Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

تهران-ایرنا- معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه پوشاک از رسته های مهم ایجاد اشتغال در کشور است،گفت: طی یکسال گذشته 80میلیون دلار قراردادهای بین المللی در حوزه تولید پوشاک امضا کرده ایم که امسال عملیاتی می شوند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا،'عیسی منصوری' شامگاه سه شنبه در نشست مشترک وزرای تعاون،کار و رفاه اجتماعی و ارتباطات و فناوری اطلاعات که با هدف تبادل نظر در خصوص راهکارهای توسعه اشتغال در محل وزارت ارتباطات و فناوری برگزار شد،افزود: حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بیشترین ظرفیت را برای تعامل بخش خصوصی با بخش خصوصی دارد.
به گفته وی،بنابراین نیازمند نوعی سیاستگذاری جدید در حوزه اشتغال هستیم.
منصوری بیان داشت:هم اکنون 70درصد ارزش افزوده اقتصادی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در تولید محتوی است.امروز دیگر تنها سخت افزار تولید ثروت نمی کند و باید برای رقابت وارد عرصه تولید محتوی شد.
وی با اشاره به بخش گردشگری گفت: در این بخش هم هتلداری ارزش افزوده ایجاد نمی کند بلکه ایجاد جاذبه در این بخش موجب ارزش افزوده می شود.
به کفته معاون توسعه کارآفرینی وزارت کار، باید به دنبال سیاست های نوآور باشم و نسبت به این سیاست ها بی تفاوت نباشیم.
وی گفت: هر فعالیتی که بتواند کیک اقتصاد ایران را بزرگ کند باید به حوزه اشتغال بین المللی اتصال یابد.در حوزه فناوری اطلاعات هم باید به بازار جهانی یا برندهای بین المللی متصل شویم.
وی تصریح کرد: در طرح تکاپو که توسعه اشتغال در مناطق مختلف کشور را پیگیری می کند کیک اقتصاد ایران بریده می شود و بخشی از آن به استان های ایران که دارای پتانسیل بالایی در خصوص اشتغال هستند، تعلق می گیرد.
منصوری با اشاره به انیستیتو بازی در سنندج گفت: انتظار داریم که این انستیتو که تاکنون در تولید بازی و صادر کردن آن به کشورهای اروپایی فعالیت می کند، بتواند به بازار آی تی در دیگر کشورها اتصال یابد.
وی ادامه داد: شرکت های کوچک آی تی می توانند به شرکت های بزرگ کشور هند اتصال یابند.فرصت شغلی زیاد داریم اما بایدآنها را شناسایی کنیم .
وی یکی از رسته های مهم اشتغال در کشور را حوزه پوشاک دانست و گفت: ظرفیت داخلی پوشاک در ایران 14میلیارد دلار است که بخش عمده ای از پوشاک کشور به شکل غیر قانونی به کشور وارد می شود.سرمایه گذاری در این رسته می تواند نه تنها تولید ثروت و ایجاد اشتغال کند بلکه صنعت پوشاک ما را به برندهای معروف اتصال دهد.

**فناوری اطلاعات ظرفیت بالایی برای اشتغال دارد
سپس در این نشست رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: حوزه آی تی قابلیت بالایی برای اشتغال در عرصه های گوناگون دارد.
'محمد امین سازگار نژاد' افزود: هم اکنون 22میلیون نفر شاغل در کشور داریم که طی برنامه ششم توسعه نیز 4میلیون نفر دیگر وارد بازار کار خواهند شد.
وی ضمن حفظ اشتغال موجود گفت: با آموزش فناوری اطلاعات می توان دانش شاغلان را در رشته های مختلف افزایش داد.
معاون وزیر کار تاکید کرد: در حوزه آی تی می توان گامهای بزرگی برداشت و به همین سبب باید بخش غیر دولتی را توسعه داد.
وی یادآور شد: نیروی انسانی ماهر ایرانی در حوزه آی تی می تواند با برندهای معروف جهانی متعامل شوند و با ایجاد محیط حقوقی مناسب همکاری در سطح بین المللی را افزایش داد.
یادآور می شود، وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی هر هفته در نشست با دستگاههای مختلف راهکارهای توسعه اشتغال را بررسی می کند.در این نشست ها ظرفیت های هر دستگاه برای توسعه و ایجاد اشتغال بررسی می شود.

تاریخ: چهارشنبه 30 فروردین 1396