Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: امروز با چندین پدیده متناقض روبرو هستیم؛ دائما از کوچک شدن دولت در اقتصاد صحبت می‌کنیم اما هر ساله شاهد بزرگتر شدن و افزایش سهم دولت در اقتصاد هستیم. از سوی دیگر از خصوصی سازی و مردمی کردن اقتصاد ‌می‌گوییم اما شاهد پیدایش ساختار جدیدی در اقتصاد هستیم که تحت عنوان “خصوتی” هستیم.

غلامحسین شافعی در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران که امروز (۲۹ مرداد) برگزار شد، عنوان کرد: امروز روز پایانی تصمیم گیری در مورد کابینه دولت دوازدهم در مجلس است که آرزوی توفیق داریم برای وزرایی که مورد تایید مجلس قرار می گیرند.

 

به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از ایسنا، وی افزود: امروز با چندین پدیده متناقض روبرو هستیم. دائما از کوچک شدن دولت در اقتصاد صحبت می کنیم اما با گذشت زمان هر ساله شاهد بزرگتر شدن و افزایش سهم دولت در اقتصاد هستیم.

 

رئیس اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: از خصوصی سازی، مردمی کردن اقتصاد و واگذاری نهادهای دولتی به خصوصی سخن به میان می آوریم اما شاهد پیدایش ساختار جدیدی در اقتصاد هستیم که تحت عنوان «خصولتی» هستیم.

 

شافعی ادامه داد: این بخش جدید پاسخگویی در قبال جامعه را مورد خدشه قرار داده است که باعث ناهنجاری های دیگری شده است. این موارد و بی شمار موارد دیگر در کشور ما طنزهای واقعی اما تلخی هستند که هر روز شاهد افزایش آن ها در اقتصاد هستیم.

 

وی تصریح کرد: امروز این ها واقعیت های تلخ اقتصاد ما است که دیگر نمی توان با بی تفاوتی از کنار آن گذشت. امروز بخش خصوصی وظیفه خود می داند که به این مسائل توجه کند و با صراحت بیشتری راجع به آن ها سخن بگوید.

 

شافعی با اشاره به برخی مشکلات دیگر در اقتصاد گفت: از جمله مشکلات بزرگ می توان به اشتغال، بدهی های دولت، رکود واحدهای تولیدی، بحران آب و محیط زیست، فسادهای گسترده و عدم شفافیت اشاره کرد. دیگر نگاه جزیره ای به این مشکلات نمی تواند راهگشا باشد.

 

رئیس اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: امروز راهکارهای عملی برای حل این مشکلات مورد تقاضاست و نه راهکارهای کوتاه مدت و مسکن‌گونه. باید پرسید چه بخشی از جامعه باید پیشتاز مسیر توسعه باشد؟ بخش دولتی و بخش خصوصی باید دوباره تعریف شوند و در همیاری با یکدیگر شاهد رسیدن به اهداف توسعه ملی باشیم.

 

وی ادامه داد: ما خواستار وزرایی هستیم که هوشمندانه عمل و دولت را چابک و کم هزینه کنند. زمان آن رسیده که بخش خصوصی و دانشگاهیان مستقل در مناسبات مختلف نقش آفرینی کنند. در خواست ما از وزرای اقتصادی این است که به جایگاه واقعی بخش خصوصی توجه کنند. جایگاه واقعی بخش خصوصی در جامعه صرفا نباید محدود به جلسات مشورتی اقتصاد باشد. این چه معنا دارد که از بخش خصوصی در مناسبت های مختلف نام ببریم اما در برنامه ریزی ها نقشی برای آن قائل نباشیم؟!

 

شافعی اضافه کرد: ما از تلاش های دولت سپاسگزاریم و به تنگناهای دولت نیز واقف هستیم. بخش خصوصی آماده است که در کنار دولت قرار گیرد و در پیشبرد اهداف در کنار دولت قرار بگیرد.

گلایه رییس اتاق بازرگانی از افزایش سهم دولت در اقتصاد و پیدایش ساختار خصوصی
تاریخ: دوشنبه 30 مرداد 1396