Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

اتحادیه اروپا از چین خواسته است تا با ملحق شدن به زنجیره جهانی عرضه و تجارت، شرایط عادلانه تری برای سرمایه گذاران مهیا کند.
این درخواست پس از آن مطرح می شود که دولت آمریکا با فرمان ترامپ، بررسی سیاست ها و راهبردهای تجاری چین را با اصول حق مالکیت معنوی شروع کرده است.
اتاق بازرگانی اروپا در چین در بیانیه ای آورده است که چین باید با پیوستن به زنجیره جهانی عرضه و تامین کالا، بازار بازتری برای شرکت های خارجی داشته باشد.
این بیانیه می افزاید: چنانچه چین می خواهد با دنیا ارتباطات تجاری بیشتری داشته باشد و به یک مرکز تولید جهانی تبدیل شود باید دست به چنین اقدامی بزند.
«مات هاربون» رییس این اتاق در همایشی در پکن با سرمایه گذاران در این باره بحث و تبادل نظر کرده و گفته است که تبدیل شدن چین به یک کشور پیشرو در عرصه تولید بدون الحاق به این زنجیره امکان پذیر نیست.
روزنامه مورنینگ پست هنگ کنگ روز سه شنبه از قول وی آورده است: تا زمانی که چین به این نظام ملحق نشود، نمی تواند به تنهایی عهده دار چنین نقشی شود و پیشروی زیادی در عرصه صنعتی و تجاری در سراسر جهان داشته باشد.
هاربون گفت که چین باید با بازارهای باز دنیا مرتبط شده و اصول شفافیت و کارامدی و ارتباط و توازن تجاری را مراعات کند.
چین سال 2015 میلادی نظامی را مشخص کرد که بر اساس آن این کشور بتواند به یک قدرت پیشرو دنیا در عرصه تولید تبدیل شود.
چین قصد دارد با جایگزین کردن قطعات و صنعت ربات سازی و ساخت قطعات رایانه ای بتدریج نظام واردات را کمرنگ کند و کالاهای مذکور را جایگزین واردات نماید. این برنامه به شدت از سوی بروکسل و واشنگتن مورد اعتراض قرار گرفته است.
دولت چین تاکید کرده است شرایط عادلانه تری برای سرمایه گذاران خارجی در نظر خواهد گرفت اما وزارت بازرگانی این کشور در بیانیه ای آورده است که علیه آمریکا و سیاست های اخیر ضد تجاری این کشور دست به اقدامات تلافی جویانه خواهد زد.

اتحادیه اروپا: چین باید به زنجیره جهانی تجارت ملحق شود
تاریخ: چهارشنبه 1 شهریور 1396