه داد: از نظر توزیع گروه‌های صنعتی سرمایه‌گذاری خارجی پس از برجام تغییر معناداری داشته است. به نحوی که قبلا سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های پتروشیمی و نفت و گاز بودند ولی اکنون صنایع پلیمری در رتبه اول، تجارت و اصناف و فروشگاه‌های زنجیره‌ای در رتبه دوم و صنایع غذایی در رتبه سوم قرار دارد.

بهرامی در بخش دیگری از سخنان خود از کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در ایران از عدد ۷ به ۶ خبر داد و گفت: بعد از دولت‌های هفتم و هشتم که ریسک سرمایه‌گذاری ما در بهترین حالت ۴ بود، خوشبختانه در دولت یازدهم از رتبه ۷ به ۶ رسیده است. این در حالی است که عربستان در رتبه ۲ قرار دارد ولی همین رتبه هم رویداد مهمی به شمار می‌رود.

مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: بعد از برجام تصویر ایران در عرصه بین‌المللی بهبود پیدا کرد و ایران به عنوان بازیگری مشروع و قدرتمند در جهان ایفای نقش کرد و مذاکرات از حالت انفعالی به فعال درآمد.

وی در عین حال از تدوین پیش‌نویس قرارداد فاینانس خارجی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار خبر داد و گفت: در این فاینانس کشورهایی چون ژاپن و بانک‌های مختلف اروپایی و آسیایی مشارکت دارند.

بهرامی با اشاره به توزیع پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها بعد از برجام اظهار کرد: پس از برجام ۳۰ طرح و پروژه که قرارداد آنها منعقد شده بود به بهره‌برداری رسیده و ۳۳ پروژه پیشرفت فیزیکی‌اش زیر ۲۰ درصد بوده است.

مدیرکل سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت از جمله پروژه‌های مورد بهره‌برداری پس از برجام را کارخانه بهداد شیمی در قزوین نام برد که شرکت هنکل آلمان به ارزش ۱۷۵ میلیون دلار به طور کامل آن را خریداری کرده است.

وی افزود: همچنین پتروشیمی آپادانا در عسلویه که ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای تولید متانول راه‌اندازی شده از دیگر پروژه‌هایی است که پس از برجام در کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

بهرامی در پایان تصریح کرد: برخی منتقدین برجام معتقدند اقداماتی که دولت تدبیر و امید پس از برجام صورت داد برروی کاغذ و در حد عدد و رقم بوده یا صرفا در حد تفاهم‌نامه بوده است و به قراردادی که ضمانت اجرایی داشته باشد، منجر نشده است در حالی که وجود پروژه‌های بهره‌برداری شده پس از برجام گواه این مدعاست که برجام آثار و پیامدهای مثبتی در اقتصاد ایران داشته است.

ابراری، معاون امور مجلس و استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این نشست گردش مالی اقتصاد IT در جهان را ۳۵۰۰ میلیارد دلار ذکر کرد.

وی افزود: در حال حاضر کل بازار IT ایران نزدیک به ۴۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که تا جایگاه مطلوب فاصله زیادی داریم.

وی تاکید کرد: در برنامه ششم انتظار می‌رود که بازار IT  دو و نیم برابر شود و ۱۰۰۰ میلیارد تومان برسد.

وی با اشاره به پیش‌بینی ۱۲۰ هزار شغل در بخش IT در سال ۹۶ اظهار کرد: دستیابی به این هدف‌گذاری بدون اتصال و ارتباط با بازارهای جهانی محقق نمی‌شود.

به گفته ابراری سالانه بین ۷۰ تا ۱۰۰ نفر هدف‌گذاری اشتغال در حوزه IT در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده است.

وی با تاکید بر اینکه سونامی کسب و کار در استان‌ها باید در قالب طرح تکاپو به جریان بیفتد، اظهار کرد: در راستای کسب و کار IT  برنامه‌های مختلفی تدارک دیده‌ایم که شناسایی ظرفیت بخش خصوصی استان‌ها در حوزه تولید محتوا، پیش‌بینی برنامه توسعه کسب و کار انسانی در استان‌ها، تعامل نهادهای موثر ملی با محوریت وزارت کار و ارتباطات و هدایت دانشگاه‌ها به سمت شرکت‌های ITمحور و کسب و کارهای ICC از جمله این برنامه‌ها به شمار می‌رود.

تاریخ: چهارشنبه 11 اسفند 1395