Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
بر اساس مصاحبه ای که با 1000 نفر از کشورهای آلمان، لهستان، سوئد و ایالات متحده آمریکا با هدف درک چگونگی تاثیر رفتار مصرف کنندگان بر اثرات زیست محیطی مصرف پوشاک انجام شد، مشخص شده است که میانگین هزینه پوشاک در یک دوره سه ماهه برای این افراد 79/153 یورو بوده است.

به گزارش سرویس ترجمه نساجی امروز، بر اساس این تحقیق مصرف کنندگان به طور متوسط 9/5 آیتم از انواع لباس را در دوره مشابه خریداری می کنند که از این میان 1/2 آیتم مربوط به تی شرت ها(با قیمت میانگین 29 یورو برای هر جفت تی شرت) و 9/0 آیتم مربوط به شلوار جین (با میانگین قیمت 33 یورو) می باشد. افراد مصاحبه شونده حدود دوبار در دوره فوق خرید کرده بودند که بیشتر از فروشگاه ها و آنلاین بوده است.


بنیاد سوئدی میسترا که در زمنیه تحقیقات استراتژیک محیط زیست فعالیت می کند، تلاش کرد تا میزان محبوبیت پوشاک پایاتر جایگزین را در میان 4500 مصاحبه شونده بررسی کند. آن ها دریافتند که بیشترین مدل تجاری مورد استفاده در کشورهای مختلف، فروش مجدد لباس ها به صورت آنلاین (برای مثال از طریق سایت ای بی) و استفاده از خدمات قدیمی تعمیرات لباس بوده است.


در این گزارش آمده که بیشترین ماده اولیه مورد استفاده در لباس ها، پارچه های مرسوم جدید بوده است (1/61 درصد) و پس از آن پارچه های ارگانیک جدید (8/17 درصد)، لباس های دست دوم (2/13 درصد) و مواد اولیه بازیافتی (تنها 8/7 درصد) قرار می گیرند.


به گزارش سرویس ترجمه نساجی امروز،محققان همچنین محبوبیت مواد اولیه جدید با خاصیت زیست سازگاری بیشتر را در نظر گرفته اند. آنها دریافتند که در میان انتخاب های پایای موجود، الیاف ارگانیک محبوبیت بیشتری داشته اند در حالی که مواد اولیه بازیافتی دارای کمترین میزان محبوبیت بوده اند. در گزارش آمده که محبوبیت پایین مواد اولیه غیرمتداول به جز این که نشان دهنده عدم توجه مصرف کنندگان به آن هاست می تواند نتیجه ی دسترسی دشوار به این مواد نیز باشد.


در این گزارش ضمن اشاره به رواج مقوله فست فشن یا مد سریع آمده است که حدود 7/58 درصد پوشاک خریداری شده از برندهای اقتصادی، 5/33 درصد آن از برندهای معمولی و تنها 8/7 درصد آن از برندهای اعلاء و برتر بوده است.


یکی از مهم ترین نتایج به دست آمده از این تحقیق نرخ پایین مصرف پوشاک توسط تقریبا نیمی از مصاحبه شوندگان و ترجیح آن ها به برندهای اقتصادی می باشد. برای افرادی که میزان مصرفشان پایین است، احتمالا تغییر رویه به سمت خرید پوشاک ارزان تر، موثرتر از تلاش برای کاهش بیشتر میزان مصرف آن هاست. در حقیت هر دو دیدگاه-مصرف کمتر و مصرف متفاوت-نشان از حجم و هزینه بالای مصرف کنندگان دارد.


به گزارش سرویس ترجمه نساجی امروز، از سوی دیگر برای مشتریانی که دارای میزان مصرف پایین و هزینه زیاد هستند، استراتژی های تغییر مصرف پیشنهاد می شود. در ضمن برای مصرف کنندگان برندهای اقتصادی، استراتژی هایی برای افزایش آگاهی آن ها نسبت به نیاز به مصرف کمتر بهترین استراتژی است.

 

البته باید این نکته را هم در نظر گرفت که خلق و به کارگیری هر استراتژی نمی تواند برای تمامی گروه های مصرف کنندگان مناسب باشد و عمل کند، لازم است تا در هر بخش دخالت هایی صورت بگیرد؛  با این وجود برای درک همه جانبه جنبه های مختلف این قضیه تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

صرف هزینه 50 یورویی در ماه برای پوشاک
تاریخ: چهارشنبه 14 تیر 1396