Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
موسوی لارگانی با تشریح موانع رونق کسب و کار از جمله بروکراسی اداری، واردات بی رویه و قاچاف کالا، گفت: در مورد واردات پنبه که تولید کشور جوابگوی نیاز نساجی ما نیست تا ۴۰ درصد تعرفه واردات وجود دارد اما در محصولات باغی و ذراعی که نیاز به واردات نداریم، تعرفه صفر است.

سیدناصر موسوی لارگانی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با عضو شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی، در تشریح موانع کسب و کار، بروکراسی اداری را از عوامل مهم در جلوگیری از ایجاد کسب و کار نام برد.

 

وی بروکراسی اداری را عامل اثرگذاری رکود حاکم بر اقتصاد کشور دانسته و عنوان کرد: در یک شرکت تولیدی در اصفهان دستگاه های مورد نیازش را از خارج آورده و مستقرکرده است و قرار بوده که به این تولید کننده پروانه کسب بدهند اما الان بانک وثیقه های این شرکت را جمع کرده و برای وصول طلب خود از شرکت وثیقه ها را به اجرا بگذارد. با بهانه های مختلفی پروانه بهره برداری که قرار بوده به این شرکت بدهند را به تاخیر میاندازند و جواب قانع کننده ای به صاحب شرکت نمی دهند.

 

موسوی با اشاره به مثال دیگری در زمینه بروکراسی اداری، گفت: من اوایل انقلاب ظرف ۷ ماه تمام مجوز ها و تمام کارها و احداث را انجام دادم. الان بدلیل اینکه شرکت من در محدوده شهری قرار داشته و قصد جابجایی آن را داشتیم، قرار بوده پروانه جابجایی شرکت را صادر کنند ولی پس از ۷ ماه رفت و آمد به طور اشتباهی چیز دیگری را صادر کردند که غیرقابل جبران است.

 

نماینده فلاورجان واردات بی رویه را از دیگر موانع کسب و کار در کشور عنوان کرد و گفت: علیرغم توصیه رهبری شاهد بیشتر شدن واردات کالاهایی که در کشور تولید می شود هستیم، آن هم کالاهایی که مشابه آن در کشور برای تولید می شود. این موارد باعث می شود کسب و کار علاوه بر اینکه رونق پیدا نکند تعطیل هم بشود.

 

وی همچنین به بیان نمونه ای در زمینه واردات بی رویه پرداخته و تصریح کرد: یکی از کالاهایی که واردات بی رویه دارد منسوجات است. علیرغم اینکه نساجی در کشور ما قدمت دیرینه و چندین هزار ساله باعث شد نساجی ما فلج می شود.

 

موسوی لارگانی سختگیری های بی رویه در جلوگیری از واردات کالاهایی که میزان تولید آن ها کم تر از نیاز کشور است را از دیگر موانع کسب و کار نام برد و بیان داشت: کل تولید پنبه در کشور ما ۳۰ هزار تن است و مصرفی که نساجی ما دارند ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار تن است؛ یعنی کمبود ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تنی پنبه در کشور است. با توجه به اینکه نساجی بیشترین شغل را در کشور ایجاد کرده بدون واردات پنبه نمی تواند ادامه کار بدهد.

 

وی ادامه داد: دولت برای واردات پنبه تعرفه ای قرار داده است و قدرت رقابت تولید کننده ها را گرفته است. در مورد آنچه که باید تعرفه بگذارند، نمی گذارند مثلا تعرفه واردات محصولات باغی و ذراعی را صفر کرده اند و خیلی از باغداران و کشاورزان ما نابود شدند. ولی آنجا که باید واردات انجام شود و تولید داخل را نداریم آنجا تعرفه می گذارند و باعث می شوند تولید کننده ما توان رقابت نداشته باشند و زمینه را برای واردکنندکانی که میلیاردی وارد می کنند فراهم می کنند.

 

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس قاچاق کالا را چهارمین مانع رونق کسب و کار دانست و گفت: کالاهای قاچاق بدون اینکه عوارض و تعرفه بپردازند از راه های مختلف وارد کشور می شوند. در مورد همین پنبه ای که تعرفه ۳۰ تا ۴۰ درصدی دارد، وارد کننده قانونی نمی تواند با کسی که پنبه را قاچاقی وارد کرده رقابت کند. تولید کننده داخلی نمی تواند با شرکت های خارجی که تعرفه وارداتی پنبه صفر درصدی داشته و می تواند وام یکی، دو درصدی بگیرد رقابت کند.

 

موسوی لارگانی در مورد اینکه تسهیلات پرداختی دولت برای رونق کسب و کار چقدر موفق بوده است، گفت: تسهیلاتی که بانک ها پرداخت می کنند و خیلی از تولید کننده های ما هم زمینه برای دریافت وام فراهم می شود در سامانه بهینه یاب ثبت نام می کنند ولی در آخر کار به دلیل اینکه بانک ها از آن ها وثیقه های خیلی سنگین می خواهند از دریافت وام منصرف می شوند.

 

وی به ارائه توضیح در مورد مشکلات بانکی در دریافت تسهیلات پرداخته و تصریح کرد: شرکت ها باید قبل از دریافت وام معادل یک چهارم وام درخواستی را سپرده گذاری کنند. بانک حداقل ۱۸ درصد سود می گیرد ولی به سپردهای شرکت ها ۷ درصد سود تعلق می گیرد. این موارد باعث می شود برای وامی که در بعضی از کشورها ۲ یا ۳ درصد سود می گیرند بالای ۲۵ درصد سود به بانک ها بدهد.

 

موسوی در پایان با اشاره به امکان رقابت تولیدکنندگان داخلی، گفت: شرکتی که بخواهد ۲۵ درصد سود به بانک بدهد امکان رقابت ندارد. همچنین هزینه های دیگر تولید کالا از جمله مالیات ارزش افزوده ۹ درصدی و سایر مالیات هایی که بر شرکت های تولیدی تحمیل می شود، امکان رقابت را از تولید کننده داخلی گرفته است.

تاریخ: سه شنبه 29 فروردین 1396