Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: حجم مبادلات غیررسمی پوشاک در کشور 2.7 میلیارد دلار برآورد شده است که این مبلغ 9.5 درصد از حجم مبادلات غیررسمی و قاچاق را شامل می‌شود.

راضیه علیرضایی در خصوص مهم‌ترین علل توسعه قاچاق در حوزه پوشاک اظهار کرد: طی بررسی‌های به عمل آمده، میزان ورودی پوشاک قاچاق چندین برابر پوشاک وارداتی و رسمی آن است. این عمل به گونه‌‎ای صورت می‌گیرد که در سطح عرضه به هیچ عنوان پوشاک قاچاق قابل تشخیص نبوده و تفکیک‌ناپذیر است.

 

به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از ایسنا، وی با بیان اینکه از طرفی حجم عمده پوشاک خارجی توسط مسافرین در قالب کالای همراه مسافر و گاها با پرداخت مابه‌التفاوت ارزش گمرکی به کشور وارد شده، عنوان کرد: این پوشاک پس از تجمیع در معرض فروش گذاشته می‌شود که طبق قانون در حکم قاچاق کالای محسوب می‌شود.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه حجم مبادلات غیررسمی پوشاک 2.7 میلیارد دلار و برآورد شده است، اشاره کرد: این مبلغ 9.5 درصد از حجم کل مبادلات غیررسمی و قاچاق را شامل می‌شود و جایگاه دوم را از لحاظ ارزش قاچاق در کشور را داراست.

 

علیرضایی در خصوص روش‌های ورود قاچاق به کشور بیان کرد: کالای قاچاق با ورود به صورت رسمی با جعل مدارک، ورود به صورت رسمی و اظهار خلاف واقع، ورود به صورت غیررسمی، استفاده مکرر از برگ سبز یا پته مسافری و تجاری و همچنین از طریق مناطق آزاد و ویژه وارد می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مشکلات عمده در ورود کالاهای قاچاق از جمله پوشاک، بداظهاری یا کم‌اظهاری در هنگام ورود کالا به کشور است، عنوان کرد: این عمل طبق بند «ز» ماده یک قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز قاچاق طلقی می‌شود. همچنین این عامل سرمنشا قاچاق کلان را به کشور شامل می‌شود که بزرگترین دلیل آن عدم وجود امکانات لازم جهت کنترل کالاهای ورودی در زمانی کوتاه است که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری چندین دستگاه‌های کنترلی از جمله اسکن و ایکس‌ری درگمرکات کشور راه‌اندازی شده و روز به روز به میزان آن اضافه خواهد شد.

 

علیرضایی در خصوص دلایل گرایش به قاچاق پوشاک در کشور تصریح کرد: پایین بودن قیمت تمام شده پوشاک خارجی و قاچاق، پایین بودن ریسک ورود و عرضه آن در کشور، تنوع رنگ و مدل در پوشاک خارجی، عدم کیفیت پوشاک ایرانی از حیث جنس، رنگ و مدل، عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، تبلیغات وسیع پوشاک خارجی از نظر اجرای شو و نمایش لباس، تمایل مردم به برندهای پوشاک خارجی، هزینه بالای تولید در کشور، عدم توان رقابت واحدهای تولیدی به علت فرسودگی و قدیمی بودن ماشین‌آلات صنعتی، مشکلات فرهنگی و از بین رفتن قبح قاچاق در بین تجار، مشکلات فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی مرزنشینان، فساد اداری، نفوذ اجتماعی و سیاسی قاچاقچیان عمده، وجود بیش از 8511 کیلومتر مرز مشترک با سایر کشورها که 54 درصد آن خشکی، 31 درصد دریایی و 15 درصد رودخانه‌ای است و همچنین نابسامانی اوضاع سیاسی و اقتصادی بیشتر کشورهای همسایه ایران، مهم‌ترین علل گرایش قاچاق پوشاک به کشور محسوب می‌شود.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر با اعلام ممنوعیت واردات پوشاک در کشور موج امیدواری در صنعت پوشاک ایجاد شده، اظهار کرد:  طبق دستورالعمل نمایندگی شرکت‌های خارجی پوشاک در ایران صرفا اشخاصی مجوز واردات پوشاک را دارند که مفاد 17 گانه این دستورالعمل را اجرایی نمایند. از جمله مفاد 17 گانه ماده 3 این دستورالعمل این است که تولید 20 درصد از ارزش پوشاک وارداتی را در سال اول و صادرات 50 درصد از میزان تولید را در سنوات بعدی ذکر نموده است.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: این موضوع با پیگیری جدی سازمان صنعت، معدن و تجارت در کشور در حال انجام بوده و قراردادهای متعددی بین واردکنندگان پوشاک برند و تولیدکنندگان برتر در کشور تنظیم شده است.

 

علیرضایی ادامه داد: از زمان ابلاغ این دستورالعمل تاکنون 6 برند خارجی پوشاک با رعایت مفاد این دستورالعمل مجوز نمایندگی را از مرکز اصناف و بازرگانی ایران اخذ نموده که این برندها عبارتند از «بیلسی»، «یواس پولو»،« ال سی وای کیکی»، «کوتون»، «دری مد» و «دامات» است.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر طبق ماده 28 قانون نظام صنفی اخطار پلمب به واحدهای که اقدام به نصب تابلو برند پوشاک بدون اخذ مجوز نمایندگی از مرکز اصناف و بازرگانان ایران کرده‌اند، داده شده، تاکید کرد: تاکنون از  48 تابلوی برند در استان 35 تابلو غیرمجاز حذف و حدود 3000 ثوب پوشاک خارجی به ظن قاچاق به ارزش تقریبی 25 میلیارد ریال از سطح واحدهای صنفی جمع‌آوری و به سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی ارسال و پرونده قضایی به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شده است.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: در حال نیز طرح ساماندهی پوشاک برند در سطح استان با جدیت پیگیری شده و به جرات می‌توان گفت که هیچ تابلو پوشاک برند فاقد مجوز در سطح شهر مشهد وجود ندارد.

 

علیرضایی در خصوص اقدامات صورت گرفته در حوزه مبارزه با قاچاق پوشاک درسال 95 عنوان کرد: تعداد بازرسی 2250 مورد، تعداد پرونده‌های متشکله 117 پرونده و ارزش ریالی آن 27 هزار و  508 میلیارد ریال بوده است.

 

وی با اشاره به اینکه آمار تولید واحدهای پوشاک استان سالانه حدود 20 هزار تن است، بیان کرد: با توجه به شرایط استان خراسان رضوی و زواری بودن شهر مشهد، صنعت پوشاک به عنوان محصول نهایی صنعت نساجی یکی از اولویت‌های صنعتی در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه در این راستا استان خراسان رضوی به عنوان یکی از استان‌های پیشرو در اجرای نمودن دستورالعمل داخلی‌سازی بخشی از محصولات برندهای خارجی پوشاک بوده است، تصریح کرد: همچنین تسهیلات سرمایه در گردش و بازسازی و نوسازی رونق تولید نیز در دستور کار سازمان بوده که می‌تواند نقش موثری در رفع مشکلات نقدینگی و فرسودگی ماشین‌آلات این واحدها داشته باشد.

ورودی پوشاک قاچاق چندین برابر پوشاک وارداتی و رسمی است
تاریخ: چهارشنبه 11 مرداد 1396