Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

مدیرکل نساجی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ۲۱۰ هزار تن برنامه تولید نخ نساجی در کشور داریم که با توجه به میزان تولید ۱۰۵ تن، نیاز به تولید پنبه در کشور داریم.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، افسانه مهرابی عصر دیروز در نشست تخصصی تولید و تجارت پنبه فعالان اقتصادی استان گلستان اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال در صنعت نساجی حرف نخست را می‎زند.

وی با بیان اینکه 5 درصد از کل صنعت ما مربوط به بخش نساجی است که می‎تواند 12 درصد اشتغال ایجاد کند، یادآور شد: پنبه مهم‌ترین ماده اولیه و استراتژیک ما است که می‎تواند یک زنجیره ارزش افزوده‎ای با بهره‎وری بالا ایجاد کند.

مدیرکل نساجی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: 210 هزار تن برنامه تولید نخ نساجی داریم که با توجه به میزان تولید 105 تن نیاز به تولید پنبه در کشور داریم.

مهرابی با بیان اینکه در انتهای سال برنامه ششم توسعه نیاز به 300 هزار تن نخ نساجی داریم که باید به ازای آن 150 هزار تن پنبه تولید کنیم.

وی با بیان اینکه در چشم اندازه 1404 باید میزان تولید پنبه کشور به 235 هزار تن برسد، افزود: کیفیت و کمیت پنبه برای ما حائز اهمیت است.

مدیرکل نساجی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سال گذشته همه پنبه‎ای که داشتیم مصرف کردیم و صحبت‎هایی شده که 5 هزار تن باقی مانده اما نیاز مصرف آن در کشور وجود دارد اما به علت قیمت ارز و مسائل دیگر تحویل نمی‎دهند.

مهرابی افزود: سیاست ما برای توسعه صادارت پوشاک، رفتن به سمت پارچه‎های پنبه‎ای است و پنبه بسیار برای ما حائز اهمیت است و باید راهکاری بدهیم که کشاورز و تولیدکنندگان ما نسبت به کشت محصول پنبه اطمینان خاطر داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: نیاز است که به صنعت نساجی با دید دیگری دیده شود و امید داریم تعاملات سبب رشد و شکوفایی صنعت نساجی کشور شود.

مدیرکل نساجی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ازبکستان تا 3 سال آینده دیگر نمی‎تواند به ما پنبه بدهد، افزود: 40 هزار تن تولید داخلی پنبه کشور در سال گذشته بوده و 57 هزار تن پنبه وارد کشور شده است.

تاریخ: شنبه 2 اردیبهشت 1396