Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
شهلا یاری بخت- نماینده دانشگاه بین‌المللی مد آرت فرانسه در ایران- برگزاری دوره‌های مشترک طراحی مد و لباس در ایران را مسیری برای حضور طراحان توانمند ایران در هفته‌های مد جهانی دانست.

به گزارش سرویس خبر و گزارش نساجی امروز، وی که حدود 40 سالی است در فرانسه زندگی می‌کند و فعالیت خود را در عرصه مد از سال 1979 آغاز کرده است؛ در مورد راه‌اندازی دانشگاه بین‌المللی مد آرت فرانسه عنوان داشت: این دانشگاه سال 2000 میلادی توسط آقای آلفرد مهدوی (که اصالتاً ایرانی هستند) و دو نفر دیگر راه‌اندازی شده است و علاوه بر آموزش طراحی، مدیریت بازارهای پوشاک، مهارت ارتباطات دیجیتال، دانش شناخت رفتار مشتری و ... را در حوزه مد آموزش می‌دهد. دانشگاه مد آرت در پاریس مستقر است و در 14 کشور دارای شعبه می‌باشد.

 

به گفته یاری بخت، طبق سیستم آموزشی مد آرت، دانشجویان در کنار مسائل تئوریک، با بخش‌های عملی نیز آشنا می‌شوند و فارغ التحصیلان تجربه کارآموزی در شرکت‌های بین‌المللی را نیز به دست می‌آورند.

 

وی در مورد نمایندگی مد آرت پاریس در ایران  به نساجی امروز گفت: پس از مذاکره با آقای مهدوی و تشویق ایشان مبنی بر ادای وظیفه به میهن خود، سال گذشته نمایندگی مد آرت در ایران را برعهده گرفتم. با توجه به این‌که دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر یکی از دانشکده‌های فعال و توانمند در زمینه تربیت و پرورش متخصصین این رشته محسوب می‌شود لذا گزینه مناسبی برای برگزاری دوره‌های مشترک مديريت اجرايي در مقطع کارشناسی ارشد مهندسي نساجي به نظر می‌رسید به همین دلیل با راهنمایی‌های آقای مهندس حمیدی، جلسه‌ای با آقای دکتر لطیفی- رئیس دانشکده- برگزار شد. پس از مذاکرات اولیه و بحث و تبادل نظر با ایشان، توافق‌نامه‌ای میان دانشگاه مد آرت فرانسه با دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر منعقد شد که براین اساس، دوره مشترك مديريت اجرايي مهندسي نساجي در مقطع كارشناسي ارشد و در 4 ترم تحصيلي با همكاري دانشگاه مد آرت فرانسه برگزار خواهد شد.

 

وی ادامه داد: دانشجویان، سال اول تحصیل را (سال1396‌) در دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سال دوم را در دانشگاه بين‌المللي مد آرت در فرانسه سپری خواهند کرد و پیشنهاد کرده‌ایم که سال اول تحصیل از اساتید فرانسوی مد آرت استفاده شود.

 

یاری بخت تصریح کرد: طی 20 سال گذشته، مشاغل متعددی در رشته‌های طراحی و مدیریت بازار پوشاک شکل گرفته‌اند که هنوز در کشور ما شناخته شده نیستند که در این راستا باید آموزش‌های لازم به دانشجویان ارائه شود.

 

نماینده دانشگاه مد آرت فرانسه، ایران را جزو یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه طراحی عنوان کرد و گفت: ایران؛ یکی از غنی‌ترین کشورهای دنیا از نظر فرهنگی محسوب می‌شود، ‌تاریخ نساجی ایران در دانشگاه‌های سراسر دنیا مورد توجه قرار می‌گیرد و به‌عنوان یکی از پایه‌های مد دنیا به شمار می‌آید در این میان فقط نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و هماهنگی هستیم.

 

وی با اعلام این مطلب به نساجی امروز که نسل جدید ایران دارای ذوق و سلیقه فراوان است؛ خاطر نشان ساخت: قطعاً در بستر آموزشی مناسب می‌توان به رشد و توسعه چشمگیر در حوزه طراحی و مد دست پیدا کرد.

 

به گفته یاری بخت، نمی‌توان پیش از تحلیل روان‌شناسی و جامعه شناسی یک کشور به ارائه طرح و مدل برای پوشش مردم پرداخت.

 

نماینده مد آرت فرانسه در ایران ابراز داشت: برای هر منطقه‌ای باید به ارائه کلکسیون‌‌های آن منطقه پرداخت و همواره  به تولیدکنندگان خاطرنشان می‌کنم برای مثال به جای افزودن 10 مدل به سبد کالای کشورهای خلیج فارس، دقت بیشتری به فرهنگ ، آداب و رسوم کشورهای مقصد نشان دهند و از صنایع دستی و هنری آنان در تولید کالاهای مختلف استفاده شود؛ برخی تولیدکنندگان معتقد بودند که انجام این تمهیدات موجب افزایش قیمت تمام شده محصول خواهد شد اما عدم توجه به این نکته، فروش پایین کالا را به همراه دارد و به بن بست رسیده‌اند به همین دلیل تصمیم دارند با جزئیات بیشتر فرهنگی هر جامعه‌ای کالاهای خود را عرضه نمایند و از نیروهای جوان و خوش‌فکر حوزه روان‌شناسی و جامعه شناسی بهره‌برداری کنند. نکته دیگر این‌که در گذشته، اغلب برندهای بزرگ می‌خواستند کالاهای خود را به صورت جهانی ارائه نمایند اما در حال حاضر به این نتیجه رسیده‌اند که ضمن احترام و توجه به فرهنگ سایر کشورها، در تولیدات خود فرهنگ هر کشور را مدنظر قرار دهند برای مثال امروزه اغلب برندهای جهانی، حجاب و پوشش اسلامی را در کلکسیون‌های خود جا داده‌اند.

 

وی در پاسخ به این سوال نساجی امروز که نگرش فعالان اقتصادی و صنعتی فرانسه نسبت به صنعت نساجی و پوشاک ایران چیست؛ ابراز داشت: اغلب فعالان صنعتی ایران را به‌عنوان یک جامعه مصرف‌کننده می‌شناسند و هنوز ایران را به عنوان یک کشور رقیب در منطقه خاورمیانه قلمداد نمی‌کنند اما امیدوارم زمانی فرا برسد تا ایران به‌عنوان یک رقیب قدرتمند در عرصه‌های جهانی مد شناخته شود.

 

یاری بخت اعتقاد داشت: دلیل اصلی فعالیتم در ایران و برگزاری دوره مشترک با یکی از دانشگاه‌های معتبر کشور، حضور موثر و پربار فارغ‌التصیلان در نمایشگاه‌های خارجی و هفته‌های مد سراسر دنیاست و حق طراحان ماست که پاویون ایرانی در هفته‌های مد پاریس، لندن، میلان و ... داشته باشند.

 

نماینده مد آرت فرانسه در ایران اذعان داشت: در راستای توسعه طراحی و مد، نیازمند حمایت و همراهی دولتمردان و سازمان‌های مرتبط هستیم.

طراحان ایرانی در هفته‌های مد جهانی
تاریخ: دوشنبه 1 خرداد 1396