Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
دکتر مجید افتخاری- عضو هیئت مدیره شرکت توسعه فروش و صادرات پرنیان ایرانیان- در گفت‌وگو با سرویس خبر و گزارش نساجی امروز عنوان داشت: حدود یک سال و نیم پیش که انجمن صنایع پوشاک ایران تأسیس شد به شناسایی بحران‌ها، چالش‌ها و مشکلات صنعت پوشاک پرداخت، در نهایت 60 مشکل را شناسایی نمود و به اولویت بندی آنها پرداخت که یکی از مهم‌ترین اولویت‌های آن، فروش است.

وی با بیان این مطلب که اغلب فعالان بازار، دچار مشکل فروش هستند؛ گفت: در دهه80 همیشه از بازارهای دهه 60 و 70 به‌عنوان بازارهای ایده‌آل و بکر یاد می‌شد، در دهه 90 نیز، بازارهای دهه 80 ‌مطلوب تلقی می‌شد که این نشان‌دهنده روند نزولی در فروش می‌باشد که ما نمی‌توانیم بازارهای سال‌ قبل خود را تکرار کنیم. انجمن در این راستا به شناسایی علل بحران فروش پرداخت تا بتواند راهکارهای ‌مناسب ارائه نماید.

دکتر افتخاری اذعان داشت: امروزه شاهد عرضه بیش از تقاضا هستیم به این ترتیب مصرف‌کننده، حق انتخاب پیدا می‌کند و دیگر بازارهای امروزی مانند دهه 60 بکر نیست و تولیدکنندگان خارجی نیز در آن حضور دارند. در این بازار، تولیدکنندگان داخلی نمی‌توانند با پدیده‌هایی همچون قاچاق، دامپینگ، فرارهای بیمه‌ای و ‌مالیاتی، انواع تخلف‌های دیگر رقبای خارجی و ... به رقابت سالم بپردازند لذا محصولات خارجی بخشی از بازار را گرفته‌اند و حتی برای فروش بیشتر به دروغ‌گویی نیز متوسل می‌شوند برای مثال کالای بی‌کیفیت چینی را به نام برندهای معتبر اسپانیایی، ایتالیایی ‌و ... می‌فروشند و این عین تخلف‌ می‌باشد که متأسفانه هیچ مقامی جوابگو نیست؛ مضاف بر این که همین چند برند انگشت‌شمار که به شکل قانونی کالای خود را وارد می‌کنند اغلب مورد حمایت‌های دولت‌های خود قرار می‌گیرند و به دامپینگ (‌فروش کالا کمتر از ارزش واقعی آن) می‌پردازند لذا باید تغییری در نوع نگاه ما به کسب و کار شکل می‌گرفت و به سمت کار گروهی، استفاده از نقاط قوت، ظرفیت‌ها، پتانسیل‌ها و تجارب همدیگر پیش می‌رفتیم و به این نتیجه رسیدیم که باید در کنار هم باشیم.


مدیرعامل گروه تولیدی عصر جدید در این مصاحبه خبری به نساجی امروز یادآور شد: در جریان برگزاری نمایشگاه‌های زنان و تولید ملی، «دور هم بودن» را تجربه کردیم و در نمایشگاهی استاندارد و مطلوب به ارائه محصولات خود پرداختیم که مورد استقبال تولیدکنندگان و مردم قرار گرفت، پس از مدتی، بحث راه‌اندازی نمایشگاه دائمی مطرح شد اما در نمایشگاه‌ها صرف‌نظر از هر نوع کیفیت برگزاری، امکان سرویس‌دهی مناسب به مردم وجود ندارد و طیف عظیمی از مشتریان از دست می‌روند به همین دلیل در انجمن صنایع پوشاک ایران به سه مدل کسب و کار «فعالیت در قالب یک برند واحد»، «فعالیت در قالب مجموعه‌ای از برندها» و «اختصاص فضا برای هر برند اما در کنار همدیگر و با رویکرد و کانسپت مشترک» دست پیدا کردیم.


‌عضو هیئت مدیره شرکت توسعه فروش و صادرات پرنیان ایرانیان تصریح کرد: در این راستا جلسات متعددی در انجمن صنایع پوشاک ایران برگزار شد و ساعت‌های طولانی به بحث و بررسی در مورد این موضوع پرداختیم و سرانجام تصمیم‌گیری نهایی بر عهده اعضای هیئت مدیره واگذار شد.


دکتر افتخاری بیان داشت: در مرحله بعدی وارد مرحله تدوین اساسنامه شدیم و اساسنامه‌ شرکت چندین بار مورد بازنگری قرار گرفت و از نظرات چندین  مشاور حقوقی، مالی و بازاریابی نیز استفاده کردیم.


وی، راه نجات بسیاری از تولیدکنندگان و برندهای ایرانی را در کنار هم بودن دانست و گفت: ظرفیت تولید داخلی را به گونه‌ای ارتقا ‌داده‌ایم تا به رقابت با برندهای بین‌المللی بپردازیم و از نظر کیفی، مشکلی وجود نداشته باشد اما از نظر میزان فروش، امکان رقابت با بسیاری از برندهای خارجی را در بازار داخلی نداشتیم و باید تغییراتی در نوع و ساختار فروش‌ها شکل می‌گرفت زیرا امروزه رویکرد مصرف‌کنندگان در بحث خرید تغییر یافته است.


به گزارش سرویس خبر و گزارش نساجی امروز، این صنعتگر پوشاک افزود: مردم تمایل دارند تمام مایحتاج خود و خانواده را از فروشگاه‌های دارای انواع کالا و خدمات متنوع و گوناگون خریداری کنند اما متأسفانه در ایران، برندی که نیاز و خواسته تمام افراد جامعه (زنانه، مردانه، بچه‌گانه و ...) را تحت پوشش قرار دهد؛ وجود ندارد لذا ابتدا باید ساختار خود را اصلاح نماییم تا اولاً بتوانیم نیازهای حداکثری مصرف‌کننده را پاسخ دهیم و ثانیاً جذابیت ایجاد نماییم.  تکنیک‌های ایجاد جذابیت هم مقوله‌ای پیچیده و دشوار نیستند. مصرف‌کننده خواهان کیفیت بالای محصول، جذاب بودن فروش و جذابیت محل عرضه محصولات است که به امید خدا در جریان فعالیت شرکت پرنیان ایرانیان این سه عامل را در کنار همدیگر خواهیم داشت. یعنی کالای باکیفیت ایرانی در محیطی جذاب و مناسب به همراه تکنیک‌های لازم برای ایجاد جذابیت‌های فروش عرضه می‌شوند. 


به گفته دکتر افتخاری، اغلب برندهایی که با نام خارجی فعالیت می‌کنند و به ارائه خدمات مختلف در ایران می‌پردازند، تخلفات اساسی در بخش ‌ورود کالا، مسائل مالیاتی، مجوزهای فروش، ثبت سفارش‌ها و .. انجام می‌دهند که وظیفه دولت مقابله با این قبیل تخلفات می‌باشد و به جدیت پیگیر اجرای دستورالعمل ثبت فعالیت برندهای خارجی پوشاک در کشور هستیم که متأسفانه تاکنون قدم موثری برای اجرای آن برداشته نشده است!


مدیرعامل گروه تولیدی عصر جدید در مورد بازار هدف و مخاطبان فروشگاه‌های شرکت پرنیان ایرانیان به نساجی امروز گفت: هیچ برندی را در هیچ کشوری پیدا نخواهید کرد که 10 دهک جامعه را تحت پوشش قرار دهد و اغلب آنان به بخشی از جامعه خدمات ارائه می‌دهند. این‌که کدام‌یک از دهک‌های جامعه به‌عنوان بازار هدف ما شناسایی شوند باید به صورت دقیق‌تر مورد مطالعات کارشناسی قرار گیرد و نیازمند بررسی توانمندی‌های موجود است. همچنین مجموعه‌ای از برندها وجود دارند که برای طبقات مختلف جامعه به تولید می‌پردازند پس باید فراوانی این قبیل برندها و تولیدکنندگان سهامدار شرکت پرنیان ایرانیان بررسی شود تا در نهایت هیئت مدیره به این نتیجه برسد کدام قشر از جامعه، مخاطبان ما هستند اما به اعتقاد من بین دهک 5 تا 7 جامعه به‌عنوان بازار هدف ما قرار خواهند گرفت. 


وی تأکید کرد: فروشگاه‌های مذکور در سراسر کشور ایجاد خواهند شد کما این‌که یکی از گزینه‌های فعلی ما، خارج از تهران می‌باشد. 


دکتر افتخاری ضمن یادآوری این مطلب که روند حرکتی شرکت پرنیان ایرانیان، دولتی نیست و به طور کلی صنعت پوشاک، صنعتی مظلوم و پاک است. این صنعت از هیچ‌گونه رانت و امکانات خاص دولتی استفاده نمی‌کند و دولت‌های مختلف خواسته و ناخواسته، مشکلات بسیاری را بر دوش این صنعت تحمیل کرده‌اند، افزود: دولت در جریان این حرکت صنعتگران پوشاک قرار دارد اما ‌تاکنون نه وعده‌ کمکی از سوی دولت ارائه شده ‌و نه ما درخواست کمکی مطرح کرده‌ایم! اعتقاد ما این است که باید ساختار و محیط کسب و کار صنعت پوشاک اصلاح شود و با کمک کردن کاری از پیش نخواهد رفت مانند صنایعی که به اصطلاح همیشه دستشان مقابل دولت دراز است و به رشد و توسعه دست نمی‌یابند.


وی در پایان مصاحبه از تمام صنعتگران و تولیدکنندگان صنعت پوشاک خواست تا در این حرکت گروهی حضور پیدا کنند و گفت: این شرکت، به دنبال سودآوری و برطرف کردن مشکلات تولیدکنندگان پوشاک است و انجمن صنایع پوشاک ایران نیز حمایت همه جانبه از آن به عمل می‌آورد. چشم‌انداز شرکت پرنیان ایرانیان، ارائه محصولات باکیفیت ایرانی در بازارهای داخلی و خارجی است. 


گفتنی است در نخستین جلسه هیئت مدیره شرکت توسعه فروش و صادرات پرنیان که عصر دیروز برگزار شد؛ آقایان مجید افتخاری به عنوان رییس هیئت مدیره و مهدی رهبری به عنوان نایب رییس هیئت مدیره انتخاب شدند.

در کنار هم بمانیم
تاریخ: دوشنبه 29 خرداد 1396