Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران می‌گوید: آئین‌نامه‌ها و مقررات عرضه ارز در بورس تهیه شده و آغاز فعالیت آن در گرو دستور بانک مرکزی است. به اعتقاد سیدحسین سلیمی، عرضه ارز در بورس، تنها راهی است که می‌تواند به یکسان‌سازی و تک‌نرخی شدن آن منجر شود.

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران گفت: برای یکسان‌سازی نرخ ارز، آئین‌نامه‌ها و مقررات عرضه ارز در بورس تهیه شده است که قرار بود تا پیش از پایان سال گذشته فعالیت آن  آغاز شود اما احتیاط کردند و این کار به امسال موکول شد.

سیدحسین سلیمی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران افزود: با عرضه ارز در بورس، نرخ آن در رابطه عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و این تنها راهی است که می‌تواند به یکسان‌سازی و تکم نرخی شدن ارز منجر شود.

به گفته او، هم‌زمان با موافقت بانک مرکزی با عرضه ارز اعم از ارزهای دولتی و صادراتی در بورس، تک‌نرخی شدن ارز کلید می‌خورد.

سلیمی با تأکید بر اینکه تک‌نرخی شدن ارز به معنای تثبیت قیمت آن نیست، تصریح کرد: با تک‌نرخی شدن ارز فاصله قیمتی بین ارز دولتی و آزاد برداشته می‌شود و عملاً با یک نرخ روبرو خواهیم بود اما باز هم با وضع اقتصادی کشور ما، این نرخ ثابت نخواهد بود چراکه باید تفاضل تورم داخلی و خارجی در نرخ ارز اعمال شود ضمن اینکه وضعیت عرضه و تقاضای ارز در بازار نیز نقش تعیین‌کننده در نزولی یا صعودی بودن روند قیمتی آن خواهد داشت.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ادامه داد: قیمت ارز تک‌نرخی مستقیماً به میزان ارزی که بانک مرکزی می‌تواند عرضه کند ربط دارد و کمبود عرضه داشته باشیم روند صعودی می‌گیرد و اگر عرضه افزایش یابد، به سمت نزول خواهد رفت.

سلیمی اظهار کرد: در شرایط فعلی که صنایع ما برای سرمایه‌گذاری‌های جدید و نوسازی و بهسازی خطوط تولید خود نیازمند خریدهای خارجی هستند، اگر به ارز کافی از محل صادرات غیرنفتی یا فروش نفت دسترسی داشته باشند، قیمت ارز در بازار متعادل می‌ماند اما کمبود در عرضه آن را وارد روند صعودی می‌کند.

این فعال اقتصادی با اشاره به آمادگی بورس ارز برای آغاز فعالیت، گفت: در فرایند عرضه و تقاضا، نرخ روز ارزها تعیین می‌شود و متقاضیان می‌توانند بر اساس نرخ تعیین‌شده، ارز روز یا ارز آینده (فیوچر) بخرند اما بانک مرکزی باید دستور آغاز فعالیت این بازار را صادر کند.

با موافقت بانک مرکزی، تک‌نرخی شدن ارز در بورس کلید می‌خورد
تاریخ: دوشنبه 16 مرداد 1396