Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

نایب‌رئیس اتاق ایران می‌گوید: بحث دیپلماسی اقتصادی فقط وظیفه سفارتخانه‌ها نیست ازاین رو نباید آن را به نهادی خاص واگذار کرد بلکه باید یک برنامه جامع و ترکیبی برای آن تهیه شود.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه دیپلماسی اقتصادی باید جامع باشد و نباید آن را به نهادی خاص واگذار کنیم، افزود: با توجه به اینکه اکنون سهم ایران از اقتصاد جهانی 34 صدم درصد و از این میزان نیز 85 درصد مربوط به نفت است باید برنامه جامع و ترکیبی درباره دیپلماسی اقتصادی تهیه شود.

حسین سلاح ورزی گفت: از نظر اطلاعات و آموزش تعداد زیادی از نمایندگانی های خارج از کشور ضعیف هستند و تخصص و ظرفیت حمایت و همراهی با فعالان اقتصادی را ندارند.

نایب‌رئیس اتاق ایران افزود: اکنون فعالان اقتصادی کشورمان احساس نمی‌کنند که سفارتخانه‌های ایران تکیه گاه آنها هستند.

سلاح ورزی درباره کاهش سهم ایران در بازار عراق نیز گفت: بخشی از این کاهش مربوط به عملکرد صادرکنندگان و بخش خصوصی و بخشی از آن مربوط به سیاست‌های حمایتی دولت از صادرات است.

نایب‌رئیس اتاق ایران افزود: نمایندگی‌ها و سفارتخانه کشورمان در عراق نتوانستند از حقوق تجار ایرانی دفاع کنند.

سلاح ورزی گفت: اکنون مسئولان دولتی را در سفارتخانه‌ها بیشتر از هیئت‌های بخش خصوصی تحویل می‌گیرند.

وی درباره ارتباط سفارتخانه‌ها با اتاق ایران نیز افزود: در دو سال اخیر روند همکاری این دو مجموعه بهبود یافته است.

نایب‌رئیس اتاق ایران درباره دلایل موفق نبودن ایران در بازار روسیه نیز گفت: کوچک بودن شرکت‌های صادراتی، ضعف بسته‌بندی و سیستم حمل‌ونقل و بالا بودن قیمت تمام‌شده محصولات ازجمله مشکلات حضور اقتصادی ما در روسیه است.

به گفته سلاح ورزی، بحث دیپلماسی اقتصادی فقط وظیفه سفارتخانه‌ها نیست.

وی گفت: با توجه به اینکه همیشه اقتصاد در خدمت سیاست بوده، عزم جدی برای برطرف مشکلات بخش خصوصی در وزارت امور خارجه وجود نداشته است.

دیپلماسی اقتصادی را به نهادی خاص واگذار نکنیم
تاریخ: دوشنبه 9 مرداد 1396