Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
در 100 روز اول فعالیت وزارت اقتصاد و دارایی دولت دوازدهم چه مسائلی در اولویت است؟

 به گزارش سایت نساجی امروز، سایت خبری اتاق تهران از چهار عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران دراین‌باره نظرخواهی کرده است:


محمدرضا نجفی منش، رئیس کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران: بزرگ‌ترین معضل امروز کشور کمبود نقدینگی واحدهای تولیدی است. دولت دوازدهم و به‌طور خاص وزارت اقتصاد و دارایی باید رفع مشکلات مربوط به تأمین نقدینگی واحدهای تولیدی را در اولویت قرار دهد. حرکت بعدی رفع موانع تولید است.

 

در دوره گذشته ستادی به‌منظور رفع موانع تولید در وزارت اقتصاد و دارایی شکل‌گرفته است و گزارش‌های لازم و شناسایی‌های ضروری انجام‌شده است. هرچند اجرای قانون رفع موانع تولید به‌طور مشخص بیش از سه ماه زمان می‌برد اما وزارت خانه باید افقی را در این زمینه ترسیم کند و شرایط را برای رونق کار تولید فراهم کند. نکته سوم اقدام هماهنگ وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی برای تقویت روابط شبکه بانکی ایران با بانک‌های جهانی است.

 

مهدی معصومی اصفهانی، نائب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی: از حضور مسعود کرباسیان در وزارت اقتصاد و دارایی خوشحالیم. عملکرد ایشان در گمرک کشور قابل‌توجه است. با شفاف‌سازی ساماندهی گمرک را دنبال کردند و بسیاری از مشکلات در این بخش حل‌شده است. مهم‌ترین اولویت دولت و به‌طور ویژه وزارت اقتصاد و دارایی ازنظر من حل مشکل رکود است.

 

بهره سپرده‌های بانکی بسیار بالاست و باید برای آن فکری کرد. هرچند کاهش نرخ سود را اعلام کرده‌اند اما هنوز عملیاتی نشده است و البته باید در این فرایند مسئله تورم را هم در نظر گرفت. وضعیت تولید خراب است. کمبود نقدینگی باعث شده کار تولید با سختی پیش برود. تولیدکننده باید مواد اولیه را نقد بخرد اما پول محصول را در لحظه فروش دریافت نمی‌کند. کمبود نقدینگی مشکل بزرگ ماست.

 

حمیدرضا صالحی، دبیر کنفدراسیون انرژی: کاهش نرخ بهره بانکی و ادامه فرایند کاهش از مهم‌ترین اولویت‌های وزارت اقتصاد و دارایی است. هرچند از 11 شهریور نرخ سود به 15 درصد می‌رسد اما انتظار داریم این روند ادامه پیدا کند و تنها معطوف به کاهش نرخ سود سپرده نشود و نرخ سود تسهیلات راهم کاهش دهند. نکته دوم مسئله ارز است.

 

واقعی سازی نرخ ارز باید در دستور کار قرار بگیرد. با واقعی سازی نرخ ارز به تولیدکننده داخلی این پیام را می‌دهیم که از فعالیت او حمایت می‌کنیم. ارز باید صرف خرید کالاهای اساسی و واردات کالاهای واسطه‌ای شود نه چیز دیگر. اعلام برنامه اقتصادی که دولت قصد دارد آن را در چهار سال آینده اجرا کند اولویت دیگری است که در 100 روز اول کار باید در نظر بگیرند.

 

احمد صادقیان، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران: وزارت اقتصاد و دارایی باید توجه ویژه به صنعت و تولید را در اولویت قرار دهد. کسانی که در بانک سپرده‌گذاری می‌کنند هیچ دغدغه‌ای ندارند و هیچ خطری سرمایه آن‌ها را تهدید نمی‌کنند. از سوی دیگر به‌طور روزشمار سود دریافت می‌کنند که از سود تولید بیشتر است. طرف دیگر ماجرا تولیدکننده‌ای است که سرمایه‌اش را به خطر می‌اندازد و چند سال بعد به سود می‌رسد درحالی‌که باید مالیات بپردازد و با مشکلات ریزودرشت مربوط به تولید دست‌وپنجه نرم کند.

 

پیشنهاد من این است که سرمایه‌گذاران در تولید را به‌اندازه سودی که بانک‌ها به سپرده‌گذاران می‌پردازند از مالیات معاف کنند. در این شرایط تولیدکننده احساس می‌کند که به او توجه شده است و به کار دلگرم می‌شود.  شرایط امروز تولید بحرانی است. در همه جای دنیا در شرایط رکود اقتصادی به تولیدکننده به‌طور ویژه توجه می‌کند اما در ایران با کاهش درآمدهای نفتی دولت، دریافت مالیات از تولید شناسنامه‌دار در کشور افزایش پیدا می‌کند.

 

عده‌ای هم در بخش تولید فعالیت می‌کنند که از پرداخت هر نوع مالیات معاف هستند و در عرصه اقتصاد با بخش خصوصی رقابت می‌کنند. اگر تولید را به‌اندازه سودی که بانک که به سپرده‌گذار می‌پردازد از مالیات معاف کنیم، کمی از راه برقراری عدالت را پیموده‌ایم.

 

هرسال در بودجه کشور رقم بزرگی را به‌عنوان درآمد مالیاتی دولت در نظر می‌گیرند رقمی که برای تحقق آن تنها روی بخش خصوصی و تولید شناسنامه‌دار حساب می‌کنند. این ارقام باید تعدیل شود و این دیدگاه باید تغییر کند. تولید فشار زیادی را تحمل می‌کند. امیدواریم وزیری که با رنج تولید آشنایی دارد توجه به تولید را در اولویت قرار دهد.

اولویت های 100 روز اول کار وزارت اقتصاد و دارایی از نظر چهار عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران
تاریخ: شنبه 11 شهریور 1396