Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
​در نشست نمایندگان بخش خصوصی و دولتی درباره آخرین وضعیت همکاری‌های ایران و روسیه، بازار روسیه به‌عنوان بازار هدف صادرکنندگان ایران معرفی و اقدامات لازم برای ورود به این بازار بررسی شد.

مجتبی خسروتاج قائم‌مقام وزیر در امور تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ضمن تاکید بر اهمیت بازار روسیه، گفت: باید با برنامه‌ریزی و شناخت دقیق، سازوکار ورود موفق به بازار روسیه را پیدا کنیم و خوشبختانه در حال حاضر زیرساخت‌های حقوقی لازم فراهم شده است، صندوق ضمانت صادرات دو کشور همکاری خوبی دارند و همکاری‌های مشترک دو کشور در زمینه ساخت واگن در کشورمان آغاز شده است.

 

به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از دنیای اقتصاد، وی همکاری مشترک را محور تمام مذاکرات ایران با طرف خارجی دانست و افزود: مذاکرات مرتبط با انعقاد موافقتنامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان، با جدیت و دقت پیگیری می‌شود تا با کاهش تعرفه‌ها، پس از سه سال به‌صورت آزمایشی، مقدمات تجارت آزاد با این کشورها را فراهم آوریم.

 

خسروتاج ظرفیت‌های تولیدی و لجستیک را از مسائل اصلی در تجارت خارجی عنوان و اظهار کرد: توسعه نیازمند تقسیم وظایف، برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری است.

 

بهروز الفت مدیر کل دفتر اروپا و آمریکا نیز در این نشست به برنامه‌های میز روسیه به منظور تعامل هرچه بیشتر با بخش خصوصی اشاره کرد و شناسایی و معرفی ظرفیت‌های صادراتی ایران به روسیه را از بخش خصوصی خواستار شد.

 

در ادامه، اکبرپور دبیر میز روسیه، ضمن اشاره به افزایش 16درصدی ارزش دلاری صادرات کشورمان در چهار ماه 1396 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته و اقدامات به‌عمل آمده برای توسعه همکاری‌های دو کشور گفت: دارو و تجهیزات پزشکی، محصولات کشاورزی و دامی، آبزیان، مواد غذایی، شوینده‌ها، رنگ و رزین، چسب، مواد پتروشیمی، مس، سیمان، کفش و لباس، محصولات چرم، محصولات دانش‌بنیان، مبلمان، کاشی و سرامیک و... از اقلام دارای پتانسیل صادراتی ایران به روسیه محسوب می‌شوند.

 

وی همچنین از برنامه‌های آتی از جمله برگزاری پاویون کشورمان در نمایشگاه‌های بین‌المللی مواد غذایی و برگزاری کمیته تجاری و صنعتی با روسیه در آینده خبر داد.

 

سپس نمایندگان بخش خصوصی و دستگاه‌های دولتی به بحث و تبادل نظر درخصوص مشکلاتی چون نداشتن کنسرسیوم‌های صادراتی، مسائل گمرکی، مشکلات روابط بانکی، نرخ بالای کارمزد بانکی، تفاوت نرخ خرید و فروش ارز در بانک‌ها و صرافی‌ها، طولانی بودن فرآیند ثبت دارو در روسیه، هزینه‌های حمل و نقل و ... پرداختند. در این نشست مقرر شد تا درخصوص تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی درخصوص محصولات اولویت‌دار در بازار روسیه در قالب نشست‌های تخصصی تصمیم‌گیری شود.

 

همچنین مقرر شد سازمان‌های گمرک، استاندارد و بانک‌ها گزارش راهنمای تجارت با روسیه را برای درج در سایت این سازمان اعلام کنند و نیز تشکیل جلسه تخصصی با بانک‌ها، گمرک، استاندارد و وزارت راه و شهرسازی برای حل مشکلات تجار و بازرگانان در دستور کار میز روسیه قرارگیرد.

بازار روسیه، هدف صادرکنندگان ایرانی
تاریخ: چهارشنبه 1 شهریور 1396