Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

تولید پوشاک ایرانی این روزها به بدترین وضع خود طی سه دهه اخیر رسیده و رشد روزافزون واردات بی رویه و قاچاق ، این صنعت را به ورطه نابودی کشانده است.

به گزارش مشرق، براساس برنامه‌های دولت قرار بود برای ایجاد رونق اقتصادی اقدامات لازم برای مبارزه با قاچاق کالا انجام شود اما متأسفانه حجم کالاهای قاچاق هر روز در حال افزایش است و مکانیزم دقیقی برای مبارزه با آن وجود ندارد. البته هر کدام از مسئولین بر اثرات مخرب قاچاق کالا تأکید می کنند اما هنوز اراده ای برای رفع این معضل نیست.

برای بررسی چند و چون وضعیت کالاهای قاچاق در کشور فقط کافی است سری به بازار تهران بزنید تا از نزدیک در جریان حضور انواع مختلف کالای قاچاق در بازار تهران باشید. البته دولت در تیرماه سال گذشته طرح ضربتی مبارزه با کالاهای قاچاق را در بازار شروع کرد که البته مبارزه تنها با قاچاق در سطح عرضه با نقدهای درستی هم مواجه شد ولی این کالاها همچنان با حربه های مختلفی از گمرکات کشور ترخیص شده و به راحتی در بازار به فروش می رسد. امروز فعالان بازار بدون برگ سبز به راحتی کالاهای خود را در بازار می فروشند و مشکلی ندارند؛ فقط رکود باعث شده تا رونقی در کسب و کار نداشته باشند.

رضایی یکی از فروشندگان پوشاک در همین ارتباط با اشاره به اینکه در حال حاضر کالای قاچاق به وفور در بازار وجود دارد، گفت: دولت هر چند بار طرح هایی را برای جمع آوری کالاهای قاچاق آغاز می‌کند اما این موضوع مقطعی است و هنوز نتوانسته تأثیری برای عملکرد قاچاقچیان داشته باشد.

 وی با اشاره به اینکه عمده محصولات آرایشی بازار قاچاق است، افزود: در بخش پوشاک 80 درصد اجناس بازار قاچاق است. در حوزه فعالیت ما، برخی از فروشندگان نمی توانند 9 هزار تومان بابت یک روسری پول گمرک بدهند به همین دلیل به قاچاق  روی می آورند.

رضایی با اشاره به اینکه قاچاقچیان پوشاک اکثراٌ بارهای خود را از قشم و بانه وارد کشور می‌کنند، تصریح کرد: دولت فقط سخت گیری هایی را برای لوازم آرایشی قاچاق انجام داد  که این موضوع هم مقطعی بوده و فروشندگان این حوزه هر چند وقت یکبار جمع و مجدد اقدام به فروش محصولات خود می‌کنند.

فروشنده دیگری با اعلام اینکه حضور گسترده کالاهای قاچاق و رکود بازار آسیب های زیادی را به کسبه وارد کرده است گفت: اصلاً ما در بازار چیزی به نام شب عید نداشتیم و همین موضوع ما را با مشکلات زیاد مالی روبه رو کرده است.

وی با اشاره به اینکه اصلاً در این شرایط امکان فعالیت وجود ندارد، افزود: دولت چندین بار از برنامه های خود برای جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق گفته  اما در عمل ما در بازار شاهد اتفاق جدیدی نیستیم و همچنان قاچاقچیان به راحتی کسب و کار می‌کنند.

مظاهری راد یکی از تولیدکنندگان حوزه پوشاک با اشاره به اینکه وضعیت بازار بسیار خراب است، می‌گوید: از یک سال و نیم گذشته وضعیت تولید در حد فاجعه است به نحوی که این موضوع از بعد از انقلاب تا کنون سابقه نداشته است.

وی با بیان اینکه حجم قاچاق پوشاک بسیار افزایش یافته است، افزود: امروز سهم تولیدکننده داخلی فقط 5 درصد است که این امر اگر ادامه پیدا کند به طور حتم ایران در بخش پوشاک همانند عربستان خواهد شد.

این تولیدکننده پوشاک تصریح کرد: در حال حاضر اکثر واحدهای تولیدی پوشاکی کشور تعطیل شده و یا روند واردات را در پیش گرفته اند. امروز تولید به صرفه نیست و سود در انتقال پول به بانک ها است.

وی اضافه کرد: تولیدکننده داخلی امروز تقاضای جدیدی از دولت ندارد بلکه فقط می خواهد  دولت به وظایف خود عمل کند و بر سر تولید داخلی مانع تراشی نکند. باید تعرفه واردات پوشاک افزایش پیدا کند اما متأسفانه امروز به راحتی کالای خارجی در بازار به فروش می‌رسند که این موضوع اصلا به نفع تولیدکننده داخلی نیست.

پوشاک ایرانی؛ یک قدم مانده به مرگ
تاریخ: چهارشنبه 3 خرداد 1396