Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
سامانه شناسه کالا روز سه شنبه ۹ خرداد ماه در مراسمی با حضوریدالله صادقی، معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت رونمایی شد این سامانه درراستای آیین نامه اجرایی ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که بر ایجاد شناسنامه، شناسه و کد رهگیری برای کالاهای گروه هدف تاکید دارد، این سامانه به شفاف سازی اسناد تجاری و کنترل قاچاق کالا کمک خواهد کرد.

به گزارش سایت نساجی امروز به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی دولت ؛ «محمد مهدی رییس زاده» دبیر انجمن صنایع نساجی ایران و عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، در باره میزان تاثیر راه‎اندازی این سامانه در کاهش قاچاق با بیان اینکه راه‌‏اندازی این سامانه به عنوان بخشی از راهکارهای مبارزه با قاچاق کالا و ارز مورد توافق همه تشکل‎های تولیدی و صنفی است،  می‏گوید: راهکارهای مبارزه با قاچاق کالا و ارز توسط تشکل‎ها و انجمن‎های بخش خصوصی و دولت و سایر نهادهای مربوطه بررسی شده و راه‎اندازی این سامانه به عنوان یکی از بخش‎های این راهکارها می‎تواند در حوزه جلوگیری از قاچاق موثر باشد به شرطی که همه این بسته در نظر گرفته شده اجرایی شود.


  دبیر انجمن صنایع نساجی ایران  با بیان اینکه همه تولیدکنندگان باید در زمان‎های تعیین شده به این سامانه مراجعه کرده و شناسه کالا و بعد از آن کد رهگیری دریافت کنند، می‎افزاید: برای اجرایی شدن همه آن دستورالعمل‎هایی که برای تسهیل واردات و صادرات و قاعده‎مندتر کردن این مسائل در نظر گرفته شده باید همه دستگاه‎ها و فعالان صنعتی و بازرگانی همکاری کنند.

 

پیش بینی ما این است با توجه به اجماع ایجاد شده برسر اجرایی کردن این راهکارها، در حد بالایی شاهد اجرایی شدن  آن باشیم. نتیجه این کار هم تسهیل واردات  و صادرات و کاهش قاچاق و ساماندهی حوزه تجارت و بازرگانی خواهد بود.


وی با اشاره به اینکه حرکت به سمت اجرایی شدن دولت الکترونیک به طور کلی می‏تواند علاوه بر تسهیل امور به افزایش شفافیت هم کمک کند، در مورد میزان کارآیی این سامانه برای کاهش قاچاق می‎گوید: همانطور که اشاره شد این سامانه بخشی از مجموعه راهکارهایی است که برای مبارزه با قاچاق کالا مورد توافق تشکل‎های ذیربط هم قرار گرفته و می‏تواند در این جهت کمک کند.

راه اندازی سامانه شناسه کالا به عنوان بخشی از راه کارهای مبارزه با قاچاق مورد توافق همه تشکل ها است
تاریخ: چهارشنبه 10 خرداد 1396