Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در نشست نمایندگان بخش خصوصی و دولتی درباره آخرین وضعیت همکاری‌های ایران و روسیه گفت: ساز وکار ورود به بازار روسیه موفق بوده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «مجتبی خسروتاج» با تاکید بر اهمیت بازار روسیه افزود: باید با برنامه‌ ریزی و شناخت دقیق، به بازار روسیه ورود کنیم که در حال حاضر زیر ساخت های حقوقی لازم فراهم شده است.
به گفته این مقام مسئول، صندوق ضمانت صادرات دو کشور همکاری خوبی دارند و همکاری‌های مشترک دو کشور در زمینه ساخت واگن در کشورمان آغاز شده است.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران همکاری مشترک را محور همه مذاکرات ایران با طرف خارجی دانست و خاطرنشان کرد: مذاکرات مرتبط با انعقاد موافقتنامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان، با جدیت و دقت پیگیری می‌شود تا با کاهش تعرفه‌ها پس از سه سال به صورت آزمایشی، مقدمات تجارت آزاد با این کشورها را فراهم آوریم.
به گزارش ایرنا، ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، با عضویت پنج کشور روسیه، ارمنستان، تاجیکستان، قزاقستان و بلاروس، تا به حال چندین دور مذاکره در سطوح مختلف کارشناسی و معاون وزیر برگزار کرده که به گفته کارشناسان، مذاکرات چند جانبه، به دلیل تفاوت ساختار اقتصادی کشورها یکی از دشوارترین و پیچیده‌ترین نوع مذاکرات است.
مجموع مساحت کشورهای عضو این اتحادیه بیش از 20 میلیون کیلومترمربع، جمعیت آن بیش از 180 میلیون نفر است و تولید ناخالص داخلی آن در سال 2013 میلادی حدود 4 هزار میلیارد دلار (بر اساس معیار برابری قدرت خرید) بود.
خسروتاج ظرفیت‌های تولیدی و لجستیک را از مسائل اصلی در تجارت خارجی عنوان کرد و اظهار داشت: توسعه نیازمند تقسیم وظایف، برنامه‌ ریزی و هدفگذاری است.
در ادامه، مدیرکل دفتر اروپا و آمریکا نیز به برنامه‌های میز روسیه به منظور تعامل هرچه بیشتر با بخش خصوصی اشاره کرد و شناسایی و معرفی ظرفیت‌های صادراتی ایران به روسیه را از بخش خصوصی خواستار شد.
در ادامه دبیر میز روسیه، با اشاره به افزایش 16 درصدی ارزش دلاری صادرات کشورمان در چهار ماهه 1396 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته و اقدامات به عمل آمده برای توسعه همکاری‌های دو کشور، گفت: دارو و تجهیزات پزشکی، محصولات کشاورزی و دامی، آبزیان، مواد غذایی، شوینده‌ها، رنگ و رزین، چسب، مواد پتروشیمی، مس، سیمان، کفش و لباس، محصولات چرم، محصولات دانش‌بنیان، مبلمان، کاشی و سرامیک و ... از اقلام دارای قابلیت صادراتی ایران به روسیه محسوب می‌شوند.
وی همچنین از برنامه‌های آتی از جمله برگزاری پاویون کشورمان در نمایشگاه‌های بین‌المللی مواد غذایی و برگزاری کمیته تجاری و صنعتی با کشور روسیه در آینده خبر داد.
برپایه این گزارش، در پایان این نشست نمایندگان بخش خصوصی و دستگاه‌های دولتی به بحث و تبادل نظر درخصوص مشکلاتی همچون نداشتن کنسرسیوم‌های صادراتی، مسائل گمرکی، مشکلات روابط بانکی، نرخ بالای کارمزد بانکی، تفاوت نرخ خرید و فروش ارز در بانک‌ها و صرافی‌ها، طولانی بودن فرایند ثبت دارو در روسیه، هزینه‌های حمل و نقل و .... پرداختند.

سازوکار ورود به بازار روسیه موفق بود
تاریخ: چهارشنبه 1 شهریور 1396