Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
دبیر کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ۹۰ درصد از پوشاک وارداتی، قاچاق وارد کشور می‌شود.

حمید قبادی  گفت: آمار رسمی ورود پوشاک به کشور ۶۵ میلیون دلار است، اما ستاد مبارزه با قاچاق کالا، این رقم را بیش از ۲ میلیارد دلار برآورد کرده است.

 

به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از  خبرگزاری صدا و سیما، وی بابیان اینکه ورود پوشاک از کشورهای متعدد به صورت مستقل یا اعطای نمایندگی صورت می‌گیرد، افزود: بر اساس یک پژوهش، آمار گمرک‌های ۷ کشور نشان می‌دهد که حدود یک میلیارد دلار پوشاک به طور رسمی از این کشور‌ها به ایران صادر شده است که بیش از ۹۰ درصد پوشاک وارد شده به کشور غیرقانونی است.

 

قبادی گفت: حجم گردش اقتصادی در صنعت پوشاک بسیار قابل توجه است و بر اساس آمار سازمان آمار در بخش سهم پوشاک در سبد کالاهای مصرفی خانوار شهری و روستایی به صورت میانگین بین ۳۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

 

وی افزود: بیش از ۴۰۰ برند خارجی در کشور فعالند که بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان یکی از اعضای کارگروه مد و لباس، تنها ۱۰ برند با ۲۷ فروشگاه مجوز قانونی دارند.

 

دبیر کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به متخلفان در این زمینه هشدار داد و گفت: برخی با سرمایه گذاری بیش از ۲۰ برند را به خود اختصاص داده اند و در واقع پدر پوشاک غیرقانونی کشور محسوب می‌شوند که با شناسایی آن‌ها بر اساس قانون، موضوع را به قوه قضائیه ارجاع داده‌ایم.

 

قبادی افزود: با پایان مهلت قانونی قوه قضائیه، به صورت جدی با این برندهای متخلف برخورد می‌شود.

 

وی با بیان اینکه با مد و لباس به صورت قانونی مخالفتی نداریم گفت: نباید اجازه سوء استفاده از این قانون را داد.

 

قبادی در بخش دیگری از سخنانش با قدردانی از رسانه ملی به منظور فرهنگ سازی در زمینه مد و لباس افزود: برنامه‌های رسانه ملی در کارگروه مد و لباس رصد می‌شود و از ۵۰۰ ساعت اکنون به ۲ هزار و ۵۰۰ ساعت افزایش پیدا کرده است.

 

وی با بیان اینکه برنامه رسانه ملی در بخش‌های مختلف و در قالب‌های متفاوت ارائه شده است، گفت: از تیزرهای ۴۵ ثانیه‌ای تا برنامه‌های گفتگو محور بیش از ۲ ساعت در زمینه پوشاک پخش شده است که از رسانه ملی قدردانی می‌شود.

 

دبیر کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: حجم گردش مالی در پوشاک کشور بالاست و این حجم به سبب مصرفی بودن این کالا، هر سال قابل تکرار است که این موجب سوء استفاده برای متخلفان جذابیت اقتصادی دارد.

 

قبادی با بیان اینکه مد و لباس بر فرهنگ، اقتصاد، سیاست و اجتماع تأثیرگذار است، گفت: از ۳ قانون بالادستی ساماندهی مد و لباس، ممنوعیت بکارگیری اسامی بیگانه و قانون مبارزه با قاچاق کالا‌ها برای مبارزه با متخلفان در حوزه مد و لباس استفاده می‌شود.

 

وی با قدردانی از زحمات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و همچنین اتحادیه‌ها گفت: متأسفانه حجم بالایی از ورود کالای غیرقانونی در این زمینه وجود دارد که به هماهنگی و برنامه ریزی مناسبتری در این زمینه نیاز است.

حمید قبادی: ۹۰ درصد واردات پوشاک غیرقانونی است
تاریخ: چهارشنبه 8 شهریور 1396