Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت تا ۴۵ روز آینده فهرست کالاهایی که واردات آنها ممنوع خواهد شد را ارائه می‌دهد.

محمدرضا پورابراهیمی داورانی در تشریح نشست اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با وزرای صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد گفت: با توجه به اینکه ظرفیت‌های تولید در داخل کشور تعریف شده است، لیستی از سوی وزارت صنعت تهیه شده که مبتنی بر توجه به کیفیت، قیمت و ویژگی صادراتی کالاها است تا در زمینه ممنوعیت کالاهای وارداتی تصمیم مشخصی تا حدود ۴۵‌روز آینده اتخاذ شود و لیست کالاهای مذکور تعیین شود.

 

پورابراهیمی داورانی افزود: بر اساس حمایت از تولید داخلی باید تعرفه برخی از کالاها تغییر کند و مناسب با شرایط تولید درخصوص این کالاها تصمیم‌گیری شود و در این رابطه مقرر شد توسط وزارتخانه‌های اقتصاد و  صنعت کارهای لازم صورت گیرد تا با مطرح شدن در هیات وزیران نرخ جدید تعرفه کالاهای مذکور تعیین شود و شامل حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ قلم کالا می‌شود که بیانگر ۷۰ درصد ارزش کالاهای وارداتی است.

 

وی گفت: مقرر شد درخصوص مبارزه با قاچاق کالا دولت پیشنهادهای خود را از طریق لایحه به مجلس ارائه دهد البته از سال گذشته لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار دارد که امیدواریم پیشنهادها در قالب همان اصلاحیه مذکور لحاظ شود. در صورتی که دولت طی ۴۵ روز آینده اقدامات یا مصوبه مشخصی درخصوص ممنوعیت واردات کالاهایی که در داخل به اندازه کافی تولید می‌شود، نداشته باشد قطعا مجلس در این رابطه به تدوین طرح ورود خواهد کرد.

 

وی درخصوص اینکه طیب‌نیا اظهار داشته دست دولت درخصوص اجازه قانونی برای ممنوعیت واردات کالا بسته است، گفت: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیش از ۳ سال است که در کشور مصوب شده اما متاسفانه بخش‌های اصلی قانون عملیاتی نشده است، بنابراین جای تعجب دارد دولت عنوان می‌کند قانون و مقرراتی در این رابطه ندارد. پورابراهیمی داورانی افزود: در این نشست مشترک این انتقاد به وزرا مطرح شد که آیین‌نامه‌های قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تأخیر نوشته شده و حتی به دولت اجازه داده شده تا ۹ماه کد شناسایی و رهگیری کالا را اعمال کند این در حالی است که قانون به مدت ۴ سال اجرایی نشده و این به صلاح کشور نیست.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بدون مجوز قانونی درخصوص ممنوعیت واردات دولت می‌تواند اقدامات لازم را انجام دهد. از سوی دیگر وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست با بیان اینکه بعید می‌دانم پراید تا آخر امسال از رده خارج شود، گفت: در حال تدوین لیست حدود ۷۰۰‌قلم کالا هستیم که در داخل کشور به اندازه کافی تولید می‌شود و حتی بخشی از آن صادر می‌شود؛ بنابراین قصد ممنوعیت واردات این اقلام را داریم.

به گفته محمدرضا نعمت‌زاده درصدد هستیم که پیشنهادی از طریق لایحه به مجلس ارائه شود تا به دولت این اختیار تفویض شود تا از واردات برخی کالاها جلوگیری کند.

 

تاریخ: شنبه 2 اردیبهشت 1396