Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

نشست فعالان اقتصادی کاشان با هیات تجاری منطقه آزاد شانگهای باهدف بررسی زمینه‌های همکاری برای برگزاری پاویون ملی ایران در  این منطقه آزاد در اتاق کاشان برگزار شد.

در این نشست که با هماهنگی رئیس اتاق کاشان و رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در شانگهای برگزار شد، مذاکراتی در خصوص فراهم آوردن مقدمات برگزاری پاویون ایران در فضایی به وسعت 2700 مترمربع، با همکاری سازمان توسعه تجارت ایران و به‌منظور امکان صادرات کالا به منطقه آزاد شانگهای چین انجام شد.

رئیس اتاق کاشان گفت: تمام تلاش ما بر این است که حجم مبادلات گسترده‌ای با چین داشته باشیم، به‌طوری‌که سطح تولیدات اقلام ملی ایران با چین گسترش پیدا کند؛ چراکه چین نخستین شریک تجاری ایران به لحاظ میزان مبادلات است.

محمود تولایی افزود: کشور ایران کالاهای متنوعی مانند موبایل، لباس، پوشاک، قطعات یدکی خودرو، لوازم‌خانگی، لوازم کشاورزی و تجهیزات مخابراتی و ... را از این کشور وارد می‌کند؛ با این‌وجود، عدم اطلاع کافی دو کشور در بخش تجارت خارجی، باعث جلوگیری از مبادلات بیشتر تجاری شده که ما دنبال گسترش این اطلاعات هستیم.

تولایی ضمن اشاره به سفر اخیر خود به منطقه آزاد تجاری شانگهای خاطرنشان کرد: در این سفر، طی توافقات صورت گرفته با مسئولان منطقه آزاد، مقرر شد تا در این منطقه، شرکت‌های چینی غرفه‌ای را جهت عرضه محصولات صادراتی ایران بسازند که این غرفه تا اردیبهشت‌ماه افتتاح خواهد شد. وی چنین مراودات را فرصت‌های مغتنمی برای یافتن راهکارهای مناسب برای گسترش تجارت میان دو کشور ایران و چین برشمرد.

تولایی با بیان اینکه در آن منطقه نمی‌توان هر کالایی را به فروش رساند، تصریح کرد: اولین کالای کاشانی که به جهت فروش در چین صادر می‌شود، فرش ماشینی و دومین کالای هدف، گیاهان دارویی است. پس از این کالاها، کالاهای صنعتی، معدنی، سنگ و میوه‌های سردسیری مدنظر است.

رئیس اتاق کاشان افزود: وظیفه اتاق‌های بازرگانی این است که اقدامات لازم جهت توسعه روابط با کشورهای همسایه را در دستور کار خود قرار دهند.

تولایی در ادامه بابیان اینکه ارزش مبادلات ایران با کشور چین بالغ‌بر 31 میلیارد دلار می‌رسد، افزود: سهم تولیدات ایران در کشور چین قابل‌توجه است و تصوراتی مبنی بر عدم صادرات محصولات به چین نادرست است و اقدامات لازم در جهت گسترش صادرات به گونه مناسبی صورت گرفته است.

رئیس اتاق کاشان در پایان بابیان اینکه طی سه سال اخیر هرساله صادرات فرش به چین دو برابر شده، ابراز داشت: به هر میزان که بسترها آماده شود، صادرات به کشورهای مختلف نیز افزایش می‌یابد. به‌تبع آن تجارت نیز گسترش پیدا می‌کند و اطلاعات تجاری کشورها نیز منتقل می‌شود.

در ادامه این نشست، شین جیان، رئیس هیات تجاری چین و یکی از مدیران این منطقه آزاد گفت: مطمئناً کاشان با همه پتانسیل‌های مناسب، نقش بسیار خوبی را برای گسترش روابط با شانگهای دارد.

وی افزود: پاویون ایران در شانگهای با درایت و رهبری دو ارگان مهم اتاق ایران و منطقه اقتصادی شانگهای برگزار خواهد شد.

مدیر منطقه آزاد تجاری شانگهای در ادامه درباره این پاویون ابراز داشت: توسعه این مرکز می‌تواند وسیله‌ای برای نمایش کالاها و برندهای ایرانی و همچنین مرکز اطلاع‌رسانی تعاملات دوجانبه دو کشور باشد.

تاریخ: دوشنبه 14 فروردین 1396