Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای تعیین حقوق ورودی کالاهای صنعتی و معدنی ابعاد مختلف آن را در نظر گرفته‌ایم، همچنین به زنجیره تولید، ضرورت آن، نگاه به سبد خانوار و سایر فاکتورهای تاثیرگذار اقتصادی ملاحظات لازم را انجام خواهیم داد.

محمدرضا نعمت‌زاده در جلسه بررسی تعرفه‌ها (حقوق ورودی کالاهای صنعتی و معدنی) با بیان این مطلب افزود: این وزارتخانه به هیچ وجه دنبال افزایش قیمت‌ها نیست و تلاش می‌کنیم تا ضمن حمایت تولیدات داخلی و ارتقای رقابت پذیری صنایع داخل کشور، تعرفه‌های ورودی کالاها تعیین شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تعرفه یکی از مهم‌ترین ابزارهای توسعه صنعتی و تجاری است، افزود: نزدیک به سه سال است که در این وزارتخانه با تشکیل جلسات متعدد برای همسان‌سازی تعرفه‌ها اقدام می‌کنیم. به گفته نعمت‌زاده در ۱۱ ماه امسال ۴۴۰ ردیف افزایشی و کاهشی تعرفه وجود داشته که از این میان ۷۰ مورد کاهش و ۳۷۰ مورد باقیمانده روند افزایشی داشته است. وی در ادامه افزود: اینکه چه تعرفه‌هایی را افزایش یا کاهش دهیم، موضوعی است که به‌صورت تخصصی در این وزارتخانه ضمن اخذ نظرات اتحادیه‌ها، انجمن‌ها، تولیدکنندگان و استاندارها مورد بررسی قرار گرفته است.

نعمت‌زاده در توضیح این مطلب افزود: به‌طور مثال در تولید مواد اولیه دارویی، اسید سیتریک، تعدادی از محصولات فولادی و … که به خودکفایی رسیده‌ایم تعرفه‌های ما روند افزایشی داشته است. وی با بیان اینکه اگرچه در ۳۷۰ مورد، افزایش تعرفه را پیشنهاد کردیم، گفت: در برخی از موارد کالایی پیش از این حتی تا ۴۰ مورد تعرفه در نظر گرفته می‌شد که در صدد یکسان‌سازی نرخ تعرفه ورودی آنها هستیم، به‌عنوان مثال در آهن‌آلات، کولر گازی، انواع نخ‌ها و سایر کالاها این موارد دیده شده بود که تعرفه همگی آنها را یکسان‌سازی کرده‌ایم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نرخ تعرفه‌های ورودی را براساس میزان واردات ۱۱ ماه امسال پیشنهاد داده‌ایم. نعمت‌زاده با بیان اینکه تعرفه واردات لوازم خانگی برقی هم‌اکنون روی ۴۰ است، افزود: درصددیم تا ایران را به هاب صادراتی لوازم خانگی تبدیل کنیم تا شرکت‌های خارجی مطرح در ساختار لوازم خانگی به ایران آمده و تولیدات مشترک داشته باشیم.

وی در ادامه گفت: همچنین در تعیین نرخ تعرفه ورودی کالاها به زنجیره تولید، اثربخشی آن در تورم، رقابت‌پذیر کردن صنایع داخل کشور،‌ نگاه به سبد خانوار، حداقلی بودن آن، توجه به اصل ضرورت، اثرات نرخ ارز، تغییر حداکثری روی یک پله و در صورت ضرورت دو پله را لحاظ می‌کنیم.

نعمت‌زاده افزود: عمده مواردی که وقت بیشتری در جلسات تعرفه‌ای ورودی کالا را به خود اختصاص می‌دهد شامل مواد غذایی، گندم، خشکبار، دانه‌های روغنی، شیر خشک و … است که به هماهنگی بیشتر وزارتخانه‌های مرتبط با یکدیگر نیاز دارد، همچنین تعدادی کالا هستند که برای هر کدام از قطعات آنها لازم است تعرفه جداگانه پیشنهاد داده شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: باید موضوع تعرفه‌های ورودی کالا قبل از ورود به سال جدید نهایی شده تا کارنامه مثبتی برای دولت یازدهم حاصل شود.

تاریخ: چهارشنبه 25 اسفند 1395