Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
واردات رسمی و غیر رسمی پوشاک آسیب های سنگینی به این بخش وارد می کند و ادامه این روند در ابتدا واحدهای کوچک را از گردانه رقابت حذف و پس از آن واحدهای بزرگ را درگیر می کند.

مردم این روزها به جای آلودگی هوا، رکود حاکم بر بازار را موضوع ابتدایی گفت و گو های خود قرار داده اند. کسادی که با رخنه در بازار و بخش‌های اقتصادی کشور موجب شده تا اکثر تولیدی های کوچک و بزرگ را به کام تعطیلی بکشاند. البته دیگر نکته بحث برانگیز افزایش قابل توجه میزان واردات البسه به کشور است که بنا بر گزارش گمرک، میزان واردات پوشاک به کشور در سال 95 بیش از 3 هزار و 393 تن پوشاک مردانه، زنانه، بچه‌گانه و انواع دیگر از اکثر مناطق دنیا وارد کشور شده، همچنین واردات این حجم پوشاک، بالغ بر 24 میلیون و 993 هزار و 763 میلیون دلار، ارز از کشور خارج کرده است.

به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، لازم به ذکر است که ارزش ریالی این میزان واردات، بالغ بر 78 میلیارد و 477 میلیون و 677 هزار و 147 تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.

براساس آمار گمرک کشورهای ترکیه و چین برای تصاحب بازار کشور رقابت تنگاتنگی را داشته اند، به طوریکه به ترتیب بزرگترین صادرکنندگان لباس به کشور بوده‌اند که چین با صادرات بیش از یک هزار و 188 تن ، درآمد حدود 12 میلیون و 276 هزار و 257 دلار و ترکیه با صادرات بیش از یک هزار و 713 تن و درآمد 7 میلیون و 931 هزار و 358 دلاری را نصیب خود کرده اند. 

واردات رسمی و غیر رسمی پوشاک  آسیب های سنگینی به این بخش وارد می کند و ادامه این روند در ابتدا واحد های کوچک را از گردانه رقابت حذف و پس از آن واحدهای بزرگ را درگیر می کند. حال در راستای آگاهی از حال و روز این روزهای بازار پوشاک به سراغ مجتبی درودیان رئیس اتحادیه پیراهن فروشان و پیراهن دوزان رفته ایم و در این رابط با وی به گفت و گو تفصیلی پرداخته ایم. 

 

وضعیت بازار پوشاک چطور است؟

 

درودیان: در حال حاضر در ارتباط با شرایط کسب و کار اکثر افراد به سبب عدم گردش مالی مناسب از حال و روز بازار شاکی و نسبت به وضعیت اقتصادی کشور ناراضی هستند. بیشتر واحدهای تولیدی تعطیل و بخشی دیگر هم با حداقل ظرفیت کارمی کنند.

 

یکی دیگر از مشکلات این روزهای کسبه بازار پوشاک افزایش مالیات سالانه در کنار کسادی بازار است در شرایطی که اکثر این افراد توان پرداخت آن را ندارند، مالیات ها بدون در نظر گرفتن شرایط بازار تعیین و از افراد مطالبه می شود، درحالیکه تولیدات داخل پاسخگوی نیاز مردم بوده و احتیاجی به واردات پوشاک خارجی نداریم. یکی از عواملی که فشار رکود و وضعیت نامناسب را دوچندان می کند، واردات بی رویه پوشاک است.

 

آیا کیفیت تولیدات وارداتی از داخلی مطلوب‌تر بوده و سهم صادرات تولیدات کدام کشورها به کشور بیشتر است؟

 

درودیان: تولیدات وارداتی از کیفیت اندکی برخوردار هستند. مکان ورود و شیوه واردات این کالا ها و مبداأتولید آنها مشخص نیست. تنها در مقیاس زیادی به کشور وارد می شود که البته تولیدات چین و ترکیه سهم زیادی از این کالاها را به خود اختصاص داده اند.

 

واردات تا چه میزانی سبب تعطیلی تولیدی ها و واحد های صنفی شده است؟

 

درودیان: میزان واردات پوشاک سبب حذف تولیدی های کوچک و بزرگ داخلی از گردونه اقتصادی می شود، به طوریکه اکثر تولیدی‌ها تعطیل شده و این روند ادامه دارد، به عنوان مثال تولیدکنندگانی بوده اند که با 60 کارگر فعالیت داشته و درحال حاضر با 10 کارگر در وضعیت نامناسبی قرار دارند، این دومینوی تعطیلی تولیدی ها هر روز یکی پس از دیگری اتفاق می افتد. 

 

آیا هزینه های مواد اولیه براساس اظهارات تولیدکنندگان بالا است؟

 

درودیان: عدم وجود دستگاه های لازم برای تولید و دانش فنی لازم در بخش هایی از صنعت موجب می شود تا افراد اقدام به واردات مواد اولیه از دیگر کشورها کنند، به همین علت بخش زیادی از مواد اولیه به کشور وارد میشود که در این راستا تعرفه های گمرک سبب افزایش هزینه های تولید خواهد شد، اما اگر تعرفه گمرکی برای مواد اولیه گرفته نشود، سبب تسهیل امور تولیدکننده‌ها و بهبود فعالیتشان خواهد شد.

 

در حال حاضر مهمترین مشکل تولیدکننده‌ها به جز واردات چیست؟

 

درودیان: مالیات بر ارزش افزوده، مالیات مشاغل، عوارض شهرداری، بیمه و دیگر هزنیه های از این قبیل، کمر تولیدکنندگان را در طول سال خم می کند و اگر دولت هزینه های بیمه و مالیات را از روی کمر تولیدکنندگان بردارد آن زمان است که جرقه رقابت میان تولیدکنندگان داخلی و بهبود کیفیت تولیداتشان می خورد. 

 

چه اقدامات حمایتی دولت باید برای افزایش میزان کیفیت تولیدات داخلی و رقابت آن با نمونه خارجی در دستور کار قرار دهد؟ 

 

درودیان: اگر شرکت های بیمه نرخ مطالباتشان را به جای آنکه متناسب با افزایش تعداد کارگران از سوی تولیدکنندگان بالا ببرند، کاهش دهند، سبب کاهش در هزینه های تولید و حتی اشتغال زایی در کشور خواهند شد.این در حالی است که اکثر کشور های دنیا به چنین شیوه هایی موجب اشتغال زایی و تسهیل در روند فعالیت تولیدکننده ها می شوند.  


 
آیا کشور ظرفیت لازم را برای رقابت در بازار های بین المللی دارد؟

 

درودیان: اگر حمایت همه جانبه از تولیدکننده ها در راستای تسهیل امورشان از سوی دولت انجام شود، ظرفیت لازم و کافی برای حضور در بازارهای جهانی وجود دارد،این در حالی است که برخی از تولیدکننده های داخلی ، تولیداتشان با نام شرکت های معتبر خارجی در بازار عرضه می شود.

ضربه سنگین واردات پوشاک بر جان تولیدات داخلی
تاریخ: سه شنبه 16 خرداد 1396