Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
افزایش بی‏‌رویه واردات کالاهای قاچاق از سوی دیگر کاهش تعرفه واردات که با مبانی «اقتصاد مقاومتی» در تضاد است، رکود بی سابقه‏ای را در بازار پوشاک کشور بوجود آورده است.

رئیس اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن‌فروشان افزود: در یک مقطعی، پوشاک به صورت قاچاق وارد کشور می‏شد اما در حال حاضر با کاهش تعرفه واردات، به صورت قانونی وارد می‏‌شود که این موضوع برای تولید کننده‌‏ها، پیراهن‏‌دوزان و حتی برای سایر اصناف به یک معضل جدی تبدیل شده است.

 


به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از اقتصاد برتر، رئیس اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن‌فروشان با تاکید بر اینکه تداوم کاهش تعرفه و افزایش بی‏‌رویه واردات پوشاک و سایر اجناس در آینده سبب می‏شود که اصناف با مشکلات بزرگ‏تری برخورد کنند تصریح کرد: این معضل بسیار بزرگی است و تقاضا داریم، تا یک فاجعه ملی رخ نداده مسئولین به این موضوع رسیدگی کنند، این جریان اگر تداوم داشته باشد باعث تعطیلی اکثر تولید کننده‏‌ها در کشور می‏‌شود.

 


درودیان نقوسیان در پاسخ به این سئوال که آیا از سوی اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن‌فروشان به موضوع کاهش تعرفه و افزایش واردات اعتراض کرده‏اند یا خیر گفت: خیر، ما از طرف اتحادیه هیچ اعتراضی نسبت به کاهش تعرفه واردات پوشاک نکردیم ولی قطعاً به صورت مکتوب اعتراض خودمان را به گمرک اعلام می‎کنیم.


برطرف شدن مشکلات کسبه «پلاسکو» در آینده نزدیک


آتش سوزی «ساختمان پلاسکو» در آذرماه سال گذشته، خسارت سنگینی به بخشی از اعضای صنف اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان وارد کرد که این موضوع بازار پوشاک کشور را تا حدودی تحت تاثیر قرار داد. این روزها خبرهای منتشر شده حاکی از آن است که وضعیت کسبه پلاسکو در آینده نزدیک مشخص شده و حقوق آنها احقاق خواهد شد.


در همین راستا، درودیان نقوسیان به اقدامات صورت گرفته توسط اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن‌فروشان برای احقاق حقوق کسبه پلاسکو اشاره کرد و گفت: در این رابطه کارگروهی در دولت تشکیل شده بود و وعده‌‏های خیلی خوبی را دادند و در حال پیگیری هستیم. روز گذشته (۱۷ تیر) جلسه‏‌ای در این زمینه داشتیم و تا چند روز آینده به ما قول دادند که مشکلات را برطرف کنند.


وی درباره تاثیر آتش سوزی ساختمان پلاسکو بر بازار فروش پوشاک خاطرنشان کرد: نه می‏توانیم بگوییم که فاجعه پلاسکو بر بازار فروش پیراهن تاثیر گذاشته و نه می‌‏توانیم بگوییم بی تاثیر بوده است. به هر حال بزرگ‏ترین تولید کننده‏‌های پوشاک مردانه برتر ایران در ساختمان پلاسکو مستقر بودند و با توجه به اینکه تولیدی‏‌های آنها در خارج از ساختمان پلاسکو مستقر است، در حال حاضر به کارشان ادامه می‏دهند، لذا آتش سوزی این ساختمان تاثیر مشهودی در بازار پوشاک نداشته است.


تخفیف‏‌های غیرمنطقی برندهای خارجی فروش پوشاک


در سراسر شهر تهران فروشگاه‏های بزرگ فروش پوشاک با برند خارجی بویژه ترکیه‌ای وجود دارد که در برخی از فصول سال به یک باره تخفیف های اغواگرانه ای ارائه می کنند. به عنوان مثال یک پیراهن مردانه که در فروش معمولی قیمتی بالای ۱۵۰ هزار تومان دارد به یکباره با قیمت حدود ۴۰ هزار تومان به فروش می‎رسد. برخی از فعالان بازار معتقدند که این تخفیف‏‌های عجیب و غریب بی‌‏علت نیست و عمده پوشاکی که در این فروشگاه‏‌ها به نام برند ترکیه‎ای و یا اروپایی به فروش می‏رسند، اجناس بی‌‏کیفیت چینی هستند که به صورت قاچاق وارد کشور شده و مارک آنها توسط سودجویان تغییر کرده است.


بر همین اساس، درودیان نقوسیان با بیان اینکه برخورد با این قبیل فروشگاه‏ها و حراجی‏های غیر واقعی در حیطه اختیارات اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن‌فروشان نیست گفت: چندین بار از طرف اتحادیه گزارش دادیم و درخواست کردیم که هر طور که می‏شود جلوی این اتفاق را بگیرند. مگر می‏شود یک پیراهن با برند ترکیه در داخل با قیمت ۴۰ هزار تومان به فروش برسد در حالی که هزینه خرید آن در همان کشور، بیش از ۴۰ هزار تومان است.


وی با بیان اینکه فروش پیراهن مردانه با برند ترکیه آن هم به قیمت بسیار نازل در شرایطی که هزینه‏های واردات، اجاره مغازه و مالیات سرسام آور است، معقول و منطقی به نظر نمی‏رسد خاطرنشان کرد: جالب این است که برخی از مسئولان هم این موضوع را نقد می‎کردند، اما به یکباره خاموش شدند.


نصب بنرهای «با افتخار ساخت ایران» بر سر در فروشگاه‌های پوشاک داخلی


سال‏هاست که رهبر انقلاب بر اقتصاد مقاومتی تاکید می‏کنند و امسال نیز تحقق اقتصاد مقاومتی در دو جبهه اقدام و عمل متمرکز شده است. بدیهی‏ترین شرط تحقق اقتصاد مقاومتی، تقویت تولید داخلی است و در همین راستا اقدامات مناسبی از سوی اصناف برای ترویج و فروش کالاهای ایرانی در دستور کار قرار گرفته است.


بر همین اساس، «ابوالقاسم شیرازی»، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک با تاکید بر میزان حمایت تولیدات داخل در عرصه پوشاک اظهارداشت: از اواخر ماه رمضان طرحی آغاز شده که در قالب آن فروشگاه‌هایی که به عرضه محصولات داخلی می‌پردازند با لوگویی مخصوص مشخص شده‌اند. تاکنون لوگوی با افتخار ساخت ایران سر در ۲۰۰ تا ۳۰۰ واحد صنفی نصب شده و در آینده این تعداد افزایش پیدا خواهد کرد.


شیرازی با بیان اینکه تولیدات داخلی ایران در حوزه پوشاک این توانایی را دارند که با بسیاری از نمونه‌های خارجی رقابت کنند، گفت: امسال مردم نیز رویکرد به مراتب بهتری نسبت به کالای داخلی نشان داده‌اند و ما نیز کمپینی با این عنوان ایجاد کرده‌ایم و بسیاری از چهره‌های داخلی از این بخش حمایت کرده‌اند.


کاهش حجم قاچاق پوشاک


رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک در ادامه به کاهش حجم قاچاق پوشاک اشاره کرد و افزود: واردات قاچاق همواره جزو دغدغه‌های ما بوده اما طی مدت گذشته به نظر می‌رسد تا حدی این شرایط بهتر شده، هر چند که هیچ‌گاه نمی‌توان ادعا کرد کالای قاچاق به صفر برسد اما در هر صورت اگر ما تولیدات باکیفیت داشته باشیم از قیمتی مناسب برخوردارند، شاید دیگر جایی برای رقابت کالای قاچاق باقی نماند.


وی با بیان اینکه لازم است سلیقه و میل مردم را به سمت تولیدات داخلی سوق دهیم، تصریح کرد: مردم امروز کالای باکیفیت می‌خواهند و در موارد بسیار اجناس چینی کیفیت مدنظر آنها را ندارد. اگر تولیدکنندگان داخلی با یکدیگر همگام شده و حرکتی متحد داشته باشند و دولت نیز برای رفع موانع متعددی چون مالیات، عوارض و … کمک‌های لازم را داشته باشد و هم هزینه سربار واحدهای تولیدی کاسته شود ما قابلیت رقابت بیشتری را خواهیم داشت.


رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک در پایان اعلام کرد: اکنون اگر پوشاک ما کیفیتی بهتر از نمونه‌های خارجی نداشته باشد، کمتر از آنها نیز محسوب نمی‎شود.


کلام آخر


در چنین شرایطی تولیدکنندگان ما با توجه به آنکه در سال اقتصاد مقاومتی قرار داریم، سعی دارند با حداقل سود کالای خود را به دست مردم برساند. البته ممکن است در ابتدای این راه ما نتوانیم تمام نیازهای داخلی را برطرف کنیم، چرا که به هر حال تولیدات ما در این شرایط رقابتی از لحاظ قیمت و کیفیت نوپا هستند اما به هر حال ما موضوع تولید دانش‌محور را در دستور کار خود قرار داده‌ایم وحتی بر این نقطه تاکید داریم که باید تولیدات ما به سمتی برود که قابلیت صادرات داشته و صادرات‌محور شود.

قاچاق و کاهش تعرفه واردات آتش بر بازار پوشاک
تاریخ: سه شنبه 27 تیر 1396