Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
در حالی که تقاضای بازار فرش آمریکا به سمت فرش‌هایی با کیفیت پایین و متوسط حرکت می‌کند و طراحان آمریکایی، آنها را به فرش‌های اصیل ترجیح می‌دهند، رییس کمیسیون توسعه صادرات معتقد است تبعیت از تقاضای فرش بی‌کیفیت، به آینده فرش ایرانی در بازار آمریکا آسیب خواهد زد.

رضی میری در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت صادرات فرش در یک سال گذشته گفت: تنها تغییری که در بازار فرش در سال ۱۳۹۵ ایجاد شد، حصول برجام و بازگشت بازار آمریکا به بازار صادراتی ایران بود که توانست رقم نه چندان چشمگیری را که البته در این شرایط نامناسب هم غنیمت است، به صادرکنندگان فرش تزریق ‌کند اما در مجموع می‌توان گفت که اتفاق شاخص دیگری در حوزه صادرات فرش به وقوع نپیوست.

 

آمار صادرات فرش شامل مرجوعیت نیست

 

وی با بیان اینکه آمارهایی که گمرک از بازار فرش وارد می‌کند، چندان مورد استناد نیست، اظهار کرد: بازار فرش به گونه‌ای است که در بسیاری از مواقع حجم قابل توجهی از فرش‌های نفیس و دستباف به فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌های کشورها و بازارهای هدف ارسال می‌شود و از آنجایی که فرش یک کالای سرمایه‌ای است، در مواردی بخشی از کالای ارسال شده به مبدا برمی‌گردد تا به صورت فروشگاهی یا نمایشگاهی در دیگر بازارها به فروش گذاشته شود.

 

گمرک از فرش‌های مرجوعی تعرفه واردات می‌گیرد

 

میری در ادامه با اشاره به مشکلاتی که در حوزه تجارت فرش ایرانی وجود دارد، اظهار کرد: در بازار فرش کالا نیاز به رفت و آمد در بازارهای مختلف دارد در حالی که ممکن است بعد از ارسال در یک بازار به فروش نرسد اما هنگام بازگشت با آنکه این کالا عملا تولید شده در داخل است و نیاز به بازگشت به بازار داخلی دارد، مشمول تعرفه‌های واردات کالا در گمرک می‌شود و این امر باعث می‌شود تا تاجران فرش رغبت کافی برای ایجاد پویایی لازم در این بازار را نداشته باشند.

 

وی افزود: متاسفانه این مشکلی است که قبلا هم مطرح شده بود اما تا به امروز همچنان پابرجاست و برای بازگشت فرش باید تعرفه کالای وارداتی پرداخت شود.

 

صادرات فرش بی‌کیفیت به آمریکا آینده فرش ایرانی را خراب می‌کند

 

این فعال فرش درباره موضوع نوع فرش ارسالی به بازار آمریکا گفت: بعد از برجام ایران توانست مجددا ظرفیت‌های صادراتی بازار آمریکا را فعال کند اما متاسفانه در حال حاضر تقاضا در بازار آمریکا به خاطر سلیقه طراحان داخلی و موجی که به وجود آمده، به سمت فرش‌هایی نه چندان باکیفیت و با بافت ضعیف رفته که بسیاری از تجار ایرانی نیز با تبعیت از این موج تقاضا اقدام به ارسال این نوع فرش به بازار آمریکا می‌کنند.

وی ادامه داد: شاید در بازاری تصمیم بگیرند که گونی را به عنوان زیرانداز خود انتخاب کنند آیا ما باید فرش اصیل ایرانی را با کیفیت گونی عرضه کنیم؟ مشخص است که با فروکش کردن این موج عملا بازار ایران نیز مخدوش خواهد شد و تداوم این صادرات بی‌کیفیت به آینده بازار فرش ایران لطمه می‌زند.

تاریخ: شنبه 19 فروردین 1396