Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : توسعه اشتغال در کشور مستلزم بزرگ شدن کیک اقتصادی در کشور است و لازم است که از مواهب برجام استفاده کنیم چرا که معتقدم برجام می تواند به عنوان پلی عمل کند که ما را به بازار جهانی اتصال دهد.

دکتر عیسی منصوری  در نشست 130 سفیر  جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور که در مجموعه فرهنگی تلاش برگزار شد شرایط اشتغال در سال های گذشته را توضیح داد و با اشاره به مصوبات اشتغال برای سال ٩٦ گفت: امسال به نام سال اقتصاد مقاومتی ، تولید و  اشتغال نام گذاری شده و برای توسعه اشتغال نیاز به حمایت دولت از بخش خصوصی است. باید دست بخش خصوصی را گرفت و آنان را به جلو راهبری کرد.

 

به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، دکتر منصوری با بیان این که بر اساس برنامه ششم توسعه باید سالانه ٩٨٠ هزار شغل ایجاد کنیم تا نرخ بیکاری کاهش یابد، گفت: سیاست های کارکردی در کشور تا حدی افقی است و این در حالی است که باید فضای کسب و کار بهبود یابد.


معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی ادامه داد :  تولید و اشتغال باید با هم دیده شود. سیاست های اشتغال در سال ٩٦ مبتنی بر در نظر گرفتن حوزه ها و رسته های شغلی است.


دکتر منصوری با بیان این که وزارت کار به عنوان مسوول ارکستراسیون اشتغال در کشور است گفت: وزارت کار هماهنگی بین دستگاهها را برای توسعه اشتغال شروع کرده است و مشخص کرده چه رسته های شغلی می تواند در اولویت باشد. معاون توسعه کار آفرینی و اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی یاد آورشد : هم اکنون به دنبال ظرفیت هایی هستیم که بتوانند اشتغال بالایی را رقم بزنند. 


وی  با اشاره به سهم ١٤ میلیارد دلاری پوشاک در اقتصاد ایران گفت:در صورتی که روی رسته پوشاک سرمایه گذاری کنیم بهره وری ملی افزایش می یابد. وی تاکید کرد :  همه رسته های شغلی نظیر پوشاک و یا فناوری اطلاعات در صورتی می توانند کیک اقتصاد ایران را بزرگ کنند که به بازارهای جهانی اتصال یابند.


منصوری  با بیان اینکه در سال های ٢٠٠٨ و ٢٠١١ به ترتیب ٩٦ و ٨٨ درصد بنگاههای کشور به شبکه صنعتی مربوطه و به ویژه شبکه جهانی مربوطه متصل نبودند ( به دلیل تحریم و سوء مدیریت)گفت: در صورتی که کالایی را تولید کنیم  اما با برند جهانی اتصال نباشد به شکل منفرد کسی آن را از ما نمی خرد.

 

وی تاکید کرد: اگر اتصال برقرار شود رشد اقتصادی اتفاق بیفتد سرمایه گذاری خارجی نیز تحقق می یابد .


وی ادامه داد: هم اکنون اتصال با برندها در رسته پوشاک انجام شده که این اتصال می تواند بخش بزرگی از نیاز ١٤ میلیاردی پوشاک کشور که بخش عمده آن توسط قاچاق است را کاهش می دهد . این مقام مسئول گفت: همچنین در حوزه فناوری اطلاعات باید با کشورهای کره جنوبی، هند و آلمان متعامل شویم تا چتر حمایتی برای این رسته شغلی ایجاد کنیم.


منصوری گفت: رسته های شغلی در استان ها مشخص شده است که  اقتصاد کشور  را می توان از طریق همین رسته ها بزرگ کرد. وی با اشاره به طرح کارورزی که از سوی وزارت کار پیگیری می شود،گفت:  این طرح در هشت استان کشور پایلوت شده است که بر اساس آن فارغ التحصیلان می توانند جذب بازار  کار شوند که دستمزد آنها به اندازه یک سوم حداقل حقوق از سوی دولت پرداخت می شود همچنین سهم بیمه کارفرما را هم تقبل می کنیم.


وی با اشاره به اعزام نیروی کار به خارج از کشور گفت: باید کشورها و نیازهای شغلی آنها انجام شود تا بتوانیم نیروی کار را برای اعزام آماده کنیم. دکتر منصوری گفت: در صورتی که اعزام نیروی کار با مکانیسم درست انجام شود روی تولید ناخالص ملی هم تاثیر دارد.


وی از سفرای وزارت امورخارجه در این نشست خواست که نمایندگی های ایران در کشورهای خارجی به موضوع اعزام نیروی کار کمک کنند، ما برای اتصال آمادگی داریم.

سهم 14 میلیارد دلاری پوشاک در اقتصاد ایران
تاریخ: دوشنبه 1 خرداد 1396